Jaka dieta będzie najlepsza, gdy dużo pracujecie i prowadzicie mało aktywny styl życia?

Jaka dieta będzie najlepsza, gdy dużo pracujecie i prowadzicie mało aktywny styl życia?

Wiele mówi się o tym, że odpowiednio zbilansowana dieta jest niezbędna dla zachowania zdrowia i zmniejsza ryzyko wielu chorób, choćby nowotworowych czy serca. Ale trzeba przyznać, że w pędzie codziennego życia i dużej ilości pracy trudno o nią zadbać. Dziś podpowiemy Wam, jaka dieta będzie najlepsza, gdy dużo pracujecie i prowadzicie mało aktywny styl życia.

Mniejszy indeks kaloryczny nie wyklucza zdrowej diety

Każdy z nas powinien zdrowo się odżywiać. Ale trzeba też pamiętać, że prowadząc mało aktywny styl życia zapotrzebowanie kaloryczne jest nieco niższe i to nawet, gdy pracujecie dużo np. w biurze. Jednocześnie mniejszy indeks kaloryczny nie wyklucza zdrowej diety. Dania mogą być tak samo dobrze zbilansowane, a przy tym mieć mniej kalorii. Zapotrzebowanie w takim przypadku jest mniejsze o około 200 kalorii. Pamiętajcie, że indeks kaloryczny nie może być ujemny, bo wtedy może dojść do znacznych niedoborów, ale też zamiast tłuszczy organizm zacznie spalać masę mięśniową, co bywa niebezpieczne. Warto wiedzieć, że 60 do 70 proc. dziennego zapotrzebowania zużywają organy wewnętrzne w wyniku procesów metabolicznych, które są rzecz jasna niezbędne do podtrzymywania pracy organizmu. Z kolei od 20 do 40 proc. energii wykorzystywanej jest podczas bardzo różnych form wysiłku fizycznego, zaś 10 proc. energii potrzebna jest do utrzymania prawidłowej temperatury ciała i zostaje zmagazynowana. Oczywiście to nie wszystko, co trzeba wiedzieć. Pamiętajcie, że około 1670 kcal potrzebuje organizm, do podtrzymania funkcji życiowych i to w stanie całkowitego spoczynku. Te kalorie są niezbędne do pracy narządów wewnętrznych, oddychania, przemian metabolicznych, wytwarzania krwinek, procesów zachodzących w organizmie, np. produkcji hormonów. Jak więc zauważyliście zapotrzebowanie kaloryczne do podtrzymania funkcji życiowych wcale nie jest bardzo niskie. Zdrowa dieta więc nie może polegać na bardzo niskiej podaży kalorycznej, bo to przełoży się na problemy zdrowotne.

Zdrowa dieta, czyli jaka?

Jeżeli pracujecie dużo, za to niekoniecznie jesteście aktywni fizycznie, musicie nieco zmniejszyć indeks spożywanych kalorii, ale i tak należy dokonać zmian w stylu życia, bo nawet zdrowa dieta przy braku aktywności może doprowadzić do problemów zdrowotnych. Przede wszystkim osłabicie pracę mięśni. Wasze ciało będzie też podatne na kontuzje, ale i zwiększy się ryzyko osteoporozy. A więc na zdrowy styl życia składa się aktywność fizyczna oraz dieta. Skupmy się teraz na diecie. Otóż musi być ona dopasowana do własnych preferencji, ale też występowania potencjalnych alergii.

Dużo pracy, mało ruchu – jaka dieta będzie najlepsza?

Dieta powinna składać się przede wszystkim z dużej ilości warzyw oraz owoców. Mówi się, że należy spożywać przynajmniej 5 posiłków dziennie, choć zaleca się większą ilość. W każdej porcji jedzenia powinny znaleźć się warzywa, które są niskokaloryczne, ale są też źródłem składników odżywczych. Produkty pełnoziarniste są również niezbędne, choćby dla prawidłowej pracy metabolizmu. Rzecz jasna w przypadku osób z celiakią dieta bez glutenu jest obowiązkowa. Sytuacja jeszcze komplikuje się, gdy macie alergię pokarmową na mleko, a do tego celiakię. W takim przypadku dieta bez laktozy i glutenu musi być odpowiednio zbilansowana, tak aby nie doszło do niedoborów. Przypominamy, że wbrew powszechnej opinii dieta bezmięsna nie prowadzi do niedoborów. Wyniki badań pokazują, że wegetarianie rzadziej zmagają się z nadwagą, ale i rzadziej chorują.

Aktywność fizyczna ma znaczenie

Dieta zawsze powinna być zdrowa, ale i dopasowana do potrzeb i wieku. W przypadku osób z alergiami i celiakią zalecana jest dieta bez laktozy i glutenu. Jeżeli zależy Wam na lekkostrawnej, ale i w pełni zdrowej diecie, to możecie wybrać dietę śródziemnomorską czy wegetariańską bądź wegańską. Ale sama dieta nie wystarczy, czyli czas wprowadzić do swojego życia więcej ruchu. Samochód możecie zamienić na rower. Możecie też zrezygnować z windy na rzecz schodów. Codziennie warto, a nawet trzeba poćwiczyć w domu, choćby 15 minut. Zawsze pamiętajcie o rozgrzewce i nie rezygnujcie z aktywności typu jogging tylko dlatego, że na dworze jest brzydka pogoda.

Materiał zewnętrzny. Dla bezpieczeństwa używaj go zgodnie z instrukcją lub etykietą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą.

Dodaj komentarz