Kredyt hipoteczny — co warto wiedzieć, zanim się na niego zdecydujesz?

Kredyt hipoteczny — co warto wiedzieć, zanim się na niego zdecydujesz?

Kredyt hipoteczny to długoterminowy kredyt celowy przeznaczony na zakup lub remont nie-ruchomości. W artykule wyjaśnimy, co warto sprawdzić przed złożeniem wniosku kredytowego i jak znaleźć kredyt, który najlepiej odpowie na Twoje potrzeby.

Sfinansowanie transakcji kupna nieruchomości gotówką to przywilej dostępny jedynie dla niewielkiego grona Polaków. Jeśli marzysz o własnym M, ale nie jesteś w stanie zapłacić za nie z oszczędności, sięgnij po dostosowany do swoich potrzeb kredyt hipoteczny. Czym jest kredyt hipoteczny i na co można przeznaczyć pozyskane z niego środki?

Czym jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest kredytem długoterminowym przeznaczonym na konkretny cel. Może być to m.in.:

  • zakup mieszkania na rynku pierwotnym lub wtórnym;
  • zakup lub budowa domu;
  • zakup działki budowlanej;
  • remont lub przebudowę nieruchomości mieszkalnej.


W zależności od przedmiotu kredytowania oraz zdolności kredytowej wnioskującego maksymalna kwota może wynosić nawet kilka milionów złotych, a spłata kredytu hipotecznego odbywa się w miesięcznych ratach, nawet przez 30 lat. Dodatkowe środki może otrzymać osoba pełnoletnia, posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych oraz dysponująca wymaganą przez kredytodawcę zdolnością kredytową, czyli zdolnością do terminowej spłaty rat.

Kredyt hipoteczny – 5 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim złożysz wniosek kredytowy

Kredyty hipoteczne to popularne produkty finansowe dostępne w większości banków i spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych. Zanim złożysz wniosek kredytowy, porównaj dostępne na rynku oferty. W ten sposób stworzysz własny ranking kredytów hipotecznych i wybierzesz produkt maksymalnie dostosowany do swoich możliwości finansowych i indywidualnych preferencji. Oto 5 rzeczy, które warto wziąć pod uwagę:

  • Dobry kredyt hipoteczny powinien być jak najtańszy. Analizując koszty, zwróć uwagę jednak nie tylko na oprocentowanie kredytu hipotecznego, ale przede wszystkim na wskaźnik RRSO — rzeczywistą roczną stopę oprocentowania. RRSO zawiera w sobie nie tylko odsetki, ale także wszystkie dodatkowe koszty towarzyszące zaciągnięciu finansowania. Precyzyjnie ilustruje więc, ile w praktyce zapłacisz za pożyczone pieniądze;
  • wymagana przez kredytodawcę wysokość wkładu własnego. Warunkiem otrzymania kredytu hipotecznego jest wniesienie wkładu własnego. W zależności od konkretnej instytucji finansowej jego kwota może wynosić 20 lub 10 procent (przy zabezpieczeniu pozostałych 10 ubezpieczeniem niskiego wkładu własnego) wartości nieruchomości;
  • wysokość miesięcznej raty. Kolejną kwestią, którą warto zweryfikować przed sięgnięciem po kredyt hipoteczny, jest wysokość miesięcznej raty finansowania. Jeśli wykorzystasz do tego celu internetowy kalkulator kredytu hipotecznego, precyzyjnie ocenisz, czy będziesz w stanie bez problemu spłacać miesięczną ratę. Wykonanie kalkulacji kredytu hipotecznego przy pomocy kalkulatora wymaga wskazania preferowanej kwoty finansowania, okresu spłaty, wysokości wkładu własnego oraz wysokości i rodzaju oprocentowania (stałe lub zmienne);
  • wartość prowizji za wcześniejszą spłatę i nadpłatę kredytu. Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego lub jego nadpłata mogą (lecz nie muszą) wiązać się z koniecznością uiszczenia prowizji. Jeśli rozważasz taką ewentualność, już na starcie sprawdź, ile za nią zapłacisz;
  • możliwość otrzymania preferencyjnych warunków spłaty. Niektóre instytucje finansowe oferują swoim klientom atrakcyjne rabaty (np. możliwość obniżenia marży). Zanim sięgniesz po kredyt hipoteczny, dokładnie przeanalizuj oferty i sprawdź, w których instytucjach finansowych możesz liczyć na takie przywileje.


Kredyt hipoteczny pozwoli Ci spełnić marzenia o własnym M. Pamiętaj jednak, że jest to zobowiązanie długoterminowe, które będziesz spłacał przy kolejne kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat. Aby uniknąć dodatkowych kosztów i trudności w bieżącej obsłudze kredytu, złożenie wniosku kredytowego poprzedź dokładną analizą dostępnych na rynku produktów.

Opracowano na zlecenie partnera, tj. Kasy Stefczyka.

Źródło:
https://finanse.rankomat.pl/poradniki/kredyt-hipoteczny-od-a-do-z/

Dodaj komentarz