Jak wybrać matę do jogi dla początkujących?

Jak wybrać matę do jogi dla początkujących?

Mata do jogi to najważniejsze akcesorium dla każdego, kto zamierza rozpocząć swoją przygodę z tą aktywnością. Jak jednak wybrać idealną matę, dzięki której praktyki jogi staną się komfortowe? Na co warto zwrócić uwagę przed jej zakupem? Zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.

Mata do jogi dla początkujących – jak wybrać właściwą?

Przy wyborze idealnej maty do jogi istotne jest wzięcie pod uwagę kilku czynników. Chcąc, aby praktyka jogi przebiegała jak najbardziej komfortowo, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jej grubość. W zależności od wariantu, mata do jogi może mieć grubość od kilku milimetrów do nawet 6 centymetrów. Dlaczego jest to tak ważne? Zbyt cienka mata może nie zapewnić odpowiedniego komfortu i amortyzacji podczas wykonywania asan. Z drugiej strony, zbyt gruba mata może sprawić, że trudniej będzie utrzymać równowagę. Optymalna grubość maty to zazwyczaj około 4-6 milimetrów.

Mata do jogi a rodzaj materiału

Kolejnym ważnym aspektem, oprócz grubości maty, jest jej materiał i tekstura. Maty o chropowatej powierzchni zapewniają lepszą przyczepność i zapobiegają ślizganiu się podczas wykonywania ćwiczeń. Dobra przyczepność jest natomiast szczególnie istotna podczas praktykowania bardziej wymagających pozycji. Materiał, z którego wykonana jest mata, również ma znaczenie. Najczęściej wybieranym wariantem jest kauczukowa mata, która jest nie tylko rozwiązaniem komfortowym, ale i ekologicznym, podobnie jak korkowa mata. Jeżeli interesuje Cię joga dla początkujących, maty kauczukowe będą świetnym wyborem.

Wielkość maty do jogi

Często pomijanym aspektem jest także rozmiar maty. Warto sprawdzić, czy długość maty odpowiada naszemu wzrostowi, aby mieć pewność, że będziemy mieć wystarczająco dużo miejsca na wykonywanie różnych pozycji. Standardowa długość maty to zazwyczaj około 180 cm, jednak w sklepach dostępne są również dłuższe warianty dla osób potrzebujących więcej przestrzeni. Jeżeli jednak szukasz podstawowej maty do jogi, możesz sięgnąć po akcesorium o wymiarach 180 x 60 cm. 

Jakie akcesoria oprócz maty przydadzą się podczas praktyki jogi?

Profesjonalna mata to podstawa zarówno dla początkujących joginów, jak i tych praktykujących od dawna. Warto jednak wiedzieć, że obok niej istnieje dodatkowo wiele innych akcesoriów, które mogą ułatwiać praktyki jogi i pogłębianie doświadczenia. Jednym z częściej używanych jest m.in. bolster, czyli wałek do jogi wspierający naszą pozycję podczas wykonywania niektórych asan oraz w trakcie medytacji. Wałki tego rodzaju pomaga odciążyć ścięgna, co z pewnością docenią osoby początkujące i słabo rozciągnięte, a także świetnie izolują od twardego, chłodnego podłoża. Oprócz bolstera, rozpoczynający początkujący jogini mogą też skorzystać z klocków do jogi, które pomagają utrzymać równowagę w niektórych pozycjach czy specjalnych pasów, wspierających np. pogłębianie skłonów.

Pamiętaj, że wybór akcesoriów, jak i samej maty do jogi zależy od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji. Jeżeli masz w tej kwestii wątpliwości, możesz skonsultować się z instruktorem jogi lub innym ekspertem w dziedzinie tej praktyki, który pomoże Ci dobrać odpowiednie akcesoria wspierające Twoją praktykę, poprawiające dodatkowo jej efektywność.

Dodaj komentarz