Komitet Regionów wezwał UE do tymczasowego zniesienia patentów na szczepionki COVID-19

Komitet Regionów wezwał UE do tymczasowego zniesienia patentów na szczepionki COVID-19

Europejski Komitet Regionów wezwał Unię Europejską do tymczasowego zniesienia patentów na szczepionki przeciwko wirusowi COVID-19, aby powstrzymać szybkie rozprzestrzenianie się pandemii. Naciska również na zwiększenie produkcji preparatów i przyspieszenie kampanii szczepień w całej Europie.

Komitet Regionów, w którym zasiadają samorządowcy ze wszystkich 27 państw UE, jest pierwszą instytucją, która w przyjętej w piątek rezolucji wezwała do zniesienia patentów. Według samorządowców, niedawny wzrost liczby zakażeń na innych kontynentach zwiększył presję na zawieszenie praw własności intelektualnej, aby zmaksymalizować produkcję szczepionek i zapewnić do nich sprawiedliwego dostęp.

Przewodniczący Komitetu Regionów Apostolos Cicikostas podkreślił, że opieka zdrowotna jest podstawowym prawem człowieka; natomiast pandemia stanowi „fundamentalne zagrożenie” dla zdrowia na świecie, niespotykane od pokoleń. „Nie ma miejsca na nacjonalizm szczepionkowy” – oświadczył.

Zdaniem Greka, Unia Europejska musi nadal dawać przykład, chroniąc wszystkich swoich obywateli i „nie pozostawiając w tyle” żadnego regionu, miasta ani gminy. Cicikostas zauważył przy tym, że przy wsparciu funduszy unijnych naukowcy, przemysł i organy regulacyjne wykonali znakomitą pracę, znajdując skuteczną szczepionkę tak szybko. „Unia Europejska musi pokazać, że jest wierna solidarności i jej wartościom, zapewniając tymczasowe zwolnienie z patentów na szczepionki COVID-19 i zwiększając produkcję szczepionek, aby pomóc każdej społeczności na świecie” – dodał.

Samorządowcy podczas debaty nad rezolucją zwracali uwagę, że pandemia zabiła już więcej ludzi niż bitwy pod Verdun i Stalingradem i aby ją zakończyć, będziemy potrzebować globalnie miliardów szczepionek rocznie. Dlatego UE musi – ich zdaniem – dopilnować, aby duże firmy farmaceutyczne wywiązywały się ze swoich zobowiązań w zakresie dostaw; potrzebne jest również zwiększenie produkcji.

Stany Zjednoczone zapowiedziały w środę, że ​​rozpoczną negocjacje w Światowej Organizacji Handlu (WTO) w celu poluzowania przepisów dotyczących patentów, z których korzystają firmy farmaceutyczne. Następnego dnia przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała, że ​​Unia Europejska jest gotowa przedyskutować każdą propozycję rozwiązania kryzysu.

Komitet Regionów jest organem doradczym UE złożonym z wybranych na szczeblu lokalnym i regionalnym przedstawicieli ze wszystkich 27 państw członkowskich. Komisja Europejska, Rada UE i Parlament Europejski są zobowiązane do zasięgania opinii Komitetu w sprawach dotyczących samorządów m.in. w kwestiach opieki zdrowotnej.

kic/

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Dodaj komentarz