Jak dbać o skórę dłoni i paznokcie w sezonie zimowym?

Jak dbać o skórę dłoni i paznokcie w sezonie zimowym?

Gdy panują niskie temperatury i przebywamy na zmianę w ogrzewanych pomieszczeniach albo na mrozie nasza skóra narażona jest na przesuszenie. Może też występować większa łamliwość paznokci czy też ich zgrubienie i twardnienie, w zależności od ewentualnych niedoborów albo niewłaściwej pielęgnacji. Jak dbać o skórę dłoni i paznokci w sezonie zimowym?

Zaopatrz się w zestaw do pielęgnacji paznokci

Bez wątpienia zestaw do obcinania paznokci trzeba wymienić na nowy, wtedy gdy ostrza nożyczek stępią się, albo sprzęt ulegnie uszkodzeniu, np. odpadnie z cążków część umożliwiająca przycinanie paznokci czy też pęknie pilnik. Są oczywiście takie zestawy do paznokci, które są niezwykle odporne na uszkodzenia i tutaj mamy na myśli zestawy do manicure ze stali nierdzewnej. Dzięki odpowiedniemu można zarówno spiłować płytkę paznokcia, jak i skracać paznokcie, a także wycinać skórki. Oczywiście sprawdzi się zarówno w domu, jak i w podróży. Jest niezbędnikiem każdego, zarówno kobiety, jak i mężczyzny.

Jaki zestaw do pielęgnacji paznokci wybrać?

W dużej mierze zależne jest to od tego, czy ma się twarde czy miękkie paznokcie. Płytka paznokciowa może twardnieć także na skutek nieprawidłowej pielęgnacji, czy też chorób jak cukrzyca i łuszczyca, choć zdarza się, że wiele osób, szczególnie mężczyzn, ma naturalnie twardszą płytę paznokcia. W takim przypadku najlepszym wyborem jest przybornik do paznokci zawierający cążki, nożyczki, a także pilnik do paznokci ze stali nierdzewnej. Do miększych paznokci odpowiednie są nożyczki do przycinania, a także pilniki mineralne lub szklane. Nie niszczą one płytki paznokcia i nadają się nawet do cieńszych paznokci. Jednocześnie trzeba zwrócić uwagę na gradację pilnika. Gruboziarniste są przeznaczone do użytku profesjonalnego, dlatego najlepiej zdecydować się na średnioziarniste lub drobnoziarniste. Zestaw do obcinania paznokci musi być wysokiej jakości, co oznacza to, że musi być wykonany z najwyższej jakości stali nierdzewnej. Tylko wtedy nie jest ona podatna na odkształcenia i szybkie stępienie. Nie może być zbyt miękka. Warto zwrócić uwagę na znak jakości ISO w odniesieniu do stali. Ostre cążki i nożyczki nie powinny posiadać zbyt cienkich ostrzy, a szlif powinien posiadać tzw. profil.

Manicure w sezonie zimowym – o czym należy pamiętać?

Tak jak o każdej porze roku tak i zimą manicure należy wykonywać regularnie. Raz lub dwa razy w tygodniu wystarczy piłować paznokcie czy odsuwać skórki, by dobrze się prezentowały. Możecie też używać oliwy z oliwek i przesmarować nią płytkę paznokcia. Jest to dla nich naturalna wzmacniająca i nawilżająca odżywka. Oczywiście możesz sięgnąć też po dobry krem do rąk. Wszyscy mężczyźni powinni pamiętać, że noszenie rękawiczek jest niezbędne nie tylko do casualowej stylizacji, ale także przy pracach, np. mechanicznych czy budowlanych. W ten sposób można uchronić dłonie i paznokcie przed kontaktem z chemikaliami, zanieczyszczeniami, ale też chłodem. Jeżeli przed wyjście na zewnątrz w zimie smarujecie dłonie kremem, to koniecznie musicie poczekać aż krem się wchłonie, zanim założycie rękawiczki. Najbardziej polecane są rękawiczki ze skóry albo z innego materiału, który dobrze utrzymuje ciepło i pozwala skórze oddychać, ale jednocześnie nie wpływa na jej przesuszenie. Piłując paznokcie pamiętajcie, by zawsze robić to w tym samym kierunku. Gdy odsuwacie i wycinacie skórki do tej pierwszej czynności używajcie kopytka do skórek, które często wchodzi w skład zestawu do pielęgnacji paznokci, a także obcinaka do skórek. Ten ostatni często jest częścią narzędzia 2w1. Z jednej strony znajduje się kopytko, a z drugiej obcinak. Pamiętajcie, by użyć oliwki zmiękczającej przed odsuwaniem skórek, aby ograniczyć ryzyko skaleczenia.

Jak dbać o dłonie w sezonie zimowym?

Warto wybrać krem nawilżający i odżywczy do rąk. Może być to też krem z drobinkami peelingującymi, bo usuwanie martwego naskórka także jest bardzo ważne. Peeling należy stosować raz w tygodniu, z kolei krem nawilżający i odżywczy warto używać codziennie. Krem powinien posiadać w składzie kompleks witaminy A, C i E, które wzmacniają zarówno skórę, jak i paznokcie. W składzie kremu poza gliceryną mogą znaleźć się masło shea, olejek z awokado, olejek arganowy, olejek migdałowy, ekstrakty roślinne np. z rumianku, a także panthenol, który łagodzi wszelkie podrażnienia.

Materiał zewnętrzny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.

Dodaj komentarz