Jakie pokrycia dachowe znajdziemy w halach?

Jakie pokrycia dachowe znajdziemy w halach?

Hale magazynowe to przeważnie budynki o jednej kondygnacji, chociaż niektóre ich partie mogą być wyższe. Ma to wpływ na konstrukcję dźwigarów, ścian oraz dachu.  Jakie pokrycia dachowe wykorzystywane są najczęściej?

Pokrycia dachowe hal – dachy płatwiowe

Stosowanie płatwi jest jednym z możliwych rozwiązań. Płatew pełnościenna ma niską wagę a jej montaż jest nieskomplikowany. Ten rodzaj jest wykorzystywany najczęściej. Płatew ażurowa stosowana jest w konstrukcjach powyżej 10 m., podobnie jak płatew kratowa. W przypadku dachów płatwiowych, ciężar pokrycia jest rozkładany równomiernie dzięki dodatkowym elementom konstrukcyjnym. Za ich pośrednictwem ciężar przenoszony jest na dźwigary.

Pokrycia dachów bezpłatwiowych

W użyciu znajdują się także konstrukcje dachu, w których obciążenia przenoszone są oda razu na elementy nośne hali. Na tego typu konstrukcjach możemy układać pokrycia wykonane np. z blachy trapezowej (lekkich arkuszy opierających się na dźwigarach; zwykle wybierana jest blacha o grubości minimum 0,8 mm przy rozmieszczeniu dźwigarów co 3 do 4,5 metra), paneli stalowych o przekroju ceowym (są one prefabrykowane, dzięki czemu budowa hal magazynowych przebiega szybciej) czy też płyt betonowych z betonu zbrojonego.

Dachy płatwiowe i te bezpłatwiowe stanowią obudowę i pokrycie dachowe hali. Cechują je jednak niskie wartości izolacyjności cieplnej. Konieczne zatem staje się stosowanie izolacji oraz ocieplenia.

Ocieplenie dachów hal

Aby możliwe było zachowanie optymalnych warunków wewnątrz konieczne jest  stosowanie materiałów termoizolacyjnych. Dużą popularnością cieszy się wełna mineralna; często stosowane są jej dwa rodzaje – różniące się gęstością. Inne rozwiązania to płyty z poliuretanu PIR, płyty z ekstradowanego XPS, czy też płyty warstwowe o metalowych okładzinach. Firma Tel RED oferuje klientom obiekty wykonane z wysokiej jakości materiałów przy zastosowaniu nowatorskich rozwiązań technicznych. Tel RED oferuje wynajem magazynów, budowę hal oraz atrakcyjne tereny inwestycyjne na sprzedaż w Kaliszu i okolicach.  Przedsiębiorstwo realizuje przede wszystkim inwestycje na zasadzie „build-to-suit” (magazyny BTS) – projektuje, buduje i wynajmuje długoterminowo aktywa opracowane na podstawie konkretnych potrzeb klientów.

Dodaj komentarz