Każdy z nas przynajmniej raz na kilka miesięcy otwiera swoją szafę z ubraniami i zaglądając do wewnątrz, stwierdza, że nie ma czego na siebie włożyć. Tymczasem pękający w szwach mebel zdaje się prezentować całkowicie coś innego. Wynika z tego, że planowanie garderoby i dobór ubrań do tej pory nie był naszą najwyższą zaletą. Pora to zmienić i od podstaw opracować plan na zmianę zawartości szafy z ubraniami. Jak skomponować idealną garderobę?

Budowanie garderoby od podstaw – czy to możliwe?
Świadomość tego, że nadeszła pora na budowanie garderoby od podstaw z reguły przychodzi pod wpływem impulsu. Może to być kolejne kilkunastominutowe oglądanie otwartej szafy przed wyjściem do pracy lub na imprezę. Często też postanowienie poprawy pojawia się pod wpływem przypadkowego spotkania z ulubioną lub całkowicie znienawidzoną osobą. Wówczas dociera do nas, że to, co mamy na sobie ma się nijak do świetnie ubranego znajomego i pora na zmianę własnego wizerunku.
Wracając do domu, mamy ochotę wyrzucić wszystkie ubrania z szafy i najchętniej spalić je wszystkie. Może poza kilkoma ulubionymi ciuchami, które zawsze dają plusik do współczynnika samopoczucia. Tymczasem nie zawsze na koncie bankowym znajduje się kwota, która pozwoli zapełnić garderobę całkowicie nowymi i najmodniejszymi ubraniami. W takim razie jak skompletować garderobę od zera? Trzeba bazować na tych ubraniach, którymi dysponujemy. Dlatego przed podjęciem drastycznych kroków w postaci ustawienia stosu do spalenia ubrań, warto zrobić dokładny i sumienny przegląd swojej garderoby.
Spokojny deszczowy wieczór i mocna kawa to najlepsi kompani do tego, żeby rozprawić się ze swoimi ubraniami. Już po pierwszym przeglądzie okaże się, że większość ciuchów wisi w szafie tylko z sentymentu. Część jest za małych i czeka na ten moment, kiedy wreszcie znajdzie się czas na regularne wizyty w siłowni. Inne z kolei od wielu lat czekają na specjalne okazje, które z reguły już dawno minęły. Jeśli sentyment nie pozwala na wyrzucenie ich, można spakować je do hermetycznych worków i umieścić w łóżku, na strychu lub w innej poczekalni. To co zostanie, będzie stanowiło bazę do zmiany wizerunku i prezentowania świadomej mody.
Podstawowe ubrania w szafie
Nie da się zmienić stylu swojego ubierania z dnia na dzień. Nie tylko będzie się to gryzło z dotychczasowym wizerunkiem i możemy się spotkać z pytaniami ze strony znajomych na temat naszego zdrowia. W całkowicie nowej stylistyce będziemy się czuć na początku mało komfortowo. Dlatego ustalając, jakie ubrania bezwzględnie muszą znaleźć się w szafie, zaczynamy od małych kroczków.
Nasza garderoba. Co powinna zawierać? Wszystko zależy od tego, jaki styl ubierania się chcemy od teraz prezentować. Jeśli chodzi o lekkie stylizacje casualowe, sprawa jest bardzo prosta. W zasadzie wszystkie ulubione ubrania sprawdzają się w tym stylu, który łączy odzież sportową z ubraniami eleganckimi. Podstawowe ubrania w szafie to przede wszystkim:
- marynarki o jednolitej uniwersalnej kolorystyce,
- spodnie czy spódnice miejskie lub jeansowe
- i kilka koszulek oraz polówek ze wzorami.
Dla osób, które mają aspiracje do pełnienia wysokich stanowisk lub planują karierę polityczną, casualowa stylistyka może nie być odpowiednia. W tym wypadku należy zadbać o:
- kilka prostych bluzek,
- dopasowane spódnice i żakiety.
W garderobie panów muszą znaleźć się eleganckie:
- koszule w najmodniejszych wzorach,
- marynarki
- i spodnie w kantkę.
Potrzebnych będzie także kilka krawatów w kilku wzorach i uniwersalnych kolorach, które podkreślą elegancję.
Jednak niezależnie od tego, w którą stronę modowej drogi zamierzamy podążać, kluczowe jest nie to, co już zawiera nasza szafa, ale ubrania, którymi będziemy ją wypełniać. Kupując nowy T-shirt, trzeba się zastanowić, czy będzie on pasował do stylistyki casualowej. Podobnie z koszulami, które kolorystycznie i stylowo mają pasować do pozostałych części eleganckiego wyjściowego stroju. Jeśli w naszej codziennej szafie znajdą się już tylko ubrania pasujące do wybranej stylistyki, powstanie garderoba kapsułowa. Wówczas o poranku możemy w ciemno wybierać ubrania z szafy, a dopiero po wypiciu mocnej kawy odkryjemy, że poranne losowanie dało znakomity efekt.

Spójna garderoba – jak dobrać kolory ubrań?
Własny styl to nie tylko charakter ubrań, ale także ich kolorystyka. Każdy ma swoje ulubione, a w niektórych z nich prezentuje się lepiej, niż w innych. Jak dobrać kolory ubrań? Żeby ubraniem nie przypominać pstrokatych amazońskich papug, warto postępować w myśl prostej zasady. Przede wszystkim podstawę wyposażenia szafy powinny stanowić ubrania w kolorach uniwersalnych. Do gamy takich barw z reguły zalicza się czarny, biały, brązowy, beżowy, granatowy i wszystkie odcienie koloru szarego. Spośród tych wymienionych warto wybrać dwa lub trzy, które najlepiej pasują do naszej karnacji i będziemy w nich czuli się najlepiej.
Skoro ten etap mamy już za sobą, pora na wrzucenie odrobiny własnego charakteru do tych uniwersalnych kolorów. W garderobie powinny znaleźć się kolorowe dodatki i ubrania, które zburzą nudę i sprawią, że poczujemy się swobodnie. Tu także będzie nas czekała decyzja polegająca na wyborze kilku kolorów. W stylizacjach bardziej eleganckich warto wybrać kolory kojarzące się z przepychem i bogactwem. Wspaniale brzmiące szafirowy, szmaragdowy, czy rubinowy to ciemniejsze i bardziej stonowane wersje niebieskiego, zielonego i czerwonego. Z ciemnymi kolorami dobrze kontrastują także pastelowe ubrania, choć przez panów złośliwie określane są majtkowymi i nie cieszą się popularnością. Warto też pamiętać o jednolitych tkaninach bez lub z delikatnym deseniem. Wpłynie to na uniwersalność ubrań, podkreśli elegancję i stanie się tłem dla dodatków.
W stylu casual oczywiście można pozwolić sobie na więcej zarówno w intensywności kolorów, jak i wzorach. Jednak zasady kolorystyczne pozostają niezmienne. Jak dobierać kolory ubrań i ich wzory? Jeśli szalejemy z seledynową marynarką w kropki lub pasy, warto dobrać do niej gładką polówkę i spodnie męskie w jednolitych uniwersalnych kolorach. Wielobarwny i wzorzysty T-shirt także jest dopuszczalny, jednak w towarzystwie jednolitej spódnicy czy żakietu.

Jak dobierać ubrania?
Kompletowanie garderoby to nie tylko dobór krojów i kolorystyki. Choć może w momencie, kiedy stoisz przed otwartą szafą, wydaje się to irracjonalne, ale problem z wyborem ubrań bierze się z ich ilości. Skoro nie ma się w co ubrać, z reguły oznacza to, że w szafie jest za dużo ciuchów i to w dodatku nieodpowiednich. W związku z tym nie ma sensu kupować ogromnej ilości nowych części garderoby, a lepiej przeznaczyć gotówkę na kilka starannie wybranych ciuchów. Pozwoli to na zakup wyższej jakości markowych produktów, które na kolejnym spotkaniu ze wspomnianym znajomym dodadzą pewności siebie. Pozytywne przejście takiego przypadkowego testu potwierdzi, że można się już pochwalić świadomą garderobą.
Skoro wiadomo już jak dobierać ubrania, zapraszamy do lektury pozostałych tekstów. W naszych innych poradnikach podpowiadamy jak dobrać ubrania do sylwetki, co może być kluczowe podczas zakupu nowych ciuchów. Kiedy już w szafie znajdzie się odpowiednia ilość ubrań, przyda się z kolei inny poradnik podpowiadający jak utrzymać porządek w szafie.