Na smak kawy wpływa rodzaj ziaren, jakość ekspresu oraz regularne wykonywanie prac konserwacyjnych. Zabrudzony ekspres będzie serwował niesmaczną i niezdrową kawę, dlatego nie należy zaniedbywać żadnego z etapów czyszczenia ekspresu.
Czyszczenie elementów po każdym użyciu
Po każdorazowym przygotowaniu kawy trzeba wykonać czynności, które wydłużą żywotność ekspresu i pozwolą na zachowanie doskonałego smaku kawy. Co należy zrobić przed wyłączeniem urządzenia?
- Oczyścić dyszę do spieniania mleka – większość ekspresów ma specjalny przycisk, który umożliwia sprawne czyszczenie systemu mlecznego. Para wodna skutecznie radzi sobie ze świeżym osadem i niweluje nieprzyjemne zapachy.
- Opróżnić i umyć pojemnik na wodę – najlepiej od czasu do czasu umyć go płynem do mycia naczyń i nie zostawiać w nim wody na zbyt długo, ponieważ najlepsza kawa jest parzona z użyciem świeżej wody.
- Wyrzucić zawartość pojemnika na fusy – oblepiony i zaschnięty pojemnik może być trudny do wyczyszczenia. Poza tym, ekspres odmówi zaparzenia kawy, jeżeli pojemnik będzie pełen.
- Pozbyć się resztek z pojemnika na mleko lub wstawić je do lodówki – pozostawienie pojemnika na wierzchu grozi szybką fermentacją. Przygotowanie kawy z zepsutym mlekiem nie tylko spowoduje zmarnowanie ziaren, ale też zabrudzi ekspres, który będzie wymagał gruntownego czyszczenia i płukania.
- Wylać zawartość tacki ociekowej – woda, resztki kawy i mleka osadzają się na tacce. Niesprzątana tacka ociekowa może zacząć pleśnieć, dlatego należy ją codziennie opróżniać.
Dbanie o ekspres ułatwi stosowanie przefiltrowanej lub butelkowanej wody. Woda bezpośrednio z kranu jest zbyt twarda i spowoduje szybkie osadzanie się kamienia. Może także pogorszyć smak kawy, dlatego zaleca się stosowanie dzbanków z filtrem lub filtrów do ekspresów ciśnieniowych np. DeLonghi lub Saeco. Pomocne może okazać się także każdorazowe przegotowanie wody.
W dbaniu o ekspres pomoże stosowanie ziaren dobrej jakości. Wsypywanie do młynka kaw smakowych (sztucznie aromatyzowanych) powoduje oblepianie wewnętrznych elementów ekspresu. Tłusty osad jest bardzo trudny do usunięcia i powoduje przypalanie się żaren.
Czyszczenie systemu mleka
System mleka powinien być czyszczony po każdym użyciu ekspresu. Wciśnięcie guzika skutkuje oczyszczenie wężyków z resztek mleka za pomocą wody i pary wodnej w zintegrowanym systemie czyszczenia mleka. Zaniedbanie tej czynności skutkuje zaleganiem mlecznego osadu, w którym namnażają się bakterie. Brak regularności w czyszczeniu systemu mleka może prowadzić do pogorszenia smaku kawy i jakości pianki.
Od czasu do czasu warto użyć płynu do czyszczenia obwodów mleka Melitta, który neutralizuje brzydki zapach, zabija bakterie i pomaga usunąć pozostałości mleka. Nie należy zapominać o przetarciu zewnętrznych elementów, na których osadza się kurz, laktoza oraz bakterie. Z tego powodu nie należy umieszczać wężyka wewnątrz opakowania z mlekiem, ponieważ zarazki obecne na przewodzie przedostają się do mleka.
Okresowe prace konserwacyjne
Poza czyszczeniu poszczególnych elementów po każdym użyciu, warto regularnie (co ok. 200 cykli zaparzania kawy – dokładna wartość zależy od rodzaju ekspresu i powinna być podana w instrukcji obsługi) wykonywać prace konserwacyjne, takie jak:
- Odkamienianie – pomaga usunąć osad, który powstaje w wyniku codziennego użytkowania ekspresu. Kawa przygotowywana w zakamienionym ekspresie ma gorszy smak, dlatego regularne stosowanie płynu do odkamieniania (Saeco/Evoca lub Nivona) nie tylko przedłuża żywotność ekspresu, ale też zapewnia doskonały smak parzonej kawy. Częstotliwość odkamieniania zależy od rodzaju ekspresu, twardości wody (w przypadku używania wody prosto z kranu należy częściej odkamieniać ekspres) i ilości robionych kaw. W punktach gastronomicznych odkamienianie ekspresu należy wykonywać zdecydowanie częściej niż w warunkach domowych.
- Czyszczenie za pomocą płynu lub tabletek – tabletki Melitta lub Saeco ułatwiają czyszczenie ekspresu. Pomagają w pozbyciu się tłustego, kawowego osadu oraz resztek mleka. Są bardzo skuteczne i dają zdecydowanie lepszy efekt niż stosowanie samej pary wodnej.
Warto pamiętać, żeby nie używać domowych sposobów np. sody oczyszczonej lub kwasku cytrynowego, które mogą uszkodzić elementy ekspresu. Nieprawidłowe wykonywanie prac konserwacyjnych skutkuje utratą gwarancji i potencjalną awarią ekspresu.
Źródło: artecafe.eu