Jak przebiegają naprawy powypadkowe?

Jak przebiegają naprawy powypadkowe?

Kolizja lub wypadek drogowy mogą się zdarzyć każdemu kierowcy. Niejednokrotnie nie wynikają z braku umiejętności lub rozsądku, ale po prostu nieszczęśliwego zbiegu wydarzeń. Warto wiedzieć, jak zachować się w takiej sytuacji, aby w razie potrzeby oszczędzić sobie zbędnego stresu i sprawnie przejść przez proces likwidacji szkody komunikacyjnej.

Likwidacja szkody komunikacyjnej

Bardzo często zdarza się, że kierowców ponoszą emocje. Warto jednak pamiętać, że najważniejsze jest dopełnienie formalności. Tylko w ten sposób, będziemy mogli dochodzić swoich praw i przeprowadzić cały proces likwidacji szkody komunikacyjnej. Pierwszym krokiem jest oczywiście przygotowanie oświadczenia. Najlepiej, jeśli będzie to druk, zgodny z wytycznymi ubezpieczyciela. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, można przygotować oświadczenie na zwykłej kartce. Musimy jednak pamiętać, żeby zawrzeć w nim wszystkie niezbędne informacje. W oświadczeniu należy zamieścić: dane wszystkich uczestników kolizji, dane polisy sprawcy, dane pojazdu (marka, model, numer rejestracyjny, opis uszkodzeń), czas, miejsce i opis zdarzenia oraz zdjęcia. Jeżeli spowodowaliśmy wypadek i chcemy skorzystać z AC, należy pamiętać, żeby spisać też numer polisy. Powinniśmy również wziąć pod uwagę, czy na miejscu byli obecni świadkowie. Jeżeli tak, należy spisać ich dane.

Gdzie wykonać naprawę powypadkową?

Następny krok to zgłoszenie szkody u ubezpieczyciela. Obecnie, można to zrobić za pośrednictwem telefonu lub Internetu, co znacznie przyspiesza cały proces. Warto też pamiętać, że nie musimy robić tego samodzielnie. Można skorzystać z usług warsztatu, który zajmuje się kompleksową obsługą napraw powypadkowych. W takim miejscu, fachowcy nie wykonują wyłącznie napraw blacharskich i lakierniczych. Podejmują się też załatwienia wszystkich niezbędnych formalności. W Bydgoszczy znajduje się warsztat blacharsko-lakierniczy Mrugowski Auto. Specjaliści posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie, dzięki którym sprawnie przeprowadzają klienta przez proces likwidacji szkody. Warsztat oferuje pomoc przy holowaniu pojazdu, zgłaszaniu szkody komunikacyjnej, jej likwidacji i wypełnianiu niezbędnych dokumentów.

Warto wziąć pod uwagę, że naprawę powypadkową można wykonać na dwa sposoby. Może to być rozliczenie gotówkowe lub bezgotówkowe. W przypadku rozliczenia gotówkowego, ubezpieczyciel po prostu przelewa odszkodowanie w określonej wysokości na konto poszkodowanego. Często zdarza się jednak, że ubezpieczyciel nie wypłaca pieniędzy, tylko rozlicza się bezpośrednio z warsztatem. Warto pamiętać, że w takim wypadku trzeba wybrać warsztat, który ma umowę z ubezpieczycielem. W przypadku rozliczenia gotówkowego, warto zwrócić uwagę, w jaki sposób została oszacowana wysokość odszkodowania oraz porównać ją z kosztem niezbędnych części zamiennych.

Podczas wyboru warsztatu, należy oczywiście wziąć pod uwagę jakość wykonania usługi. Powinniśmy pamiętać, że stan techniczny samochodu bezpośrednio przekłada się na nasze bezpieczeństwo. Warto więc wybierać miejsca, w których pracują prawdziwi fachowcy w dziedzinie blacharstwa i lakiernictwa.

Naprawa powypadkowa krok po kroku

Pierwszym krokiem do naprawy samochodu jest oczywiście naprawa blacharska. Ma na celu przywrócenie karoserii do stanu przed kolizją. Jest to bardzo istotne, ponieważ karoseria pełni nie tylko rolę estetyczną, ale też chroni podzespoły i układy auta. Musi więc być naprawiona w porę, aby nie ulegać dalszym uszkodzeniom pod wpływem wilgoci i niekorzystnych warunków atmosferycznych, a co za tym idzie – korozji. Naprawy blacharskie można podzielić na dwa zasadnicze rodzaje: odtwarzające i renowacyjne. Blacharstwo odtwarzające polega na przywracaniu elementom karoserii pierwotnego kształtu. Znajduje więc zastosowanie w przypadku niezbyt poważnych napraw. Jeżeli konieczne jest wykonanie nowego elementu karoserii, mamy do czynienia z blacharstwem renowacyjnym.

Po zakończeniu napraw blacharskich, można przejść do lakierowania. Podobnie jak karoseria chroni samochód i jego pasażerów, tak lakier chroni karoserię. Jego warstwa zapewnia odporność na działanie szkodliwych czynników atmosferycznych. Warto więc pamiętać, że nawet niewielki odprysk lakieru może prowadzić do występowania korozji np. pod wpływem wilgoci. Bez odpowiedniego działania, rdza będzie obejmować coraz większą powierzchnię karoserii. Usługi lakiernicze są więc niezbędne, nawet jeśli uszkodzenie było niewielkie. Wyjątkiem są naprawy PDR, opierające się na wypychaniu wgniecionego elementu od wewnątrz. Warto jednak pamiętać, że znajdują zastosowanie wyłącznie w przypadku drobnych stłuczek i niewielkich uszkodzeń. 

Nie można też zapominać, że niektóre kolizje lub wypadki mogą wiązać się też z koniecznością wymiany podzespołów. Uszkodzeniu często ulegają podzespoły kierownicze czy hamulcowe. Ich naprawa jest konieczna, aby dalej bezpiecznie poruszać się samochodem. Można to zrobić na dwa sposoby: naprawiając stare podzespoły lub wymieniając uszkodzone części na nowe.

Skorzystanie z usług profesjonalnego warsztatu blacharsko-lakierniczego sprawia, że likwidacja szkody powypadkowej staje się znacznie łatwiejsza i mniej stresująca. Warto więc zaufać fachowcom i spokojnie czekać, aż auto będzie gotowe do dalszego użytku.

Dodaj komentarz