Jak zachęcić dziecko do rysowania? Porady dla rodziców

Jak zachęcić dziecko do rysowania? Porady dla rodziców

Rysowanie to dla dzieci ważny sposób na wyrażanie siebie i rozwijanie kreatywności. Niektóre dzieci chętnie rysują i malują od samego początku, inne mogą być bardziej oporne. Jeśli chcesz zachęcić swoje dziecko do rysowania, istnieje wiele prostych sposobów, które możesz wypróbować. W poniższym artykule przedstawiamy kilka porad, dzięki którym Twoje dziecko będzie chętniej sięgać po kredki i farby.

Jak zachęcić dziecko do rysowania?

Jeśli chcesz zachęcić dziecko do rysowania, jest kilka rzeczy, które możesz zrobić:

 • Dostarcz odpowiednie narzędzia: Upewnij się, że dziecko ma dostęp do różnych rodzajów kredek, pisaków i farb, aby mogło eksperymentować z różnymi technikami rysowania.
 • Znajdź inspirację: Poszukaj razem z dzieckiem różnych obrazów lub rysunków, które mogą stanowić inspirację. Możesz też poprosić dziecko o narysowanie swoich ulubionych zwierząt lub przedmiotów.
 • Zorganizuj przestrzeń do rysowania: Zadbaj o to, aby dziecko miało odpowiednią przestrzeń do rysowania, np. wygodny stolik i krzesło. Upewnij się też, że dostępne są różne rodzaje papieru, takie jak kartki o różnych rozmiarach i teksturach.
 • Daj pochwały: Chwal dziecko za jego rysunki i podkreślaj, że są one ładne i interesujące. To może zachęcić dziecko do dalszego rysowania.
 • Zrób to razem: Zainspiruj dziecko do rysowania, rysując razem z nim. Możecie też razem tworzyć kolaże lub komiksy. To może być świetna zabawa dla całej rodziny.
 • Zorganizuj wystawę rysunków: Możesz zorganizować wystawę rysunków dziecka w domu lub w jego pokoju, aby pokazać innym jego prace i podkreślić ich wartość.
 • Nie krytykuj: Pamiętaj, aby nie krytykować rysunków dziecka. To może zniechęcić je do dalszego rysowania i wpłynąć negatywnie na jego pewność siebie.
 • Niech dziecko decyduje: Daj dziecku wybór, co chce narysować. Możesz też pozwolić mu na swobodne eksperymentowanie z różnymi technikami i narzędziami.
 • Baw się rysowaniem: Rysowanie może być świetną zabawą! Spróbuj zorganizować zabawy związane z rysowaniem, np. „narysuj coś, co widzisz”, „narysuj swoje marzenia” lub „narysuj swojego ulubionego bohatera”.
 • Zainspiruj dziecko do nauki: Pokaż dziecku, jak rysowanie może być narzędziem do nauki. Możecie np. narysować mapę lub diagram, aby lepiej zrozumieć jakiś temat.
nauka rysunku

Jak wspierać dziecko w rozwoju artystycznym?

Pomaganie dziecku w rozwoju artystycznym jest bardzo ważne i może być bardzo przyjemne dla obu stron. Oto kilka sposobów, jak wspierać dziecko w rozwoju artystycznym:

1. Daj dziecku dostęp do różnych narzędzi artystycznych:
Dostarczenie dziecku różnych narzędzi artystycznych może pomóc mu rozwinąć kreatywność i zainteresowanie sztuką. Możesz kupić kredki, farby, plastelinę, papier, a nawet specjalistyczne narzędzia, takie jak szablony czy pędzle, jeśli dziecko jest bardzo zainteresowane konkretnym rodzajem sztuki.

2. Zachęcaj dziecko do eksperymentowania z różnymi materiałami i technikami plastycznymi:
Eksperymentowanie z różnymi materiałami i technikami plastycznymi może pomóc dziecku rozwinąć umiejętności twórcze i znaleźć swoje ulubione sposoby tworzenia sztuki. Możesz zachęcić dziecko do malowania na różnych powierzchniach, np. na płótnie, kartce papieru czy na desce do krojenia, a także do rysowania za pomocą różnych narzędzi, np. ołówków, kredek czy pisaków.

3. Zabieraj dziecko do muzeów, galerii sztuki i na wystawy:
Oglądanie dzieł sztuki w muzeach, galeriach czy na wystawach może być świetnym sposobem na rozwijanie zainteresowań artystycznych dziecka. Możecie rozmawiać o tym, co widzicie, a także zachęcać dziecko do zadawania pytań i wyrażania swoich opinii.

4. Angażuj się w aktywności artystyczne razem z dzieckiem:
Tworzenie sztuki razem z dzieckiem może być świetną okazją do spędzenia czasu z dzieckiem i zachęcenia go do rozwoju artystycznego.

5. Zachęcaj dziecko do rozmowy o tym, co maluje czy rysuje:
Rozmawianie o tym, co dziecko maluje czy rysuje, może pomóc mu lepiej zrozumieć swoje emocje i myśli oraz lepiej je wyrazić za pomocą sztuki. Zachęcaj dziecko do opowiadania o swoich pracach i pytaj o szczegóły, aby lepiej zrozumieć jego perspektywę.

6. Pozwól dziecku na samodzielność w tworzeniu sztuki i nie oceniaj jego prac:
Ważne jest, aby dziecko czuło się swobodnie i bezpiecznie podczas tworzenia sztuki. Dlatego nie należy oceniać jego prac ani sugerować, co powinno malować czy rysować. Lepiej jest pozwolić dziecku na swobodę twórczą i dawać mu pozytywne wsparcie, aby czuło się pewnie i zmotywowane do dalszego rozwoju.

Jak rysowanie wpływa na rozwój dziecka?

Rysowanie jest ważnym narzędziem rozwoju dziecka, ponieważ pomaga mu wyrazić emocje, myśli i doświadczenia. Rysowanie może też pomóc dziecku rozwijać umiejętności motoryczne, a także koordynację oko-ręka. Rysowanie może też pomóc dziecku lepiej poznać świat i lepiej go zrozumieć, ponieważ umożliwia tworzenie wizualnych reprezentacji rzeczy, które dziecko widzi lub wyobraża sobie. Rysowanie może też pomóc dziecku rozwijać kreatywność i pewność siebie.

Jak rysowanie pomaga w życiu codziennym?

Rysowanie może mieć wiele korzyści w życiu codziennym. Po pierwsze, rysowanie pomaga w wyrażaniu emocji i myśli, które dziecko może nie być w stanie wyrazić słowami. Rysowanie może być świetnym sposobem na uwolnienie napięcia czy lęku, a także na lepsze zrozumienie własnych emocji. Rysowanie także pomaga rozwijać umiejętności motoryczne dziecka, wymaga bowiem precyzyjnego ruchu ręki i długotrwałego skupienia. Ponadto rysowanie umożliwia tworzenie wizualnych reprezentacji rzeczy, co pomaga dziecku lepiej poznać i zrozumieć świat. Rysowanie także pozwala dziecku na twórcze wyrażanie siebie i daje mu możliwość eksperymentowania z różnymi materiałami i technikami, co wzmacnia jego kreatywność. Wreszcie, rysowanie daje dziecku poczucie sukcesu i pewności siebie, gdy jest zadowolone z rezultatów swojej pracy.

Różnorodne techniki rysunkowe

Istnieje wiele różnorodnych technik rysunkowych, które można nauczyć się i stosować podczas tworzenia sztuki. Poznaj różnorodne techniki rysunkowe, takie jak:

 • Kreska: Kreska polega na rysowaniu cienkimi, precyzyjnymi liniami, które mogą być użyte do tworzenia szczegółowych rysunków lub ilustracji.
 • Rysunek ołówkiem: Rysunek ołówkiem polega na rysowaniu za pomocą ołówka, który można następnie zmiękczyć lub rozjaśnić, używając gumki lub płynu rozjaśniającego.
 • Rysunek kredkami: Rysunek kredkami polega na rysowaniu za pomocą kredek o różnym stopniu twardości, które pozwalają na uzyskanie różnych odcieni i efektów.
 • Rysunek akwarelą: Rysunek akwarelą polega na malowaniu za pomocą specjalnych farb akwarelowych, które rozpuszczają się w wodzie i pozwalają na uzyskanie delikatnych, transparentnych kolorów.
 • Rysunek pastelami: Rysunek pastelami polega na rysowaniu za pomocą specjalnych pasteli, które są mieszanką kredek i węgli. Pastele pozwalają na uzyskanie bogatych, mocnych kolorów i są często stosowane do tworzenia portretów czy krajobrazów.
technika rysowania ołówkiem

Zobacz czy ten artykuł Cię nie zaciekawi: Co to jest fotorealizm i dlaczego jest tak kuszący?

Dodaj komentarz