Kawa do ekspresu. Jak wybrać najlepsze ziarna?

Kawa do ekspresu. Jak wybrać najlepsze ziarna?

Mocna i czarna lub z mleczną pianką. Arabika, czy robusta? Mocno palona, czy taka o średniej mocy? Każdy, kto lubi kawę zadaje sobie szereg pytań dotyczących tego, czym kierować się wybierając najlepszą mieszankę. Parzenie kawy jest sztuką, nie sposób więc udzielić prostej i jednoznacznej wypowiedzi na tak postawione pytanie. Trzeba bowiem w jakiś sposób zawęzić kryteria. W tym artykule przyjrzymy się kawie przeznaczonej do ekspresu. Dlaczego? Bo jest to najpopularniejsza metoda parzenia naparu zarówno w domach prywatnych, jak i firmach. 

Kawa ziarnista, czy mielona? Która daje lepszy napar? 

W sklepach dostępna jest kawa mielona oraz ta sprzedawana w ziarnach. Wydawać by się mogło, że pierwsza forma jest dużo wygodniejsza w użyciu. Jednak wraz z procesem wcześniejszego mielenia ziarna tracą swoją moc i jakość. Jest to podobny efekt, jak ten dotyczący mocy pieprzu przygotowanego tuż przed użyciem, do który tego już wcześniej został sproszkowany. Zachodzące procesy chemiczne i uwalniające się substancje lotne powodują, że składnik traci swój głęboki aromat. Najlepsza kawa do ekspresu to świeżo palone ziarna. Większość ekspresów ciśnieniowych wyposażonych jest w młynek żarnowy umożliwiający mielenie ziarna kawy tuż przed zaparzeniem. W tańszych modelach może go brakować. Rozwiązaniem będzie wtedy dokupienie osobnego młynka.

Najlepsza kawa ziarnista do ekspresu. Jak ją wybrać? 

Kolejna kwestia, która wpływa na smak kawy to rodzaj ziaren użytych do przygotowania napoju. Dostępne gatunki mogą być użyte jako podstawa danej kawy lub stanowić składnik mieszanki, w którym został on użyty w określonych proporcjach. Kompozycja wpływa na moc naparu oraz jego smak. Czym charakteryzują się poszczególne typy?

  • Arabica. Jest to typ kawy o dosyć delikatnym smaku pozbawionym goryczy. Gatunek ten ma też niższą zawartość kofeiny niż inne dostępne na rynku typu. Mieszanka arabiki uznawana jest za najszlachetniejszy gatunek kawy. Nadaje się do stosowania w ekspresach ciśnieniowych. 
  • Robusta. Jej smak jest bardzo mocny, intensywny i głęboki. Z uwagi na te cechy oraz wysoki, procentowy dodatek kofeiny rzadko jest ona sprzedawana, jako samodzielny produkt. Często za to bywa podstawą mieszanek z innymi gatunkami.
  • Liberica. Jest to kawa o słabym, lekkim i łagodnym smaku. Wyróżnia się wyczuwalnym, orzechowym aromatem. Ma niewielką zawartość kofeiny. To dobra kawa to przygotowania koktajli na bazie naparu oraz innych smakowych dodatków. 

Najlepsze ziarna kawy do ekspresu ciśnieniowego 

Czas na rozwikłanie zagadki jaka kawa ziarnista będzie najlepsza do przygotowania jej w ekspresie. Nawet jeśli nie przepadasz za mocno palonymi mieszankami, to jeśli masz zamiar przygotować napój w ekspresie, lepiej zdecyduj się ciemniejsze ziarna. Wynika to głównie z tego, że temperatura parzenia w tych urządzeniach jest niższa niż w innych metodach. Powoduje to efekt „wypłukania” goryczy i kwasowości. Spokojnie możesz więc sięgnąć po mieszankę o większej mocy niż zazwyczaj. Ziarna o ciemniejsze barwie mają też więcej tłuszczu, który z kolei jest nośnikiem smaku. Przygotowany z nich napar będzie dobrą podstawą kaw mlecznych. Dobrze będzie też smakował podany, jako espresso. 

Co ma wpływ na smak kawy? 

Gatunek, stopień palenia oraz grubość mielenia to jedne z najważniejszych kwestii wpływających na smak naparu. Jednak nie są one jedynymi czynnikami decydującymi o tym, jak będzie smakować to, co znajdzie się w filiżance. Jakość kaw ziarnistych zależy też od tego, gdzie była prowadzona dana uprawa. Kawy z Afryki charakteryzują się zazwyczaj wyższą kwasowością, z owocowymi lub kwiatowymi nutami smakowymi. Kawy z krajów takich jak Brazylia czy Sumatra mają niższą kwasowość z nutami kakao i orzechów.

O kwasowości mieszanki decyduje też to, jak wysoko nad poziomem morza były usytuowane pola. Tam, gdzie są one osłonięte, rośliny rosną wolniej i kawa uzyskuje niższą kwasowość. Im słońce mocniej penetruje tym kawa będzie bardziej kwaśna. Kolejna ważna cecha kawowych napojów to wyczuwalna w nich goryczka. Co ciekawe, mimo że każda kawa ma w sobie te nuty, to gdy są one zbyt intensywne świadczy to o tym, że została zbyt mocni wypalona. Gorycz powinna być subtelna, ale nie może wybijać się na pierwszy plan. 

Kawa speciality, czy mieszanka?

Coraz większą popularność robi też kawa określana, jako speciality. Pod tym pojęciem kryją się specjalnie wyselekcjonowane ziarna pochodzące z jednej, kontrolowanej uprawy. Taką kawę pije się najczęściej bez żadnych dodatków. Warto ją kupić, wtedy gdy masz ochotę smakować pełen bukiet i wyczuwać znajdujące się w niej subtelności. Do mlecznych koktajli takich, jako latte, macchiato dużo lepsze będę dobrej jakości mieszanki. 

Pamiętaj także o tym, żeby dobrać ilość naparu i wody. W zależności od zachowania tych proporcji uzyskasz mocniejszą lub słabszą kawę. Mimo że istnieją określone przepisy mówiące o tym, jak je dobrać to możesz też eksperymentować w poszukiwaniu najlepszego dla Ciebie smaku. Ważne jest, tylko aby punktem wyjścia do tego była dobra, ziarnista kawa. 

Dodaj komentarz