Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że konto bankowe to przydatne rozwiązanie, które ułatwia zarządzanie finansami. Na rynku znajdziesz różne oferty rachunków, wśród których istotną część stanowią konta darmowe. Przeczytaj, jak wybrać konto bez opłat i gdzie szukać wartościowych informacji o nich?
Konto darmowe, czyli jakie?
Większość banków za prowadzenie rachunku oraz wykonywane na nim operacje pobiera opłaty. W praktyce najczęściej spotkasz się z naliczaniem prowizji m.in. za:
- wypłatę gotówki w bankomacie lub kasie banku;
- prowadzenie rachunku;
- obsługę karty płatniczej;
- stałe polecenia zapłaty;
- przelewy natychmiastowe.
Pojedyncze obciążenia z tych tytułów zazwyczaj nie będą wysokie i wynoszą kilka złotych. Kiedy jednak aktywnie korzystasz z bankowości, może się okazać, że w skali miesiąca oddajesz bankowi nawet kilkadziesiąt złotych. Zoptymalizuj zarządzanie domowym budżetem – poszukaj ofert kont bez opłat.
Konto darmowe warunkowo
Większość darmowych rachunków bankowych pozwala na uniknięcie dodatkowych opłat poprzez spełnienie określonych warunków. Może to być miesięczny wpływ w określonej wysokości lub wykonanie pewnej liczby transakcji bezgotówkowych w skali miesiąca.
Zazwyczaj spełnienie tych wymagań nie jest trudne, ale wymaga od klienta minimum aktywności. Pamiętaj, aby przed otworzeniem rachunku upewnić się, że jesteś w stanie wykonać czynności konieczne do uniknięcia opłaty.
Warunkowo darmowe konto oferuje m.in. ING i mBank. W obu przypadkach do uniknięcia płatności wystarczy spełnienie dwóch warunków – odpowiednio wysoki wpływ na konto oraz korzystanie z transakcji bezgotówkowych lub z użyciem BLIK-a.
Konto darmowe bezwarunkowo
Dużo trudniej jest znaleźć konto darmowe bezwarunkowo, choć jest to możliwe. Taką możliwość daje np. Citi Konto w Citi Banku oraz Nest Konto w Nest Banku.
Kolejnym przykładem jest Alior Bank, który oferuje osobom do 26. roku życia darmowe Konto Jakże Osobiste. Nie jest przy tym wymagany status studenta – wystarczy, że nie przekroczysz wspomnianego progu wiekowego. Później konieczne jest zapewnienie comiesięcznego, jednorazowego wpływu na rachunek w wysokości 1 500 zł. Analogiczne warunki dla młodych użytkowników znajdziesz w Getin Banku dla Konta Proste Zasady oraz w Banku Santander dla Konta Jakie Chcę.
Konta darmowe bezwarunkowo często są ograniczone przez maksymalny wiek użytkownika. Zwróć na to uwagę przy podpisywaniu umowy o prowadzenie rachunku bankowego.
Sprawdzaj gotowe rankingi kont
Znalezienie oferty banku, która odpowie na Twoje potrzeby, to wymagające zadanie. Analiza dokumentacji pochłania czas, a zapoznawanie się z kolejnymi regulaminami oraz tabelami opłat i prowizji to żmudne i niełatwe zajęcie.
Istnieje jednak sposób, dzięki któremu szybko rozwiejesz swoje wątpliwości. To gotowe rankingi kont dostępne w sieci. Skorzystaj z porównań aktualnych ofert bankowych i znajdź dokładnie taki rachunek, jakiego potrzebujesz.
Zapomnij o czasochłonnym porównywaniu kolejnych ofert i analizie poszczególnych zapisów oferty. Wykorzystaj to, że ktoś już wykonał tę pracę za Ciebie.
Jeżeli szukasz konkretnych informacji, które zaoszczędzą Twój czas, zajrzyj tutaj i ciesz się kontem, za które nie płacisz!