Jak zbudować ogrodzenie w trudnym terenie?

Jak zbudować ogrodzenie w trudnym terenie?

Zapewnia bezpieczeństwo, prywatność i stanowi granicę posesji. Ogrodzenie, bo o nim mowa to bardzo istotny element każdej aranżacji. Bez żadnego problemu zbudujemy je na płaskim terenie, jak to jednak zrobić, gdy jest on bardziej nierówny lub wręcz pagórkowaty?

Sprawa nie jest już tak prosta, ale jak najbardziej jest to wykonalne. Zanim zdecydujemy się na takie wyzwanie, na samym początku należy dokładnie przyjrzeć się terenowi, na którym ma powstać „płot” wokół posesji. Jeśli nierówności nie są duże i dadzą się bez problemu zniwelować, nie ma sensu utrudniać sobie życia i po prostu należy to zrobić. Warto również przyjrzeć się otoczeniu posesji i sprawdzić, czy prace te nie wpłyną negatywnie na sąsiadujące działki. Niwelacja terenu może być rozwiązaniem problemu z budową ogrodzenia w nierównym terenie, ale nie w każdej sytuacji! Jeśli nieruchomość znajduje się na przykład na zboczu pagórka, to byłaby ona zbyt pracochłonna i ekonomicznie nieuzasadniona. Wtedy pozostaje już tylko dostosować przebieg ogrodzenia do istniejącej sytuacji.

Podobny start

Zanim wytłumaczymy, jak zbudować ogrodzenie w trudnym terenie należy zaznaczyć, że sam proces jego wznoszenia rozpoczynamy w zasadzie tak samo, jak przy równym terenie. Niezwykle ważne jest sprawdzenie gruntu. Gdy podłoże jest zbyt luźne, czyli mało stabilne i z tendencją do osuwania, warto skonsultować się z geologiem, bo może to mieć negatywny wpływ na ogrodzenie w przyszłości. Gdy już to zrobimy, pierwszą czynnością przy budowie „płotu” na granicy posesji jest wytyczenie jego przebiegu. Następnie należy wyznaczyć miejsca lokalizacji bramy wjazdowej, furtki czy wiaty śmietnikowej, a także słupków, do których będą montowane przęsła, przy czym szczególnie ważne są te narożne. W tym miejscu stajemy przed najważniejszym wyborem: jaką metodą budować ogrodzenie?

Dwa sposoby budowy

Specjaliści wskazują na dwie główne techniki budowy ogrodzenia w pochyłym terenie. Są one zależne od stopnia nachylenia powierzchni. Pierwsza z nich polega na prowadzeniu ogrodzenia równolegle do pochyłości. Podmurówka „idzie” wtedy równolegle do nachylenia terenu, a słupki są wykonywane pod kątem do niej (ale wciąż montowane pionowo). Stosowane są różne długości przęseł. Metodę tę stosuje się zwykle, gdy kąt nachylenia powierzchni nie przekracza 24 proc. Najczęściej jest ona wykorzystywana przy lekkich ogrodzeniach. Najlepszą techniką, jeśli budujemy ogrodzenie z elementów betonowych, wydaje się jednak druga metoda nazywana kaskadową lub schodkową. Posiada ona również szersze zastosowanie. Warto jej użyć przy dużym nachyleniu terenu, a także wtedy, gdy budujemy ogrodzenie na skarpie. Stosuje się w niej równej długości przęsła, natomiast modyfikuje się kształt i wysokość podmurówki, dopasowując ją do spadku. Innymi słowy podmurówka i słupki są wznoszone pod kątem prostym, a nierówność „wytracana” przez podmurówkę. Przy czym zaleca się, żeby spadek pomiędzy poszczególnymi przęsłami – odcinkami był równy wielokrotności wysokości bloczka. Ułatwi to proces budowy i zmniejszy pracochłonność procesu.

Trzy wysokości pustaków ogrodzeniowych

Po dokonaniu wyboru techniki wykonujemy fundamenty i stawiamy ogrodzenie. Przy budowie ogrodzenia w trudnym terenie istotne znaczenie, jak wcześniej wspomnieliśmy, ma wysokość betonowego pustaka. Chodzi o to, żeby w miarę możliwości ograniczyć do minimum docinanie bloczków. W ofercie Polbruk występują systemy ogrodzeniowe o trzech różnych wysokościach elementów. Najwyższym, bo mierzącym 20 cm, jest Murro. Ma on szerokość 20 cm i długość 50,4 cm oraz gładką fakturę. Murro to idealny kandydat na materiał do budowy słupków i podmurówki w nowoczesnych aranżacjach. Idealnie do tego stylu pasują pustaki w kolorze grafitowym, nerino, onyx i stalowym. Natomiast w klasycznych kompozycjach sprawdza się kolor latte. Nieco niższy, bo mierzący 18 cm, jest pustak Antara II. Jest on nieco krótszy (40 cm) i węższy (18 cm) niż Murro. Różni się od niego również fakturą (łamana), która przypomina wyglądem łupany kamień. Dzięki temu sprawdzi się on wszędzie tam, gdzie pożądane są odniesienia do naturalnych surowców, czyli nie tylko w stylu nowoczesnym, ale również rustykalnym czy śródziemnomorskim. Najniższym z pustaków jest Neo. Jego wysokość wynosi zaledwie 10 cm. Ma on taką samo szerokość, jak Murro, ale jest od niego dłuższy – 60 cm. Neo to typowe rozwiązanie do budowy ogrodzeń nowoczesnych, gdyż charakteryzuje go minimalistyczny design. Występuje on w dwóch pełnych szarościach, czyli w kolorze stalowym i grafitowym.

Reasumując, gdy rozpoczynamy budowę ogrodzenia w trudnym terenie, nie zawsze musimy sięgać po specjalne techniki. Niekiedy wystarczy tylko wyrównać niewielkie wypukłości, dzięki czemu możemy budować je w standardowy sposób. Jeśli nie ma takiej możliwości, to w przypadku ogrodzenia z pustaków betonowych, zaleca się wykorzystanie techniki schodkowej, nazywanej również kaskadową. Przy osiągnięciu wymaganych spadków pomocny będzie dobór prefabrykatów o odpowiedniej wysokości. Nie zapominajmy jednak o spójności wszystkich elementów aranżacji – tylko w ten sposób osiągniemy pożądany i cieszący oko efekt!

Dodaj komentarz