Jak wybrać złote kolczyki – dla siebie lub na prezent?

Jak wybrać złote kolczyki – dla siebie lub na prezent?

Trendy w biżuterii przychodzą i odchodzą, ale złote kolczyki to ponadczasowa ozdoba. W związku z tym jest to prezent na każdą okazję, który możesz sprawić zarówno sobie, jak i komuś bliskiemu. Wybór kolczyków na rynku jest jednak bardzo szeroki. Na co powinieneś zwrócić uwagę? Odpowiedź znajdziesz w poniższym artykule. 

Kształt twarzy ma znaczenie

W pierwszej kolejności zastanów się, kto będzie nosił Twoje złote kolczyki. Ktoś z twarzą okrągłą, owalną, kwadratową czy może w kształcie serca? W przypadku bardziej okrągłych kształtów dobrze jest optycznie wydłużyć twarz i podkreślić kości policzkowe. Do tego zadania doskonale nadają się kolczyki z diamentami o szlifie Princessa.

Co w przypadku szerszych, prostokątnych lub kwadratowych kształtów? Wówczas twarz powinno się wizualnie zaokrąglić – pomogą w tym długie, pionowe kolczyki. Do wąskiej, podłużnej twarzy pasują natomiast okrągłe elementy biżuterii. 

Ile karatów powinny mieć złote kolczyki?

Jeśli kupujesz komuś w prezencie złote kolczyki, przede wszystkim weź pod uwagę swój budżet. Złoto może różnić się od siebie karatem – im wyższa jego zawartość, tym droższa biżuteria. Jeśli poszukujesz kolczyków w niższych cenach, zainteresuj się wyrobami z 14-karatowego złota. Tego typu kosztowności wykonane są z niemal 60% złota, co nadal czyni je atrakcyjnym prezentem. Dla porównania, w 18-karatowych kolczykach znajduje się 75% złota.

Ilość karatów nie wpływa tylko na cenę. Złoto jest miękkim metalem, dlatego im większa jego zawartość w biżuterii, tym bardziej będzie ona miękka i wrażliwa. W związku z tym wiele osób preferuje 14-karatowe złote kolczyki, niezależnie od posiadanego budżetu.

Z drugiej strony wyższa zawartość złota zapewnia bardziej bogaty odcień, który nadaje biżuterii wyjątkowego charakteru. 

A co z czystym złotem?

Przy tworzeniu biżuterii praktycznie nie wykorzystuje się czystego, 24-karatowego złota. Jest to mało praktyczne rozwiązanie. Złote kolczyki nie powinny mieć więcej niż 18-20 karatów.

Z drugiej strony 10-karatowa biżuteria zawiera mniej niż 50% złota. Oznacza to, że w jej składzie znajduje się duża ilość metali nieszlachetnych, co może powodować u niektórych osób reakcje alergiczne. Nawet jeśli cena tego typu kosztowności zachęca do ich zakupu, nie będą one stanowić dobrej jakości złotej biżuterii.

Czy już wiesz, jakie złote kolczyki powinieneś wybrać? Weź pod uwagę kształt twarzy i zawartość złota w biżuterii, a zakupy z pewnością będą udane!

Dodaj komentarz