Jakie zalety mają tkaniny bawełniane?

Jakie zalety mają tkaniny bawełniane?

Bawełna jest tkaniną naturalną i najpopularniejszym materiałem włókienniczym na świecie. W ten sposób określa się również włókna, z których powstaje ten materiał. Z bawełny produkuje się ubrania, ręczniki, tekstylia kuchenne, bieliznę czy pościel. Trudno się temu dziwić, bo tkaniny bawełniane mają sporo zalet.

Tkaniny bawełniane – najważniejsze zalety

Bawełna to tkanina doskonale znana i bardzo ceniona na całym świecie. Jest miękka, przyjemna w dotyku, wytrzymała i odporna na wycieranie. Można ją wielokrotnie prać i prasować – także w wysokich temperaturach. Tkaniny bawełniane są ponadto podatne na działanie barwników. Występują więc w wielu kolorach do wyboru, co widać doskonale na przykładzie oferty sklepu internetowego https://biotextilsklep.pl/19-tkaniny-bawelniane.

Bawełna jest materiałem, który ma zdolność do szybkiego pochłaniania i uwalnianie wilgoci. Nie elektryzuje się i nie przyciąga kurzu. Tym samym nie powoduje otarć i nie wywołuje reakcji alergicznych.

Od jak dawna tworzone są tkaniny bawełniane?

Bawełna pozyskiwana jest z krzewów bawełnianych. Nasiona tej rośliny są otoczone przez włókna przypominające na pierwszy rzut oka watę. Dawniej zbierano je ręcznie, dzisiaj służą do tego specjalne kombajny.

Tkaniny bawełniane są znane od wielu tysiącleci. Już w starożytnym Egipcie 12 000 lat temu wykorzystywano je do produkcji przewiewnych ubrań. Nie bez znaczenia jest to, że bawełna jest materiałem dość tanim i szeroko dostępnym. Z uwagi na swoją delikatność i przewiewność poleca się ją alergikom oraz osobom o skórze wrażliwej, skłonnej do podrażnień. Jednak jeszcze w średniowieczu bawełna była towarem luksusowym i zarezerwowanym jedynie dla najbogatszych.

Jak należy dbać o bawełniane tkaniny?

W jaki sposób należy pielęgnować tkaniny bawełniane? Sporo zależy od rodzaju bawełny. Czasem tkaniny bawełniane zawierają też domieszki poliestru czy elastanu, co również ma spore znaczenie.

Materiały tego typu można bez obaw prać w pralce automatycznej. Nic nie stoi także na przeszkodzie, aby je odwirowywać czy prasować na mokro. Dobrze znoszą nawet bardzo wysoką temperaturę, ale optymalna temperatura prania bawełny to około 30-40 stopni Celsjusza. Oczywiście zaleca się osobne pranie tkanin jasnych i ciemnych. W ten sposób można zapobiec ewentualnych przebarwieniom. Materiały pokryte nadrukami zaleca się przed praniem odwrócić na lewą stronę. Okazuje się więc, że dbanie o tkaniny bawełniane wcale nie jest bardzo skomplikowane.

Dodaj komentarz