Wraz z nadchodzącą falą wysokich temperatur czas „odkurzyć” nieco nasze altany ogrodowe. Być może niektórzy z was właśnie przymierzają się do zakupu drewnianej altanki. W każdym z tych przypadków warto zastanowić się jak zrobić altankę miejscem uroczym, przytulnym i wygodnym dla wszystkich domowników. Zadanie to wcale nie jest takie trudne, ani też kosztowne – będzie jednak wymagało od nas trochę wolnego czasu, wyobraźni i zaangażowania. Zaczynamy!
Jak zaprojektować altanę ogrodową – czyli pierwsze kroki!
Jeszcze zanim zaczniemy wystrój naszej altanki drewnianej, weźmy w rękę dobrze naostrzony ołówek oraz kartkę papieru. Wypisz z jednej strony elementy, które drewniana altanka ma twoim zdaniem do wymiany, po drugiej zaś te, które planujesz wstawić. Policz szacowane koszty i dobrze zastanów się, czy faktycznie wszystkie wypisane elementy muszą być nowe? Altanki ogrodowe mogą przecież z powodzeniem ozdabiać trochę starsze przedmioty, które skazaliśmy na zaleganie na strychu, w piwnicy czy garażu. Odszukaj kartonowe pudła albo foliowe worki i przekop je w poszukiwaniu fajnych poszewek na poduszki, pledów, ciekawych obrusików.
Renowacja starych przedmiotów to doskonała zabawa, przyjemne uczucie i dobra lekcja dla wszystkich domowników. Altanki z drewna przystrojone starą ceramiką? Czemu nie! Skoro i tak kurzy się w zakamarkach, lepiej weź w rękę farby lub spray i pobaw się w artystę! Altany ogrodowe w stylu boho albo hippy to rewelacyjny koncept – kolorowo, przytulnie, nieco alternatywnie. Jeśli lubisz takie klimaty – nawet się nie wahaj!
Jak zbudować altanę ogrodową jak z ogrodowego czasopisma?
Jest kilka „must have”, które ciężko zastąpić, jeśli chcecie by altany ogrodowe stanowiły kompletną i ciekawą kompozycję. Pierwszą z nich jest oświetlenie altany. Cena nie jest tutaj najważniejsza, nie kierujcie się zasadą: co drogie to lepsze. W wielu sklepach możecie nabyć za niewielkie pieniądze lampiony i girlandy LED, a także taśmy LED, które łatwo montuje się w drewnianych altankach. Do tego warto polecić pylony zasilane energią słoneczną, a także klasyczne latarenki, w których wieczorami możemy palić woskowe świece (bajeczny klimat gwarantowany).
W projekcie altany ogrodowej nie może zabraknąć oczywiście zieleni. I to nie tylko równo przystrzyżonego trawnika, ale pięknej aranżacji wokół altany drewnianej. Nie żałujcie czasu i pieniędzy na rabaty, skalniaki, a także różnokolorowe kwiaty w donicach (także wiszących – z reguły pod zadaszeniem altanki drewnianej jest możliwość podwieszenia). Jeśli altany ogrodowe posiadają ścianki ażurowe, to macie wprost gotowe warunki do posadzenia roślin pnących jak bluszcz czy winobluszcz.
Wisienka na torcie (czy też truskawka, jak kto woli ;)) to w naszym przypadku meble ogrodowe. Altany drewniane bez wygodnego zestawu tracą swoją funkcjonalność. Najpopularniejszymi są ostatnimi czasy meble rattanowe – mają ciekawy, nowoczesny design i są wygodne. Spokojnie jednak możecie postawić na meble z drewna, a nawet bardziej oryginalne produkty, jak leżaki czy nawet hamaki. Musicie dobrze przemyśleć co najczęściej lubicie robić w swojej altanie ogrodowej i na tej podstawie dobrać swój idealny zestaw mebli czy też wypoczynku.
Pamiętacie wolny czas, wyobraźnię i trochę zaangażowania? Meble do altany ogrodowej mogą być przecież wykonane z euro palet – to ostatnimi czasy super popularne. Ludzie za pomocą kilku gwoździ i farby, zamieniają przemysłowe palety w narożniki, łóżka, stoły, pufy itd. Poszukajcie w sieci – warto choćby dla samej satysfakcji zrobienia czegoś samemu!