Jakie systemy chłodnictwa stosuje się w przemyśle?

Jakie systemy chłodnictwa stosuje się w przemyśle?

Na różnych etapach produkcji oraz przechowywania, często konieczne jest utrzymywanie określonych parametrów związanych np. z temperaturą, wilgotnością, ilością światła itd. Jeżeli chodzi o konkretne rozwiązania, pozwalające na utrzymanie odpowiednio niskiej temperatury, to do najpopularniejszych instalacji chłodniczych zalicza się:

 • klimatyzatory kanałowe,
 • tunele schładzające i zamrażające,
 • układy, wykorzystujące do chłodzenia wodę lodową,
 • specjalistyczne komory chłodnicze i mroźnicze

Na jaki system warto się zdecydować?

Na rynku można znaleźć różne rozwiązania, odpowiadające za chłodnictwo w przemyśle. Podejmując decyzję o wdrożeniu konkretnego systemu, należy uwzględnić indywidualne wymogi każdej przestrzeni oraz procesów, które będą się w niej odbywać. Szukając konkretnego systemu chłodniczego, warto zwrócić uwagę na instalacje wyposażone w specjalne agregaty, pozwalające na skuteczne odzyskiwanie ciepła. Dzięki temu, że wykorzystuje się je w innych procesach technologicznych, całość jest bardziej oszczędna, wydajna i ekologiczna. 

Urządzenia chłodnicze wykorzystywane w przemyśle

Gałęzi przemysłu, które korzystają z różnego rodzaju systemów chłodniczych, jest wiele. Branża spożywcza, chemiczna, kosmetyczna, farmaceutyczna – to tylko niektóre z nich. Do podstawowych urządzeń chłodniczych, wykorzystywanych w przemyśle zalicza się między innymi:

 • agregaty chłodnicze,
 • zasobniki chłodu,
 • komory chłodnicze,
 • mroźnie,
 • komory szokowe,
 • chłodnie,
 • wytwornice lodu,
 • zamrażalki

Na co zwrócić uwagę wybierając konkretny system? Dla optymalnej pracy, warto wybrać urządzenia w pełni zautomatyzowane, które samodzielnie będą dostosowywać parametry swojej pracy do aktualnych warunków zewnętrznych. Istotna jest również jakość i niezawodność, ponieważ każda awaria oraz zaburzenie pracy systemu mogą prowadzić do ogromnych strat, związanych np. z nieprawidłowym przebiegiem procesów produkcyjnych. 

System dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa

Głównym zadaniem systemów chłodniczych od firmy PROFITECT jest oczywiście utrzymywanie pożądanej, niskiej temperatury. Jednocześnie jednak należy mieć świadomość, że chłodzenie nie jest jedynym zadaniem, takiego systemu. Oprócz temperatury, istotna jest również np. wilgotność, która również zależy od w pewien sposób od wykorzystanego rozwiązania. Wybierając konkretne urządzenia, należy uwzględnić przede wszystkim indywidualne potrzeby konkretnego przedsiębiorstwa. Dobrze dopasowany system powinien umożliwiać jak największą automatyzację różnych procesów oraz utrzymywanie stabilnych, pożądanych parametrów, dotyczących przede wszystkim temperatury. Co ważne, wdrażając konkretny system, dobrze jest myśleć przyszłościowo. Jeżeli wiesz, że np. ze względu na konkretne procesy produkcyjne, konieczne będzie zmienianie warunków panujących w pomieszczeniu, to dobrze jest wybrać system, który będzie elastyczny i umożliwi dostosowywanie bieżących parametrów do aktualnych wymagań.

Jakość systemu zależy od pracy wielu osób, które muszą wykazywać się dużą wiedzą i umiejętnościami. Monterzy, spawacze, technicy, projektanci, elektrycy – to tylko niektóre zawody, które są zaangażowane w powstawanie systemu chłodniczego. Na efekt końcowy wpływa nie tylko jakość projektów, ale też użytych podzespołów, z których zbudowany został system.

Dodaj komentarz