Koszula na spinki czy guziki?

Koszula na spinki czy guziki?

Czym różnią się koszule na guziki i koszule ze spinkami do mankietów? Jak wybrać najlepszą koszulę zależnie od okazji? Odpowiedzi na te, a także wiele innych pytań poznasz w naszym poradniku!

Koszula – esencja estetyki

Koszule nie bez przyczyny są częścią każdej schludnej, eleganckiej stylizacji. Zależnie od kroju, materiału, wzoru i innych elementów, sprawdzą się na ekskluzywnym i wystawnym przyjęciu lub obiedzie u teściowej. Nie ulega wątpliwości, że koszula jest niezmiernie istotną częścią garderoby – i to nie tylko męskiej. Do najpopularniejszych typów koszul należą koszule na spinki i koszule na guziki. Czym różnią się od siebie?

Koszule na guziki mają inną budowę mankietów niż koszule męskie na spinki. Mankiety tradycyjne, czyli pojedyncze, zapinane są na guzik lub guziki – wiele modeli posiada miejsca na np. dwa zapięcia. Sam mankiet może przybierać różnorodne wykończenia, np. okrągłe, proste czy ścięte, w rzeczywistości nie wpływa to jednak na umiejscowienie guzika.

Inaczej zbudowane są natomiast koszule na spinki. Posiadają one bowiem podwójne mankiety, określane również jako mankiety francuskie. Tego typu wykończenie spotyka się przede wszystkim w bardzo eleganckich koszulach z długim rękawem. Spinki do mankietów należy samodzielnie zamocować, co jednak nie sprawia problemów nawet przy pierwszych próbach. Podobnie jak przy mankietach tradycyjnych, mankiety francuskie również mogą być wykończone w różnorodny sposób. Warto też zauważyć, że guzików w mankietach pojedynczych nie wymienia się (poza poprawkami krawieckimi), podczas gdy spinki do mankietów można zamieniać przy każdym założeniu.

Co wybrać? Koszulę na spinki czy guziki?

Ostateczna decyzja dotycząca tego, jaki rodzaj koszuli wybrać, jest sprawą dalece indywidualną. Choć w ostatnich latach coraz częściej w modzie pojawiają się innowacyjne trendy, nierzadko łamiące dotychczasowe zwyczaje, to jednak warto przy wyborze tej części garderoby pamiętać o kilku podstawowych zasadach.

Elegancki dress code sam w sobie nie narzuca, który typ koszuli jest lepszy. Pod tym względem możesz więc dość swobodnie wybierać między mankietami tradycyjnymi i francuskimi. Najważniejsze jest to, jak czujesz się w wybranym fasonie. Jeżeli spinki do mankietów nie są dla ciebie czymś naturalnym, wybierz klasyczną koszulę z guzikami. Gładki, biały model sprawdzi się nawet przy najbardziej oficjalnej okazji.

Spinki do mankietów nadają jednak nieco innego wymiaru elegancji. Taka koszula znakomicie prezentuje się np. podczas ślubu, wyjścia do filharmonii czy uroczystej gali. Powszechnie uważa się ten fason za nieco bardziej formalny – w końcu spinki do mankietów są męską biżuterią i stanowią ozdobny dodatek do garderoby.

Ponadto spinki do mankietów możesz założyć zarówno do tradycyjnego garnituru, jak i fraka lub smokingu. Jeżeli zbliżające się wydarzenie ma charakter wyjątkowo oficjalny, zaleca się wybór stonowanych i klasycznych spinek, najlepiej srebrnych, pozbawionych dodatkowych zdobień. Wtedy też najlepiej sprawdzają się proste mankiety.

Na spotkania nieformalne lub półformalne zazwyczaj wybiera się koszule z guzikami, ale nie jest to regułą. Równie dobrze zaprezentują się bowiem spinki do mankietów – i to nawet warianty z wzorami, itp. Mniej formalne koszule do spinek często mają też ścięte lub okrągłe mankiety. Warto zauważyć, że w niektórych sytuacjach mankiety stają się niejako „wisienką na torcie”. Podczas nieoficjalnych uroczystości za ich pomocą możesz zaprezentować swoje zainteresowania lub inne motywy, które są ci bliskie.

Koszule męskie na spinki i koszule na guziki to niezwykle eleganckie części garderoby, które można swobodnie między sobą wymieniać. Dobrze mieć jednak na uwadze kilka wskazówek, dzięki którym stylizacja dodatkowo zyska na jakości i wzbudzi nadzwyczaj pozytywne reakcje podczas każdej uroczystości.

Dodaj komentarz