Jak wybrać dobry wózek spacerowy?

Jak wybrać dobry wózek spacerowy?

Wózek spacerowy to niezbędne wyposażenie w domu świeżo upieczonych rodziców. Z tego powodu wybór właściwego wózka jest bardzo istotny, tym bardziej że zostanie w użyciu nawet przez kilka kolejnych lat. Musi być wygodny, stabilny, ale przede wszystkim bezpieczny. To ważne, żeby nadawał się do krótkich spacerów po mieście, łatwego transportu, a także bardziej wymagających tras w lesie lub po nierównym terenie. Znaleźć idealny wózek spacerowy to naprawdę nie lada wyzwanie.

Wózek spacerowy – charakterystyka

Wózki spacerowe to zazwyczaj kolejny sposób transportu dla dziecka, gdy zaczyna samodzielnie siedzieć i nadchodzi czas, aby wymienić gondolę na coś innego. Czym charakteryzuje się wózek spacerowy? Powinien być przede wszystkim lekki, a sama konstrukcja poręczna i stabilna, do tego najlepiej składana. Spacerówki zazwyczaj mają układ trój- lub czterokołowy; każde rozwiązanie sprawdzi się w innych warunkach i zależnie od potrzeb rodzica. Siedzisko jest najczęściej ułożone w pozycji półleżącej, ale możliwe jest jego dostosowanie. Nad nim znajduje się rozsuwany daszek.

Wózki są wyposażone w zapinaną uprząż lub sztywny pałąk bezpieczeństwa, aby dziecko nie wypadło z dosyć płytkiej, w porównaniu do gondoli, spacerówki.

Ważna jest również wygoda rodziców, dlatego dobrze jest wybierać wózki z profilowanym uchwytem, którego wysokość da się dostosować do wzrostu rodzica. Bardzo przydatną rzeczą jest zamontowany w podwoziu hamulec zaciskowy, który zapewnia stateczność wózka, nawet na nierównym podłożu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wózka spacerowego?

Przed zakupem wózka spacerowego warto zwrócić uwagę na jego wykonanie i bezpieczeństwo. Właściwie wykonane siedzisko zapewni maluchowi komfort oraz ochronę, likwidując potencjalne zagrożenie np. w czasie jego niesfornych ruchów. Wózek powinien być wyposażony w pasy bezpieczeństwa, które dodatkowo ochronią malucha. Przed zakupem należy zastanowić się również nad trasą przyszłych spacerów. Warto więc dopasować opony wózka do powierzchni, jak i rodzaj amortyzacji.

Rodzice zwracają także uwagę na rodzaje spacerówek. Wybór konkretnego wózka wiąże się, oczywiście, z inną wagą, mobilnością, możliwością złożenia i reorganizacji przestrzeni. Wózki można podzielić na:

  • spacerowe;
  • wielofunkcyjne (np. 3 w 1, 4 w 1 itp.);
  • wózki spacerowe od urodzenia;
  • modele typu parasolka.

Dopasowanie wózka do potrzeb rodzica i dziecka to wyzwanie, dlatego warto dokładnie przemyśleć wszystkie możliwe scenariusze jego zastosowania.

Dodaj komentarz