Jak i dlaczego zasłaniać okna dachowe?

Jak i dlaczego zasłaniać okna dachowe?

Wiele osób budując dom decyduje się na zaadaptowanie poddasza i urządzenie na nim sypialni, łazienki lub gabinetu oraz doświetlenie pomieszczeń oknami dachowymi. Rozwiązanie to ma oczywiście wiele zalet, lecz także kilka znaczących wad. To przede wszystkim wpadanie dużej ilości słońca do wnętrza, które zdecydowanie szybciej się nagrzewa. Warto też pamiętać o kwestiach związanych z prywatnością. W jaki sposób poradzić sobie z tym problemem? Najlepiej dbając o odpowiednią osłonę okien.

Czym zasłonić okna dachowe?

Okna dachowe różnią się od zwykłych okien elewacyjnych, bowiem montuje się je w połaci dachowej pod zupełnie innym kątem. Choć pełnią taką samą funkcję, znacznie lepiej doświetlają pomieszczenie. Inny jest sposób ich otwierania, nie da się zawiesić na nich klasycznych firan, zasłon czy rolet. Niestety, choć mają wiele zalet, przyczyniają się do szybkiego nagrzewania wnętrza, co jest szczególnie uciążliwe dla domowników podczas upałów. Najlepszym sposobem na osłonięcie okien dachowych wydaje się być montaż specjalnych rolet do okien dachowych. Wyróżnić można rolety dachowe zewnętrzne i wewnętrzne.

Rolety dachowe zewnętrzne

Rolety dachowe zewnętrzne sprawdzają się świetnie przez cały rok. Latem mogą ograniczyć ilość promieni słonecznych wpadających do pomieszczenia, natomiast zimą chronić przed utratą ciepła. Oczywiście należy mieć na uwadze, że obecność rolet nie jest jedynym czynnikiem wpływającym na temperaturę w pomieszczeniu, lecz mogą wciąż w dużym stopniu przyczynić się do poprawy komfortu domowników. Rolety zewnętrzne całkowicie zaciemniają pomieszczenie, wyciszają hałas i chronią szybę przed stłuczeniem, np. w czasie gradu. Zapewniają też prywatność i ochronę przed włamaniem. Dzięki nim można w dużym zakresie regulować poziom natężenia światła słonecznego. W zależności od modelu, rolety te są sterowane ręcznie, przy pomocy przełącznika, pilota bądź smartfona. Zasilane są energią elektryczną lub baterią ładowaną solarnie. Warto mieć na uwadze, że ten typ rolet do okien dachowych jest dość drogi, a ich montaż wymaga udziału fachowca.

Rolety dachowe wewnętrzne

Bardzo popularną i chętnie wybieraną opcją jest montaż wewnętrznych rolet do okien dachowych. To rozwiązanie o wiele tańsze niż rolety zewnętrzne i łatwiejsze w montażu. Wszystko, co trzeba zrobić, to przymocowanie kasety rolety do górnej ramy okna, przykręcenie uchwytów prowadnic i szyn prowadzących. Rolety wewnętrzne również zapewniają w dużym stopniu ochronę przed promieniami słonecznymi i nadmiernym nagrzewaniem pomieszczenia. Zapewniają prywatność i optymalne warunki do odpoczynku oraz spokojnego snu. Ponadto zmniejszają szkodliwy wpływ wpadających do środka promieni UV na elementy wyposażenia pomieszczenia, dzięki czemu nie wypłowieją i nie wyblakną zbyt szybko. Rolety wewnętrzne mogą być wykorzystywane też jako dekoracja wnętrza, są również łatwe w czyszczeniu. Działają one na tej samej zasadzie co rolety klasyczne, lecz różnią się od nich konstrukcją i sposobem montażu. Są zamocowane w specjalnych prowadnicach, dzięki którym materiał jest ściśle przytwierdzony do szyby, nie obwisa i nie wypada. Produkty te umożliwiają swobodny dostęp do klamki i bezproblemowe otwieranie oraz zamykanie okna. W zdecydowanej większości spotykane są rolety wewnętrzne sterowane ręcznie, choć zdarzają się modele automatyczne. Ten typ rolet da się z łatwością dopasować do wymiarów okna i aranżacji wnętrza. Dostępna jest szeroka gama różnych tkanin oraz kolorów. Designerskie rozwiązania pozwalają domownikom czuć się dobrze w danym pomieszczeniu i przykuwają uwagę gości. Poszczególne modele mogą wyróżniać się specjalnymi właściwościami, np. termoizolacyjnymi.

Rolety dachowe na wymiar – sklep wystrój-okien.p

Podsumowanie

Osłanianie okien dachowych jest niezbędne w celu zapewnienia prywatności i ochrony przed nadmiernym nagrzewaniem wnętrza. Warto zdecydować się na montaż rolet dachowych. Wyróżnić można modele zewnętrzne i wewnętrzne.

Dodaj komentarz