Jak pozbyć się zalegającego gruzu?

Jak pozbyć się zalegającego gruzu?

Podczas budowy domu lub remontu pojawia się problem, co zrobić ze zgromadzonym gruzem. Gruzu ani innych odpadów budowalnych nie można bowiem wyrzucić do zwykłego śmietnik czy kontenera. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób szybko i bezproblemowo się go pozbyć ze swojej posesji.

Rodzaje gruzu

Gruzem czystym nazywa się odłamki i wszelkie pozostałości po ceramice budowlanej. Można w tej grupie wyróżnić gruz betonowy, ceglany, ziemię oraz ceramikę. Najlepiej każdy z nich przechowywać osobno, aby nie doszło do zanieczyszczenia innymi odpadami. Gruzem mieszanym nazywa się natomiast wymienione odpady, które dodatkowo pomieszane mogą być z ceramiką oraz armaturą sanitarną, siatką montażową z pozostałościami kleju, a także resztkami płyt G-K. W niewielkiej ilości może znaleźć się w nich także styropian, wełna mineralna oraz szkło okienne. Ostatnią grupą jest gruz zanieczyszczony, czyli takie, w którym znajdują się także inne niż wymienione odpady. 

W jaki sposób można zutylizować gruz?

Istnieje kilka skutecznych sposobów na to, w jaki sposób pozbyć się gruzu ze swojej posesji. Jednym z nich jest zamówienie na miejsce budowy specjalnego kontenera. Na rynku działa wiele firm wypożyczających kontenery Legnica  to jedno z miast, w którym można takie znaleźć. Wystarczy zamówić kontener o wybranej pojemności, a pracownicy firmy dostarczą go pod wskazany adres oraz odbiorą wraz z zawartością w umówionym terminie. Takie firmy oprócz wywiezienia odpadów budowlanych zajmują się również ich utylizacją. Uzyskany materiał bardzo często nadaje się do ponownego użycia np. podczas budowy fundamentów pod nowe budynki. Jest to przede wszystkim bardzo ekologiczne rozwiązanie. Cena wynajmu kontenera uzależniona jest przede wszystkim od jego pojemności, a także od czasu, na który zostaje on wypożyczony. Jednak wywóz gruzu  przez doświadczoną firmę jest najlepszym i najszybszym sposobem na pozbycie się gruzu.

Innym sposobem jest samodzielne wywiezienie gruzu do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Jest to jednak rozwiązanie dość kłopotliwe, ponieważ jeśli nie dysponujemy odpowiednim pojazdem będziemy zmuszeni o jego wypożyczenia, co generuje dodatkowe koszty.

Ostatnim sposobem jest oddanie gruzu. Osoby prywatne oraz firmy bardzo często chcą przyjąć gruz, który zostanie wykorzystany przez nich do różnych celów lub zutylizowany. W celu znalezienia takich odbiorców wystarczy sprawdzić ogłoszenia w Internecie lub lokalnej prasie. Takie rozwiązanie jest bezpłatne, a osoby zainteresowane gruzem samodzielnie zajmują się jego transportem.

Dodaj komentarz