Jakie są rodzaje amunicji?

Jakie są rodzaje amunicji?

Broń, bez względu na rodzaj, do prawidłowego funkcjonowania, potrzebuje amunicji. Tylko wtedy może wydawać strzały. Amunicje tę dzieli się według budowy oraz cech. Różni się kształtem i surowcem wykorzystanym w produkcji. Aktualnie jej wybór jest ogromny, więc każdy, bez względu na to, jaką broń posiada, może znaleźć dla siebie odpowiednią.

Podział amunicji

Zapoznając się z ofertą sklepu z amunicją, można łatwo zauważyć, że poszczególne produkty różnią się wielkością i kształtem. Nie trudno domyślić się, że różnice są także w jakości i rodzaju materiałów, które zostały wykorzystane do produkcji. Jak dzielimy amunicję ze względu na budowę i cechy? Wyróżnia się przede wszystkim następujące rodzaje amunicji:

Amunicja artyleryjska

Duże naboje przeznaczone do strzelania bronią artyleryjską. Są to przykładowo pociski artyleryjskie, a także zapalniki, łuski, podsypki czy przyćmiewacze. Naboje tego rodzaju służą do ciężkiego oblężenia.

Amunicja saperska

Są to miny, a także ładunki materiałów wybuchowych. Wykorzystuje się je przy pracach minerskich. Do ich produkcji służy trotyl.

Amunicja rakietowa

To pociski rakietowe, które są wystrzeliwane przy użyciu silnika rakietowego. W tej grupie amunicji znajdują się między innymi: pociski rakietowe, ładunki napędowe czy zapłonniki.

Amunicja biologiczna

Amunicja ta składa się z zapalnika, materiału wybuchowego i kadłuba. W kadłubie znajduje się środek biologiczny. Wymienić tu należy pociski artyleryjskie, a także bomby lotnicze.

Amunicja morska

Ta amunicja służy do uzbrojenia jednostek pływających i zalicza się bomby głębinowe, torpedy oraz miny.

Amunicja lotnicza

To nic innego, jak uzbrojenie samolotów i śmigłowców. Są to torpedy, rakietowe pociski lotnicze oraz bomby najczęściej wyrzucane z samolotów.

Amunicja strzelecka

Amunicja strzelecka jest wykorzystywana w broni strzeleckiej. W związku z tym zalicza się tu naboje pistoletowe, naboje pośrednie oraz naboje karabinowe.

Duża różnorodność amunicji strzeleckiej

Aktualnie bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się amunicja strzelecka. Wśród nich są naboje do strzelectwa sportowego i treningowego. Sklepy oferują także amunicję śrutową. W przypadku amunicji śrutowej, jej przeznaczenie jest oczywiste. Są to naboje dla myśliwych. W sprzedaży dostępna jest amunicja dla początkujących jak i zaawansowanych strzelców. Oferta obejmuje przede wszystkim amunicję wysokiej jakości, dostarczaną przez znanych i cenionych na rynku producentów.

Każdy element, z jakiego składa się amunicja, pełni w niej konkretną rolę. Należy więc podkreślić, że na przykład łuska, z której składa się amunicja, uszczelnia układ lufowy w czasie strzału. Wówczas ścianki łuski odkształcają się, a co za tym idzie, przylegają do powierzchni komory nabojowej. W przypadku amunicji kulowej, pocisk uszczelnia samodzielnie przewód lufy. Wybierając amunicję, trzeba przede wszystkim wziąć pod uwagę to, w jakiej broni będzie stosowana, a także, w jakim zakresie służyła. Wybór amunicji jest na chwilę obecną naprawdę bardzo duży. Różnie tylko bywa z jakością. Należy więc rozejrzeć się za tą, która jest wykonana z najlepszych materiałów, co będzie miało automatycznie wpływ na jakość samego strzału. Jeśli ktoś nie do końca rozumie to, jak dzielimy amunicję ze względu na budowę i cechy taktyczne, powinien dobrze zapoznać się z tematem. Cenne wskazówki można uzyskać w sklepie zajmującym się sprzedażą amunicji. Należy więc wybrać ten punkt, który kładzie nacisk na zadowolenie klienta i niesie mu pomoc w dokonaniu właściwego wyboru.

Dodaj komentarz