Jak zaplanować dłuższą wycieczkę rowerową?

Jak zaplanować dłuższą wycieczkę rowerową?

Lubisz jazdę rowerem, ale w większości przypadków ograniczasz się do najbliższej okolicy, a twoje przejazdy nie mają więcej niż 5-10 km. Chcesz spróbować czegoś nowego niż znane na pamięć ścieżki rowerowe? Lato to doskonały okres na dłuższe wypady rowerowe z rodziną czy przyjaciółmi. Jak się do tego przygotować? O tym poniżej.

Wycieczki rowerem mogą być bardzo różne

Zacznijmy od tego, że wycieczki rowerowe to bardzo szerokie pojęcie. Można do nich zaliczyć zarówno kilkugodzinny wyjazd do pobliskiego lasu, weekendowy wypad z nocowaniem na polu namiotowym, jak i kilkudniowe podróże rowerowe. Podczas tych ostatnich zwiedzamy wybrany rejon kraju czy to w Polsce, czy Europie. Na rynku funkcjonują też firmy, które organizują wycieczki rowerem. I wbrew pozorom nie jest to oferta skierowana do bardzo doświadczonych rowerzystów, którym niestraszne są trasy liczące po 50 km dziennie i więcej.

Zorganizowane wyprawy rowerowe cieszą się coraz większą popularnością

Nie jest żadną tajemnicą, iż jazda na rowerze ma praktycznie same plusy. Jeśli tylko wyjedziemy poza ścisłe centrum miasta mamy możliwość obcować z naturą, której na co dzień nie mamy za wiele. Jadąc rowerem widzimy wszystko z zupełnie innej perspektywy niż podczas podróży samochodem. Dlatego też warto choć raz porzucić komfortowy wypoczynek na rzecz wyprawy rowerowej. Na początek możemy spróbować wypadów na 1-2 dni z noclegiem na polu namiotowym lub w pensjonatach znajdujących się na trasie naszej wycieczki.

Podróże rowerowe – jak się przygotować?

Jak do każdej podróży należy się przygotować. Wycieczki rowerowe mają jednak zupełnie inną specyfikę. Przede wszystkim przemieszczamy się siłą własnych mięśni. Po drugie musimy być przygotowani na zmienne warunki atmosferyczne potrafiące się zmieniać co kilka godzin. Po trzecie na rowerze możemy mieć ograniczoną ilość niezbędnego bagażu. Z reguły cały nasz dobytek mieści się w tzw. sakwach powieszonych z obu stron tylnego bagażnika. W przypadku wyjazdów zorganizowanych o bagaże dba organizator, który transportuje je busem, aby odciążyć uczestników podróży. Na co zatem zwrócić szczególną uwagę, zanim wyruszymy na długą wycieczkę naszym jednośladem? Nie masz roweru, lub aktualny pozostawia wiele do życzenia? Zajrzyj na wmbikes.pl

1. Kondycja
Z reguły nie jest z nią najlepiej. Z drugiej strony często przeceniamy własne siły. To z kolei prosta droga do kłopotów podczas wycieczki. Czym innym jest bowiem rekreacyjna jazda rowerem przez 30-60 minut 3-4 razy w tygodniu, a czym innym konieczność pokonania 50 km dziennie i to w grupie nadającej tempo. Organizatorzy wycieczek informują zawsze o trudności trasy. Lepiej na początek wybrać opcję na początkujących aniżeli potem zmagać się z wyczerpaniem, zakwasami itd.

2. Wyposażenie
Na kilkudniowy wyjazd niezbędne będzie kilka rzeczy, które warto skompletować z wyprzedzeniem.
– kask rowerowy,
– rękawiczki rowerowe (opcjonalnie),
– okulary przeciwsłoneczne,
– odzież wodoodporna z oddychających materiałów,
– pełne buty,
– zapas wody, oraz butelka, którą mamy stale pod ręką (przyczepiana do ramy),
– pojemniki na prowiant,
– krem z filtrem UV,
– apteczka podróżna,
– power bank,
– papierowa mapa regionu (na wypadek rozładowania telefonu),
– zapięcie do roweru, które pozwoli wejść np. do sklepu bez obaw o jego bezpieczeństwo.

Oczywiście planując noclegi na trasie np. na polu namiotowym musimy wyposażyć się w namior, śpiwór etc.
Jak widać, lista wyposażenia jest dość długa, ale poza namiotem nie wymaga od nas wielu zakupów.
Najważniejsze, aby o niczym nie zapomnieć, gdyż szukanie sklepów w trakcie wycieczki powinno być ostatnią rzeczą, o jakiej powinniśmy myśleć.

Podsumowując

Podczas najbliższego lata warto spróbować czegoś nowego i zaplanować wypoczynek, zwiedzanie przy użyciu rowerów. Pierwszym krokiem do tego powinno być przejrzenie się swojemu rowerowi. Może przyda mu się pełny serwis?

Dodaj komentarz