Jak wspierać mikrobiom u dzieci?

Jak wspierać mikrobiom u dzieci?

Mikrobiom to dobroczynne bakterie zasiedlające jelita. Mikrobiom człowieka to jego naturalny sprzymierzeniec w walce z otyłością, zaburzeniami metabolicznymi i hormonalnymi oraz wszelkimi toksycznymi drobnoustrojami. Mikrobiom jelitowy chroni nas przed alergenami i toksynami oraz pełni szereg innych ważnych funkcji. Dzieci rodzą się jednak jedynie ze śladową ilością dobroczynnych bakterii w jelitach, a ich mikrobiom musi się dopiero wykształcić. Jak wspierać mikrobiom przewodu pokarmowego u dzieci? Podpowiadamy.

Jakie funkcje pełni mikrobiom?

Mikrobiom składa się z ogromnej liczby drobnoustrojów, które kolonizują ściany jelit i biorą udział w wielu procesach zachodzących w ludzkim organizmie. Mikrobiom przewodu pokarmowego pełni funkcję ochrony przed działaniem szkodliwych bakterii, wirusów i innych chorobotwórczych drobnoustrojów.

Sprawnie działający mikrobiom neutralizuje toksyny i alergeny, bierze udział w procesach trawienia pokarmów oraz wchłaniania substancji odżywczych. Jest niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania wielu układów wewnętrznych oraz dla naszej psychiki – mikrobiom jelitowy zapewnia sprawne działanie jelit, a od zdrowia jelit zależy w dużej mierze nasze samopoczucie.

Dlaczego dzieci mają słabszy mikrobiom?

Mikrobiom człowieka zaczyna rozwijać się po przyjściu malucha na świat. W życiu płodowym jelita dziecka są całkowicie sterylne; pierwszą dawkę bakterii probiotycznych tworzących mikrobiom przewodu pokarmowego maluch dostaje podczas porodu, przechodząc przez drogi rodne.

Dzieci urodzone poprzez cesarskie cięcie nie otrzymują takiego „prezentu” od mamy, więc w ich przypadku konieczna jest suplementacja bakterii probiotycznych od pierwszych dni życia.

Mikrobiom jelitowy intensywnie rozwija się i kształtuje zwłaszcza przez pierwsze 3 lata życia dziecka. Ten czas jest kluczowy dla wytworzenia odpowiedniej jakości flory bakteryjnej jelit, a co za tym idzie – dla odporności.

Jak wspierać mikrobiom dziecka?

Mikrobiom jelitowy dziecka warto wspierać, zwłaszcza gdy maluch ma problemy z przewodem pokarmowym (częste biegunki, wzdęcia, kolki). W tym celu można podawać maluchowi specjalne probiotyki dla niemowląt. Zaleca się sięganie po takie właśnie produkty przeznaczone dla dzieci, ponieważ zawierają one odpowiednią dla niemowląt lub starszych dzieci ilość dobroczynnych bakterii probiotycznych, głównie ze szczepu Lactobacillus. Są one też dokładnie przebadane i bezpieczne dla najmłodszych.

Suplementy diety z probiotykami podawać zaleca się dzieciom, które przyszły na świat poprzez cesarskie cięcie, po biegunkach i po antybiotykoterapii. Można też stosować je profilaktycznie, by wspierać mikrobiom jelitowy dziecka. W takim przypadku po kilku miesiącach podawania warto zrobić miesięczną przerwę. W razie wątpliwości najlepszym rozwiązaniem jest skonsultowanie suplementacji probiotykami z lekarzem pediatrą.

Mikrobiom dziecka można też wspierać, wprowadzając produkty następne. Warto wówczas zadbać o wyrobienie w maluchu zdrowych nawyków żywieniowych, tak by w przyszłości sam sięgał po produkty wspierające mikrobiom przewodu pokarmowego.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Dodaj komentarz