Wyniszczający stres zagościł na dobre we współczesnej rzeczywistości. Nie ma osoby, która nie doświadczyłaby tej reakcji organizmu, będącej odpowiedzią na działanie tzw. stresorów. To właśnie one zakłócają jego równowagę w sposób przewyższający zdolności poradzenia sobie z nimi w skuteczny sposób. Stresory, czyli wyzwalacze stresu, mogą mieć źródło fizyczne (np. hałas, choroby) oraz psychiczne (np. problemy rodzinne, utrata pracy czy bliskiej osoby). Sposób reakcji na stresujące sytuacje, które są częścią życia, jest bardzo indywidualna, a odpowiada za nią autonomiczny system nerwowy. Jego zadaniem jest przygotowanie naszego organizmu do działania. Długotrwale utrzymujący się stres powoduje jednak poważne problemy zdrowotne.
Do czego prowadzą nierozładowane reakcje stresowe?
W odległych czasach stres był potrzebny do przetrwania, a reakcja stresowa stymulowała do ucieczki bądź walki. Obecnie nie doświadczamy tego rodzaju zagrożeń, jednak nadal jesteśmy narażenie na codzienny stres.
Reakcje stresowe, które nie są rozładowywane i wyciszone, prowadzą do wielu dolegliwości, które dają objawy fizyczne, emocjonalne i behawioralne. Doświadczamy chronicznego zmęczenia, napięcia mięśni, różnorakich dolegliwości bólowych, częstych infekcji, chorób układu krążenia i układu pokarmowego. Pojawia się m.in. lęk i niepokój, trudności z koncentracją, silne poczucie rozdrażnienia, bezsenność, nadużywanie alkoholu czy izolowanie się.
Jeśli zauważacie, że w waszym związku zaczynają dominować reakcje stresowe, wybierzcie na początek jeden ze sposobów, które pozwolą na samodzielne rozładowanie stresu. Doskonałym wyborem może być zmiana otoczenia na krótki czas. Weekend dla dwojga, spędzony poza domem i w urokliwym miejscu, będzie dobrym początkiem. Na wspólnym wypadzie można omówić wiele sytuacji – bardzo pomocne jest zlokalizowanie źródeł stresu, zidentyfikowanie, kiedy i gdzie pojawiają się silne emocje. To niezwykle pomaga w znalezieniu sposobów radzenia sobie z nimi. Niezastąpiona jest także aktywność fizyczna, prowadząca do wydzielania serotoniny i endorfin (hormonów szczęścia), które stymulują poziom kortyzolu (hormonu stresu) we krwi, prowadząc do jego obniżenia.
SPA dla dwojga – weekend pełen harmonii i relaksu
Poszukując miejsca, które wpłynie na redukcję stresu, warto zwrócić uwagę na komfortowy obiekt, oferujący m.in. doskonale działające centrum SPA. Takie miejsce pomoże w kształtowaniu zdrowych nawyków, które można zastosować w sposób ciągły po powrocie do domu.
Weekend dla dwojga w SPA to doskonały czas, by w towarzystwie bliskiej osoby zaznać zbawiennej mocy różnego typu zabiegów. Relaksujące kąpiele z widokiem na malowniczą panoramę otoczenia i kojące masaże stymulujące produkcję endorfin będą naturalnymi środkami przeciwbólowymi, dodającymi energii i poprawiającymi nastrój. Idealnym miejscem wspierającym walkę ze stresem jest sauna, która poza poprawą krążenia krwi oraz oczyszczania z toksyn, doskonale łagodzi napięcie. To wyjątkowe miejsce na relaksację, z którego korzystają ludzie od wieków. Podczas seansu w saunie, oddychając gorącym powietrzem, warto zastosować formę medytacji, skupiając myśli tylko na głębokim oddechu, uwalniając umysł od innych myśli. Wzmacniając w saunie układ immunologiczny, tworzymy barierę dla różnego rodzaju infekcji, które pojawiają się często w przypadku nadmiernego obciążenia organizmu stresem.
Kąpieli w jacuzzi to również skuteczna forma odprężenia i relaksacji – przyjemność dla ciała, ale również dla duszy. Masujące strumienie ciepłej wody i bąbelków przynoszą niesamowite doznania, szczególnie w towarzystwie bliskiej osoby. Wspólna kąpiel i jednoczesne przeżywanie błogości płynącej z relaksu połączonego z odnową biologiczną to wspaniały sposób na odstresowanie. Ciepła kąpiel powoduje rozszerzanie naczyń krwionośnych, poprawiając krążenie krwi i redukuje wszelkie napięcia mięśniowe związane z reakcjami stresowymi. Komfortowa kąpiel w stylowych wnętrzach, cisza i spokój to idealne remedium na osiągnięcie głębokiego stanu odprężenia w czasie, który macie tylko dla siebie.
Weekend dla dwojga początkiem dobrego samopoczucia i wewnętrznej równowagi
Podczas weekendu we dwoje warto również zadbać o odpowiednią dietę, która również ma niebagatelny wpływ na dobrostan psychiczny i fizyczny. Warto wówczas wybierać produkty o działaniu prozdrowotnym, np. orzechy i nasiona, produkty pełnoziarniste czy pić herbatki ziołowe. Spróbujcie pamiętać, że jesteście tu i teraz, stosując zasadę work-life balance. Nie myślicie na prywatnym wyjeździe o codziennych zmaganiach zawodowych, czyli zachowujecie równowagę między życiem osobistym i pracą. Uzdrowienie relacji z innymi, które przynoszą zrozumienie i wsparcie to czynnik natury emocjonalnej, tak samo potrzebny jak wizyty w SPA dla dwojga. Weekend, kiedy macie więcej czasu, spędźcie na zapoznaniu się z technikami relaksacyjnymi stymulującymi prawidłowy oddech i na pierwszym ich praktykowaniu. Kolejnym etapem może być medytacja, dająca niesamowite wyciszenie, zmniejszająca niepokój, poprawiająca jakość snu i ułatwiająca radzenie sobie ze stresem.
Ważna zasada przy redukcji stresu to akceptowanie tego, czego nie możecie zmienić. To przyjęcie tego, co jest, co znajduje się pod naszą kontrolą oraz skupieniu całej uwagi na tym, co da się zrobić. To doskonała metoda na pożegnanie frustracji i silnego stresu. Znacznie ułatwia życie i pozwala skoncentrować się na najważniejszych emocjach.