Jak sprawdzić wartość znaczków pocztowych?

Jak sprawdzić wartość znaczków pocztowych?

Wartość posiadanych znaczków pocztowych staje się często nurtującą kwestią zarówno początkujących filatelistów, jak i osób, które odziedziczyły klasery po wiekowych członkach swojej rodziny. Jak wycenić znaczki i po czym poznać, czy dane egzemplarze są wartościowe dla kolekcjonerów?

Co wpływa na cenę znaczka pocztowego?

Określenie wartości znaczka pocztowego nie należy do najprostszych zadań. Nie będąc ekspertem w tej dziedzinie, łatwo jest przeoczyć prawdziwe perełki – często zdarza się, że z pozoru nieatrakcyjne egzemplarze osiągają wysokie ceny wśród kolekcjonerów. Może się bowiem okazać, że dany znaczek zaliczany jest do grona tych unikatowych, co dla niektórych bywa zaskoczeniem. Jak jednak rozpoznać, czy wartość znaczka nie jest wyłącznie pamiątkowa? Warto wiedzieć, że określenie ceny znaczka pocztowego zależy od kilku parametrów.

Eksperci zwracają uwagę zwłaszcza na unikatowość znaczków. Może okazać się, że w swojej kolekcji posiadasz egzemplarz rzadko spotykany w dzisiejszych czasach lub wyprodukowany w niewielkim nakładzie. Wbrew pozorom, znaczki posiadające błędy również bywają wartościowe. W takim przypadku, nawet jeżeli nakład był wysoki, znaczek wydrukowany inaczej może stać się unikatem o wysokiej wartości. Istotny jest także popyt na konkretny egzemplarz – zdarza się, że mimo teoretycznie wysokiej wartości znaczka, nie jest on chętnie pozyskiwany przez kolekcjonerów. 

Jedną z najważniejszych kwestii, mających wpływ na cenę znaczka, ma oczywiście jego stan. Szczególnie liczą się jakość papieru, intensywność kolorów, stan ząbkowania oraz to, czy nie posiada on żadnych plam spowodowanych między innymi wilgocią czy innych zabrudzeń. Ważny jest również stan kleju, a także czytelność stempla, jeżeli dany egzemplarz go posiada. Każda z wymienionych kwestii potrafi znacząco wpłynąć na cenę znaczka pocztowego, dlatego też nawet atrakcyjna cena widniejąca w katalogu nie zawsze będzie miała zastosowanie, gdyż kiepski stan posiadanego egzemplarza może skutecznie ją zaniżyć. 

W jaki sposób sprawdzić wartość znaczka?

Jak wspomnieliśmy wyżej, samodzielne sugerowanie się kwotami zawartymi w katalogach nie zawsze będzie dobrym sposobem na oszacowanie wartości posiadanej kolekcji. Początkujący filateliści, jak i spadkobiercy wyjątkowych klaserów, powinni zasięgnąć porady eksperta. Dzięki temu każdy z egzemplarzy zostanie oceniony pod względem stanu zachowania oraz unikatowości, co pozwoli wycenić je w profesjonalny sposób. Na stronie znaczkopol.pl możesz dowiedzieć się więcej na temat procedury mającej na celu wycenę znaczków, jak również poznać wiele cennych ciekawostek, których znajomość przybliży cię do stania się w przyszłości ekspertem w dziedzinie filatelistyki.

Dodaj komentarz