Jak ubierać niemowlę wiosną? Praktyczne porady

Jak ubierać niemowlę wiosną? Praktyczne porady

„W marcu jak w garncu”, „kwiecień plecień, bo przeplata…” – wiosna to piękny czas, jednak oznacza zmienne warunki pogodowe. To sprawia, że ubieranie dziecka może być dla wielu rodziców wyzwaniem. Przedstawiamy kilka praktycznych porad, jak ubierać niemowlę wiosną – tak, by czuło się komfortowo, nie było mu ani za zimno, ani za ciepło. 

Aby ubieranie niemowlaka wiosną nie było wyzwaniem

Ze względu na wiosenne częste wahania temperatur, warto kierować się zasadą ubierania „na cebulkę”, czyli warstwowo. Dotyczy to szczególnie chłodnych dni. Wybieraj więc ubrania, które łatwo można zdjąć lub dodać. Na przykład: cienkie body z długim rękawem, spodnie, rozpinany sweterek i kurtkę. Jeśli okaże się, że dziecku jest zbyt ciepło, w każdej chwili możesz rozpiąć lub całkiem zdjąć okrycie wierzchnie. Takiej możliwości nie byłoby, gdybyś wybrał np. jednoczęściowy kombinezon.

Jeśli nie przemawia do Ciebie ubiór dziecka „na cebulkę”, możesz zastosować inny, popularny sposób: to jedna warstwa ubrań więcej niż u dorosłego. Jeśli więc ubierasz bluzkę z długim rękawem, dziecku załóż dodatkowo cienki sweterek lub bluzę.

Wiosną, gdy temperatura oscyluje w granicach 18 stopni Celsjusza, można też uznać zasadę trzech warstw. Pierwszą z nich mogą być body, pajacyk lub podkoszulka, kolejną – spodnie i sweter lub bluza. Trzecią i ostatnią warstwę mogą stanowić lekka kurtka i czapeczka.

Na co warto zwrócić uwagę ubierając dziecko wiosną?

Dzieci w wieku niemowlęcym nie potrafią się jeszcze komunikować. Dlatego też tak trudno jest dobrać odpowiedni strój, by dziecko czuło się w nim komfortowo. Jeśli obawiasz się, że Twój niemowlak może być ubrany zbyt grubo, sprawdź to. Wystarczy wsunąć palec pomiędzy kark i ubranie i zweryfikować, czy dziecko jest w tym miejscu spocone. Jeśli trzęsie się z zimna, ma gęsią skórkę czy zsiniałą skórę, to znak, że jest mu zbyt zimno i koniecznie trzeba je ogrzać. Jeśli Twoje dziecko na spacerze jest płaczliwe i niespokojne, to również może być oznaka nieodpowiedniego ubioru.

Jak ubrać niemowlę wiosną? Stawiaj na przewiewne materiały

Zapewnią one odpowiednią wentylację i komfort, nie drażniąc przy tym delikatnej skóry niemowlęcia. Warto postawić na bawełnę lub bambus. Te miękkie, delikatne dla skóry materiały pozwolą na swobodny przepływ powietrza.

Jak ubrać niemowlę wiosną? Odpowiednia ochrona głowy

Główka niemowlęcia jest szczególnie wrażliwa na zmiany temperatur. Zadbaj więc o jej odpowiednią ochronę. Na chłodniejsze dni załóż dziecku lekką czapkę lub turban. Wiele ciekawych modeli, wykonanych z bawełny znajdziesz w sklepie internetowym  https://sophiedesign.pl/. W słoneczne i ciepłe dni możesz postawić na przeciwsłoneczny kapelusz lub czapkę z daszkiem. Ochronią one delikatną skórę niemowlęcia przed promieniami UV.

Jak ubrać niemowlę wiosną? Komfortowe buty

Jeśli niemowlę zaczyna chodzić, zadbaj o odpowiednie obuwie. Koniecznie takie, które zapewni mu komfort i będzie wygodne. Wybieraj buty wykonane z miękkich i elastycznych materiałów, które nie krępują ruchów stóp dziecka. Jeśli maluch jeszcze nie chodzi, wystarczy, że założysz mu na stopy jedne, grube skarpety lub dwie pary cieńszych.

Kocyk lub śpiworek w pogotowiu

Wiosną należy być przygotowanym na wszystko, jeśli chodzi o kwestię ubioru. Raz słońce, raz deszcz i wiatr, a do tego wahania temperatury… To zdecydowanie wyróżniki tej pory roku. Jeśli wciąż zastanawiasz się, jak ubrać niemowlę wiosną, zastosuj się do powyższych zasad. Dodatkowo zawsze miej przy sobie ciepłe okrycie – np. kocyk albo cienki śpiworek.

Dodaj komentarz