Jak uzyskać zwrot za zakupy online – praktyczny poradnik

Jak uzyskać zwrot za zakupy online – praktyczny poradnik

Zakupy internetowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wysoka inflacja wpływa jednak na zasobność naszych portfeli i często poszukujemy rozwiązań, dzięki którym uzyskamy zwrot chociaż części środków z wydatków online.

Jak uzyskać zwrot za zakupy online – praktyczny poradnik

Zakupy internetowe cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Wysoka inflacja wpływa jednak na zasobność naszych portfeli i często poszukujemy rozwiązań, dzięki którym uzyskamy zwrot chociaż części środków z wydatków online.

Popularnym rozwiązaniem przy płatnościach, z którego warto w tym przypadku skorzystać, jest tzw. money back proponowany przez wiele polskich banków. Powinniśmy go jednak odróżniać od cashbacku, z którym jest często mylony.

Money back a cashback – czym się różnią?

Cashback to dodatkowa funkcjonalność karty płatniczej lub kredytowej, dzięki której możemy w trakcie zakupów w sklepie dodatkowo pobrać gotówkę. Skorzystamy z niego w dowolnym momencie, a pozyskane środki są wypłacane z naszego konta lub w ramach dostępnego limitu kredytowego. Cashback dostępny jest już zwykle od 1 złotówki.

Money back to z kolei forma promocji przyjmująca postać premii za zakupy. Bank w ten sposób nagradza nas za aktywne posługiwanie się kartą debetową lub kredytową w określonych sklepach albo zachęca do skorzystania z jego instrumentów płatniczych, a więc – podpisania z nim umowy. Money back funkcjonuje w polskim systemie bankowym już od wielu lat, bo od 2009 r. Pozwolił on na odzyskanie przez klientów setek tysięcy złotych.

Co zrobić, aby uzyskać money back od banku?

Money back to forma nagrody, którą uzyskamy zwykle za wykonanie pewnej ilości operacji za pomocą karty, w ciągu miesiąca, na określoną kwotę, w wybranych sklepach. Zwrot za zakupy może być jednak także przyznany za szereg innych czynności, a więc np. opłacanie rachunków przelewem z konta. W takiej sytuacji przysługuje nam częściowa (określona zwykle w formie procentowej) premia, limitowana również pewną kwotą (np. 200-300 zł rocznie). Musimy jedynie pamiętać o tym, że aby skorzystać z takiej premii, powinniśmy spełnić często inne warunki, jak np. zapewnienie wpływów na konto. Istotne jest również to, że nie wszystkie transakcje kwalifikują się do otrzymania zwrotu. Lista uznawanych wydatków określona jest w regulaminach promocji. Analizując propozycje banków, warto zwrócić uwagę na warunki, które będą dopasowane jak najlepiej do naszych potrzeb i pozwolą uzyskać jak najwyższy zwrot pieniędzy za zakupy przez internet.

Banki proponują także specjalne formy promocji dla klientów, którzy zdecydują się na założenie u nich kart płatniczych lub kredytowych. Wówczas możliwe jest uzyskanie voucherów na zakupy w różnych sieciach sklepów. Warunki, które trzeba spełnić, to wydawanie określonej kwoty pieniędzy na zakupach online we wskazanych miesiącach czy też aktywne logowanie się do aplikacji internetowej i mobilnej.

Money back a podatek dochodowy

Money back to forma sprzedaży premiowej. Nie musimy się zatem w jego przypadku zwykle obawiać o to, że będzie koniecznie jego rozliczenie w PIT. Sprzedaż premiowa jest zwolniona z podatku pod warunkiem, że jednorazowa wartość premii nie przekroczy kwoty 2.000 zł. Nawet jeśli zdarzyłaby się taka sytuacja, że zwrot kasy za zakupy będzie wyższy, to nie my, lecz bank jest zobowiązany do rozliczenia się z urzędem skarbowym w tym zakresie.

Czy warto skorzystać z money backu?

To, czy warto skorzystać z money backu za zakupy w sieci, wymaga dokonania przez nas kilku prostych kalkulacji. Wszystko zależy od tego, jak często robimy zakupy online i ile pieniędzy w ich trakcie wydajemy. Przykładowo, gdy w danym miesiącu przeprowadzimy przy użyciu karty kilka transakcji bezgotówkowych na minimum 700 zł i zarobimy na tym około 70 zł z tytułu money backu, to warto z takiego rozwiązania skorzystać. Inaczej sytuacja wygląda z kolei wówczas, gdy nasze zakupy online są jedynie sporadyczne i nie korzystamy w ich trakcie ze sklepów, które proponują częściowy zwrot wydatków w ramach propozycji danego banku.

Opracowano na zlecenie partnera Santander Consumer Bank.

Źródła:

https://www.payback.pl/ekstra/finanse/cashback

https://www.najlepszekonto.pl/cashback-i-moneyback

Dodaj komentarz