Jak pomalować szafę, aby uzyskać wyjątkowy efekt? – Wszystko, co trzeba wiedzieć

Jak pomalować szafę, aby uzyskać wyjątkowy efekt? – Wszystko, co trzeba wiedzieć

Malowanie mebli drewnianych od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością, czemu trudno się dziwić. W prosty i nad wyraz efektowny sposób możemy nadać im nowy wygląd, który będzie przyciągał do siebie wzrok każdego obserwatora. Co jednak istotne, do tego zadania należy się odpowiednio przygotować, żeby końcowy efekt spełniał nasze oczekiwania. Nie czekaj więc i już teraz dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze, o malowaniu mebli!

  1. Malowanie mebli – podstawowe informacje.
  2. Jak pomalować meble? – Przygotowania.
  3. Jak przemalować meble z innych materiałów?
  4. Pewne i skuteczne działanie.

Co naturalne, meble z biegiem lat tracą swój pierwotny wygląd. Odpadają łuszczące się fragmenty starej farby, a sam kolor matowieje, zwłaszcza będąc wystawiony na działanie promieni słonecznych. Efekt ten może być wysoce nieestetyczny, szczególnie jeśli chodzi o eksponowane meble. Nic więc dziwnego, że stale pojawiającym się pytaniem jest, jak pomalować szafę. Odpowiedź okazuje się niezwykle prosta…

Malowanie mebli – podstawowe informacje

Aby pomalować szafę, musimy się do tego zadania w odpowiedni sposób przygotować. Istotne są: materiał, z jakiego mebel jest wykonany, jego dotychczasowy kolor, ale także styl, w jakim ma się przedstawiać nowa aranżacja. Praktyka pokazuje, że najczęściej decydujemy się przemalować meble, kierując się w stronę klasycznych styli. Do niezwykle popularnych w ostatnim czasie należy między innymi shabby chic – opierający się o biały kolor. Co ważne, samo przemalowanie mebli jest procesem bardzo szybkim, stosunkowo łatwym, jak również niedrogim sposobem na wdrożenie nowych pomysłów w naszym mieszkaniu.

Jak pomalować meble? – Przygotowania

Najczęściej i najchętniej renowacji poddajemy drewniane meble. Niejednokrotnie są to przedmioty towarzyszące nam od wielu lat, a nawet całych pokoleń – stanowią więc wartość sentymentalną. Właśnie dlatego musimy podejść do zadania malowania mebli z pełnym profesjonalizmem i zaangażowaniem. W pierwszej kolejności dokładnie wyczyśćmy ich wierzchnią warstwę, usuwając tym wszelkie zabrudzenia, starą farbę, uszkodzenia i przede wszystkim lakier (jeśli były to meble lakierowane). A jaką farbą pomalować meble? Żeby zachować naturalny wygląd drewna, do malowania wybierzmy farby kredowe. Dzięki nim widoczny będzie wzór słojów drzewa i jego struktura.

Jak przemalować meble z innych materiałów?

Odnawianie mebli to jednak nie tylko prace z drewnem. Jak pomalować szafę wykonaną np. z płyty MDF? Otóż wszystko tutaj zależy od jej rodzaju. MDF jest płytą pilśniową, często dodatkowo pokrywaną okleiną lub fornirem. Jeśli nasza szafa została w ten sposób zrobiona, możemy przejść od razu do malowania nawet z wykorzystaniem standardowej farby do ścian. Sprawdzą się także farby olejne. Z kolei jeśli szafa z płyty MDF pozbawiona jest okleiny, warto malowanie poprzedzić szlifowaniem za pomocą papieru ściernego. Uzyskamy tym lepszy, estetyczniejszy efekt.

Pewne i skuteczne działanie

Wyraźnie więc widać, że renowacja mebli nie należy do trudnych zadań, lecz wymagających od nas odpowiedniego podejścia. Nie bójmy się wyzwań, lecz jednocześnie korzystajmy z porad doświadczonych specjalistów, co się może okazać wręcz kluczowe. Ponadto, kiedy już nabierzemy wprawy, żadne stare meble nie będą stanowiły dla nas problemu i będziemy mogli przeprowadzić rozbudowane renowacje nawet mebli kuchennych. A gwarancją jest, że tego typu działanie przyniesie nam niebywałą satysfakcję i zadowolenie…

Dodaj komentarz