Jakie czynniki wpływają na prawidłową technikę biegania?

Jakie czynniki wpływają na prawidłową technikę biegania?

Rozpoczynasz pierwsze treningi biegowe? A może biegasz już od dłuższego czasu? Czy wiesz, jak duże znaczenie ma odpowiednia technika biegania? Zobacz, dlaczego warto nad nią pracować i jak sprawić, by była lepsza!

Dlaczego prawidłowa technika biegu jest tak ważna?

Techniką biegu nazywa się sposób biegania, a dokładnie biomechanikę ruchu całego ciała podczas biegu.

Ułożenie poszczególnych części ciała jak nogi, stopy, biodra, ręce, kręgosłup, głowa, ale również tempo oraz koordynacja ruchów – to wszystko składa się na technikę biegania.

Każdy biegacz powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak duże znaczenie ma prawidłowa technika biegu. Bez niej uprawianie tego sportu może powodować szereg problemów i właśnie dlatego warto pracować nad nią już od pierwszych treningów.

Czym może skutkować niewłaściwa technika biegania?

Brak prawidłowej techniki biegu przede wszystkim przyczynia się do szybszego zmęczenia, bólu mięśni, kończyn oraz większego ryzyka kontuzji.

Nieprawidłowa technika biegania może również powodować duże straty w energii podczas treningów, co sprawia, że trudniej jest osiągać coraz lepsze wyniki sportowe. Dla osób, które planują startowanie w zawodach, ma to szczególne znaczenie.

Prawidłowa technika biegu – podstawowe zasady

Odpowiednia technika biegania powinna być dopasowana do biegacza, dlatego nie ma jednej i uniwersalnej techniki dobrej dla każdego.

Należy przede wszystkim zadbać o prawidłowe działanie całego układu ruchu, a także uwzględnić możliwości swojego ciała.

Podczas biegu warto jednocześnie pamiętać o paru istotnych zasadach:

– utrzymywanie pleców i bioder w jednej linii,

– delikatne pochylenie sylwetki w przód podczas biegu,

– trzymanie głowy prosto w naturalnej pozycji,

– rozluźnienie barków w trakcie biegu,

– rozluźnienie rąk, unikanie machania nimi w przód,

– mocniejsze uginanie nóg w kolanach i stawianie mniejszych kroków.

Co wpływa na technikę biegania?

Aby zadbać o swoją technikę biegania, nie zapominaj o poniższych czynnikach:

Rozgrzewka przed biegiem

Przed rozpoczęciem treningu zawsze wykonaj krótką rozgrzewkę. Powinna ona obejmować ćwiczenia rozciągające, powiększające zakres ruchomości rąk, nóg, na przykład jak krążenia kończyn.

Wzorce ruchowe

Pracuj nad naturalnymi wzorcami ruchowymi, unikaj nadmiernego spięcia, braku koordynacji ruchów. W razie potrzeby możesz skonsultować się z fizjoterapeutą, trenerem.

Prawidłowa postawa ciała

Zadbaj o prawidłową postawę zarówno podczas biegania, jak i na co dzień. Unikaj garbienia się, wychylania ciała do tyłu, usztywniania ramion. Możesz również wykonywać ćwiczenia pozwalające na korekcję postawy.

Odpowiednio dobrane buty

Kup buty męskie albo buty damskie do biegania, które będą dopasowane do Twoich stóp. Aby je dobrać, możesz wykorzystać pomoc fizjoterapeuty lub udać się do dobrego sklepu sportowego, gdzie wykonasz badania stóp.

Sposób oddychania

Zadbaj również o swój sposób oddychania. Oddech powinien być miarowy, głęboki, właściwy dla tempa biegu. Staraj się też wykorzystywać przeponę.

Dodaj komentarz