Konserwacja drewnianej boazerii do sauny – jaki impregnat wybrać?

Konserwacja drewnianej boazerii do sauny – jaki impregnat wybrać?

Obecność sauny na terenie przydomowego ogródka, jeszcze jakiś czas temu mogła uchodzić za awangardę. Dziś wygląda to zupełnie inaczej. Sauna wkomponowana w ogród nie dziwi, a wręcz przeciwnie, nie tylko pozwala domownikom na codzienny relaks, ale również pięknie wtapia się w otoczenie i jest jego prawdziwą ozdobą. Wybór saun jest ogromny – gdy więc zdecydujemy się na tę, która najbardziej nam odpowiada, nie można zapominać o równie istotnej rzeczy, jak jej pielęgnacja oraz konserwacja. Tylko dzięki temu, będziemy mogli cieszyć się jej funkcjonalnością oraz pięknem przez wiele lat.

Po co impregnuje się drewnianą boazerię w saunie?

Wybór drewna na panele, jakim wykańcza się ściany sauny od wewnątrz, jest niezwykle istotny. Nie może być to drewno przypadkowe – powinno być dokładnie wyselekcjonowane. Najważniejsze jego cechy to brak sęków, a także żywicy. Już na samym początku, zanim zaczniemy użytkować saunę, należy polakierować boazerię specjalnym lakierem. 

Sauna jest konstrukcją, która jest poddawana wciąż wysokim temperaturom i działaniu wilgoci, dlatego koniecznie trzeba zadbać o jej odpowiednią pielęgnację. Należy więc zakupić profesjonalny, przeznaczony do konserwacji drewnianej boazerii sauny impregnat – specjalnie dobrany impregnat pozwoli zmniejszyć wpływ wilgoci (której poziom w saunie jest bardzo wysoki), na kondycję i strukturę drewna. 

Jeśli zaniedbasz impregnację saunowej boazerii – z czasem jej kolor zmieni się na szary, mogą również wystąpić nieestetyczne plamy. Zdecydowanie nie warto do tego dopuścić. Warto też pamiętać, że dla zachowania sauny w dobrej kondycji, po każdym jej użyciu należy usunąć zalegającą wodę, a także oczyścić wnętrze.

Rodzaje impregnatów do sauny

Wyróżniamy kilka rodzajów impregnatów do drewna. Są to impregnaty olejowe, woskowe, solne, rozpuszczalnikowe i wodorozcieńczalne. Jaki zatem wybrać do boazerii sauny? Wybór zabezpieczenia zależy przede wszystkim od rodzaju elementu, na który chcemy położyć impregnacyjną powłokę, a także od oczekiwanej ochrony, jaką ma zapewnić.

Popularnym wyborem jest wodorozcieńczalny lakier akrylowy – taki tworzy nieprzepuszczalną dla wody powłokę, dodatkowo zawiera też środki, które zapobiegają wystąpieniu pleśni. Z kolei np. ławki, poręcze, zagłówki i inne elementy wyposażenia sauny, możne zabezpieczyć specjalnym olejem (np. olejem lnianym) – wniknie on w głąb drewna i stworzy na nim ochronną warstwę. Jednocześnie po takim przeprowadzonym zabiegu impregnacji, wnętrze sauny prezentuje się również o wiele ładniej. Co więcej, zastosowanie oleju sprawi, że powierzchnia będzie mniej podatna na zabrudzenia, a także wilgoć – łatwiej będzie także ją przemywać. Olejowanie skutecznie zabezpiecza powierzchnię przed wilgocią oraz zabrudzeniami, a także pięknie podkreśla strukturę i rysunek drewna oraz jego odcień.

Więcej porad na temat boazerii do sauny znajdziesz na stronie Saunahome.pl

Dodaj komentarz