Korzyści płynące z psychoterapii online

Korzyści płynące z psychoterapii online

Nieustannie rozwijający się świat wokół nas sprawił, że technologia odgrywa integralną rolę w tym, jak prowadzimy nasze życie. Wraz z rozwojem cyfrowej opieki zdrowotnej, który przyspieszył w ostatnich czasach, powszechne jest obecnie poddawanie się rutynowym badaniom lekarskim za pośrednictwem aplikacji Zoom, umawianie wizyt lekarskich i odbieranie recept za pośrednictwem aplikacji online, a także zdalne korzystanie z pomocy w zakresie zdrowia psychicznego.

Postępy w dziedzinie połączeń wideo i łączności mobilnej sprawiają, że terapia jest dostępna online, stanowiąc alternatywę dla tradycyjnych terapii bezpośrednich. Jest to bardzo skuteczne rozwiązanie w leczeniu chorób psychicznych, posiadające wiele unikalnych zalet – twierdzi psycholog z poradni Centrum Nowa.

Dzięki swojej elastyczności i łatwości dostępu, psychoterapia online nie jest tylko dla osób na „dnie”. Może być bardzo skuteczna, jeśli chcesz po prostu porozmawiać o rzeczach w swoim życiu, które mogą cię martwić lub niepokoić. Może również pomóc Ci nauczyć się nowych technik radzenia sobie z problemami, które pojawiają się w Twoim życiu. Jeśli to, przez co przechodzisz, nie jest zdiagnozowanym problemem zdrowia psychicznego, nie oznacza to, że jest to dla Ciebie nieistotne.

Jakie są korzyści z terapii online?

  1. Wygoda i elastyczność

Psychoterapia online oznacza, że nie musisz nigdzie jeździć, aby uzyskać pomoc, której potrzebujesz. Pozwoli Ci to zaoszczędzić czas i pieniądze. Jest to również pomocne, jeśli Twoje zdrowie psychiczne, mobilność lub inne problemy utrudniają Ci wyjście z domu lub jeśli mieszkasz w odległej okolicy.

  • Większa dostępność

Dzięki wieczornym i weekendowym wizytom można uzyskać potrzebną pomoc bez wpływu na pracę, opiekę nad dziećmi lub inne priorytety dnia powszedniego. Możesz wybrać czas, który jest dla Ciebie najlepszy.

  • Komfort domu

Terapia online oznacza, że możesz otrzymać wsparcie w miejscu, w którym czujesz się komfortowo i swobodnie. Możliwość siedzenia w swoim salonie z ulubionym gorącym napojem, w wygodnym ubraniu, być może z kocem lub zwierzęciem u boku, może stworzyć spokojne i relaksujące otoczenie, które samo w sobie może być terapeutyczne. Może to również ułatwić otwarcie się na to, co przeżywasz.

  • Prywatność

Dzięki terapii online nie musisz nigdzie dojeżdżać i dzięki temu musisz się również martwić o to, że spotkasz kogoś w poczekalni lub poza poradnią zdrowia psychicznego. Twoje sesje będą prowadzone w całkowitej prywatności, bez ryzyka wpadnięcia na kogoś znajomego.

Czy są jakieś wady terapii online?

Chociaż psychoterapia online oferuje wiele korzyści, ważne jest, aby pamiętać, że może nie być odpowiednia dla każdego. Osoby będące w dużym kryzysie mogą nie otrzymać optymalnego poziomu wsparcia swojego zdrowia psychicznego. Mówimy tu o osobach deklarujących myśli samobójcze czy borykających się z zaburzeniami odżywiania.

Jak skuteczna jest terapia online?

Wiele badań pokazuje, że terapia online jest bardzo skuteczna. Ma takie same pozytywne efekty jak terapia na żywo. Ogólnie rzecz biorąc, pacjenci korzystający z psychoterapii online są zadowoleni ze swoich doświadczeń. Wiele osób twierdzi, że terapia online ułatwia im życie przez to, że nie muszą jeździć na spotkania oraz sprawia, że stają się bardziej otwarci przed terapeutą – twierdzi terapeutka z Centrum Nowa.

Materiał zewnętrzny

Dodaj komentarz