Witaminy to niepozorne niewielkie związki, których tak naprawdę potrzebujemy w niewielkich ilościach. O co więc to całe zamieszanie? Witaminy są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, a jeśli jemy ich za mało, ciało daje nam sygnały.
Wydawałoby się, że jesteśmy wręcz otoczeni przez bogactwo witamin. W sklepach i na bazarach mamy do dyspozycji przeróżne artykuły spożywcze. Jedzenia nie brakuje, z czego więc mogą wynikać deficyty i kiedy możemy poznać, że to właśnie ten moment, kiedy powinniśmy zwiększyć podaż witamin?
Dlaczego mogą pojawić się niedobory witamin?
Przyczyn tego może być wiele. Zacznijmy od tego, że każdy z nas ma pewne upodobania żywieniowe – jedne produkty uwielbiamy, innych z kolei nie znosimy. Jeśli te drugie przeważają, a przy tym to właśnie one są najzdrowsze, mamy problem. Rezygnując z poszczególnych produktów, zastanówmy się, czym możemy je zastąpić, by uzupełnić braki składników odżywczych.
Druga rzecz. W sklepie jest mnóstwo barwnych warzyw i owoców, a my sięgamy po dania gotowe albo produkty wysokoprzetworzone? Witamin do organizmu nie dostarczamy, za to spożywamy mnóstwo szkodliwych konserwantów i tłuszczów trans.
Dalej. Kupujemy warzywa i owoce, ale być może były źle przechowywane, leżały zbyt długo na półce i wartości odżywczych jest w nich raczej niewiele. A może to my pozbawiamy ich witamin? Ot, wystarczy, że poddajemy produkty spożywcze nieprawidłowej obróbce termicznej. Tak samo powszechnie łączy się na talerzu mnóstwo różnych produktów, a niektóre z nich działają na siebie niekorzystnie. To znaczy, że związki jednych składników utrudniają wchłanianie się związków znajdujących się w czymś innym, co też znalazło się na talerzu.
Nawet jeśli znamy podstawowe zasady związane z dietą i zdrowym odżywianiem, nasz styl życia może wiązać się ze zwiększonym zapotrzebowaniem na niektóre składniki odżywcze, w tym witaminy. Oznacza to, że nawet przy dobrze zbilansowanej diecie, także może pojawić się kłopot z niedoborem.
Jak możemy poznać, że mamy niedobory witamin?
Deficyty witamin to coś, co nie od razu zauważymy. Być może dopiero po czasie zaczniemy się zastanawiać, czy przyczyną naszych symptomów nie są witaminy. Wśród najczęstszych objawów mogą pojawić się sucha skóra, wypadanie włosów, chroniczne zmęczenie, problemy z koncentracją, częste przeziębienia, zaparcia, krwawienie z nosa. A to nie wszystko!
Co możemy zrobić, jeszcze zanim obserwujemy objawy niedoborów?
Jak w przypadku większości kwestii zdrowotnych, lepiej zapobiegać lub leczyć. Zapoznajmy się z tym, jak prawidłowo dobierać, przechowywać i przetwarzać produkty spożywcze. Włączmy w dietę parę dodatkowych produktów, które dodatkowo będą dostarczać witamin i minerałów. Sprawdzą się do tego na przykład napoje witaminowe OSHEE. Nawadnianie organizmu jest równie ważne jak dieta, więc mamy dzięki temu 2 w 1. Zastanówmy się też, czy nie potrzebujemy więcej witamin niż inni, bo przykładowo uprawiamy sport i tracimy mnóstwo związków odżywczych wraz z potem.
Materiał zewnętrzny