Jak zrobić altankę, by była przytulna i urocza? Poznaj nasz sposób!

Jak zrobić altankę, by była przytulna i urocza? Poznaj nasz sposób!

Wraz z nadchodzącą falą wysokich temperatur czas „odkurzyć” nieco nasze altany ogrodowe. Być może niektórzy z was właśnie przymierzają się do zakupu drewnianej altanki. W każdym z tych przypadków warto zastanowić się jak zrobić altankę miejscem uroczym, przytulnym i wygodnym dla wszystkich domowników. Zadanie to wcale nie jest takie trudne, ani też kosztowne – będzie jednak wymagało od nas trochę wolnego czasu, wyobraźni i zaangażowania. Zaczynamy!

Jak zaprojektować altanę ogrodową – czyli pierwsze kroki!

Jeszcze zanim zaczniemy wystrój naszej altanki drewnianej, weźmy w rękę dobrze naostrzony ołówek oraz kartkę papieru. Wypisz z jednej strony elementy, które drewniana altanka ma twoim zdaniem do wymiany, po drugiej zaś te, które planujesz wstawić. Policz szacowane koszty i dobrze zastanów się, czy faktycznie wszystkie wypisane elementy muszą być nowe? Altanki ogrodowe mogą przecież z powodzeniem ozdabiać trochę starsze przedmioty, które skazaliśmy na zaleganie na strychu, w piwnicy czy garażu. Odszukaj kartonowe pudła albo foliowe worki i przekop je w poszukiwaniu fajnych poszewek na poduszki, pledów, ciekawych obrusików.

Renowacja starych przedmiotów to doskonała zabawa, przyjemne uczucie i dobra lekcja dla wszystkich domowników. Altanki z drewna przystrojone starą ceramiką? Czemu nie! Skoro i tak kurzy się w zakamarkach, lepiej weź w rękę farby lub spray i pobaw się w artystę! Altany ogrodowe w stylu boho albo hippy to rewelacyjny koncept – kolorowo, przytulnie, nieco alternatywnie. Jeśli lubisz takie klimaty – nawet się nie wahaj!

Fot. Altana ogrodowa z ProduktyOgrodowe.pl

Jak zbudować altanę ogrodową jak z ogrodowego czasopisma?

Jest kilka „must have”, które ciężko zastąpić, jeśli chcecie by altany ogrodowe stanowiły kompletną i ciekawą kompozycję. Pierwszą z nich jest oświetlenie altany. Cena nie jest tutaj najważniejsza, nie kierujcie się zasadą: co drogie to lepsze. W wielu sklepach możecie nabyć za niewielkie pieniądze lampiony i girlandy LED, a także taśmy LED, które łatwo montuje się w drewnianych altankach. Do tego warto polecić pylony zasilane energią słoneczną, a także klasyczne latarenki, w których wieczorami możemy palić woskowe świece (bajeczny klimat gwarantowany).

W projekcie altany ogrodowej nie może zabraknąć oczywiście zieleni. I to nie tylko równo przystrzyżonego trawnika, ale pięknej aranżacji wokół altany drewnianej. Nie żałujcie czasu i pieniędzy na rabaty, skalniaki, a także różnokolorowe kwiaty w donicach (także wiszących – z reguły pod zadaszeniem altanki drewnianej jest możliwość podwieszenia). Jeśli altany ogrodowe posiadają ścianki ażurowe, to macie wprost gotowe warunki do posadzenia roślin pnących jak bluszcz czy winobluszcz.

Fot. Altana ogrodowa z ProduktyOgrodowe.pl

Wisienka na torcie (czy też truskawka, jak kto woli ;)) to w naszym przypadku meble ogrodowe. Altany drewniane bez wygodnego zestawu tracą swoją funkcjonalność. Najpopularniejszymi są ostatnimi czasy meble rattanowe – mają ciekawy, nowoczesny design i są wygodne. Spokojnie jednak możecie postawić na meble z drewna, a nawet bardziej oryginalne produkty, jak leżaki czy nawet hamaki. Musicie dobrze przemyśleć co najczęściej lubicie robić w swojej altanie ogrodowej i na tej podstawie dobrać swój idealny zestaw mebli czy też wypoczynku.

Pamiętacie wolny czas, wyobraźnię i trochę zaangażowania? Meble do altany ogrodowej mogą być przecież wykonane z euro palet – to ostatnimi czasy super popularne. Ludzie za pomocą kilku gwoździ i farby, zamieniają przemysłowe palety w narożniki, łóżka, stoły, pufy itd. Poszukajcie w sieci – warto choćby dla samej satysfakcji zrobienia czegoś samemu!

Dodaj komentarz