Kawa brazylijska – czym się charakteryzuje?

Kawa brazylijska – czym się charakteryzuje?

Doskonała kawa może pochodzić z różnych części świata. Jednym z najpopularniejszych regionów jej uprawy jest jednak słoneczna Brazylia, co znacząco wpływa na ostateczny smak naparu. Dowiedz się, czym wyróżnia się kawa brazylijska!

Brazylijska kawa – co wpływa na jej smak?

Brazylia to jeden z najważniejszych krajów, jeżeli chodzi o plantacje kawowca. Regiony, z których pochodzą najlepszej jakości ziarna, umiejscowione są w południowej części tego egzotycznego kraju, choć nie tylko – na północy znajdują się również plantacje, gdzie pieczołowicie uprawiana jest Robusta. Co jednak sprawia, że kawa brazylijska podbija serca nawet najwykwintniejszych kawoszy? Z pewnością jej smak, na który wpływ ma klimat panujący w danym rejonie. Przede wszystkim, doskonałymi warunkami do uprawy tych roślin stanowią wyjątkowo żyzne gleby oraz gorący i wilgotny klimat. Są to idealne warunki do ich rozwoju, czego efektem finalnym jest aromatyczna kawa o głębokim kolorze i smaku.

Kawy brazylijskie uprawiane są ponadto na niższych wysokościach niż kawowce w innych krajach, co ma znaczący wpływ na obniżenie kwasowości naparu i zapewnia jego łagodny smak. Takie warunki są doskonałe do uprawy krzewów kawowca. Dzięki temu, kawę brazylijską charakteryzuje wyjątkowy smak, który przypadnie do gustu wielu osobom. Świeżo palona kawa pochodząca z tego regionu jest bardzo zrównoważona, dlatego też zaliczana jest raczej do klasyków. Ziarna pochodzące z brazylii często można zakupić solo, jak i znaleźć w kawowych blendach, gdyż doskonale łączy się ze smakiem innych ziaren. 

Kawa brazylijska – idealna propozycja dla miłośników klasyki

Brazylijska kawa świeżo palona zapewni wyjątkowe doznania smakowe, jak i odpowiednie pobudzenie. Wiele co prawda w tej kwestii zależy od tego, czy zdecydujemy się na łagodniejszą Arabikę, czy też mocniejszą Robustę, z której zaparzymy mocne i aromatyczne espresso. Sposób parzenia kaw brazyliskich również jest niezwykle istotny – w zależności od czasu jaki na to poświęcimy, możemy uzyskać mniej lub bardziej intensywny napar. 

Najkorzystniejsze będzie parzenie kawy pochodzącej z Brazylii metodą przelewową lub alternatywną, co pozwoli wydobyć cały jej smak. Czas parzenia wynosi zazwyczaj od 2 do 5 minut – warto pamiętać, że skracając lub wydłużając ten czas można niekiedy sprawić, że kawa nie będzie tak smaczna, jak być powinna. Trzymając się jednak wyznaczonego czasu oraz polecanych metod parzenia możemy spodziewać się, że napar będzie wyróżniał się delikatnym smakiem, jednak dużą mocą, dzięki wysokiej zawartości kofeiny. 

Dodaj komentarz