Ogrzewanie domu to jeden z kluczowych elementów, bez którego nie dałoby się w nim normalnie funkcjonować. Na szczęście do wyboru jest kilka metod, które różnią się od siebie pod wieloma względami – zobacz, które z nich najlepiej sprawdzą się w Twoich warunkach.
Węgiel i jego zalety
Węgiel jest jednym z najchętniej wybieranych materiałów do ogrzewania domów jednorodzinnych. I nic w tym dziwnego, gdyż należy do najtańszych, a przy tym stosunkowo wydajnych sposobów ogrzewania, co docenia wielu mieszkańców gospodarstw domowych. Węgiel jest paliwem, które jest dostępne w sprzedaży w kilku wariantach. Oprócz produktów w klasycznych bryłach, na uwagę zasługuje tzw. ekogroszek, czyli mniejsza odmiana, która ma wiele zalet. Jest on o wiele drobniejszy, dlatego generuje zdecydowanie mniej szkodliwych substancji, więc w porównaniu z klasycznym węglem lepiej wpływa na środowisko. Na uwagę zasługuje również fakt, że ekogroszek współpracuje z piecami wzbogaconymi o podajnik, co jest ogromną wygodą dla domowników – pozwala znacznie rzadziej odwiedzać kocioł.
Nie bez znaczenia jest kolor, który wiele mówi o jakości węgla. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na takie parametry jak wilgotność oraz kaloryczność, które mają ogromny wpływ zarówno na wydajność, jak i czas spalania. Aby ułatwić sobie transport i przechowywania, najlepiej postawić na poręczne worki, dzięki którym można ograniczyć nieporządek w kotłowni.
Inne sposoby ogrzewania budynków
Poza klasycznymi metodami istnieją również nowsze sposoby ogrzewania budynków, które są nie mniej skuteczne. Wyróżnić należy pochodzący od drewna pellet, który jest ekologiczny, a przy tym komfortowy, ze względu na współpracę z nowoczesnymi kotłami. Innym przykładem są między innymi wymienniki ciepła w postaci klimatyzacji, które generują temperaturę wskutek krążenia w obiegu czynnika. Rozwiązanie to jest o tyle wygodne, że są to urządzenia bezobsługowe – można nimi zarządzać poprzez specjalny pilot lub aplikację zainstalowaną na dowolnym urządzeniu multimedialnym. Ich ogromnym plusem jest również możliwość podtrzymywania temperatury w pomieszczeniu – dzięki specjalnemu czujnikowi urządzenie włącza się jedynie wtedy, gdy wykryje wychłodzenie się w danym wnętrzu.
Nowoczesne projekty chętnie sięgają po pompy ciepła, które są dostępne w kilku wariantach – powietrznym, wodnym lub gruntowym. Pierwsze z nich cieszą się największą popularnością, gdyż nie wymagają zbyt dużo miejsca pod względem montażu i znajdują zastosowanie praktycznie wszędzie, natomiast ostatnie uważane są za najbardziej efektywne, choć do ich instalacji niezbędne jest wygospodarowanie całkiem sporego terenu.