Książeczka dla malucha – czym się kierować przy jej wyborze?

Książeczka dla malucha – czym się kierować przy jej wyborze?

Książeczki dla dzieci obecnie potrafią absolutnie zachwycać jakością wykonania, designem, konstrukcją. To prawdziwe zabawki, które mogą przyciągnąć uwagę niemowlaków i coraz starszych dzieci. Na początkowym etapie rozwoju oczywiście inaczej korzysta się z takiej książeczki, natomiast umiejętnie wybrana i zaprezentowana dziecku może dać ogromne korzyści poznawcze.

Książeczki sensoryczne — rymowanki i nie tylko

Książeczka dla niemowląt może się wydawać czymś zaskakującym, tak jednak nie jest, kiedy uświadomimy sobie, że część z tego typu proporcji opiera się na koncepcji globalnego czytania. Książeczkę tego typu w rękę może wziąć właściwie każdy rodzic, także tego dziecka, które jeszcze nie zaczęło mówić. Coraz popularniejsze staje się także wzbogacanie tego sposobu nauki czytania o muzykę. Dlaczego właśnie o nią? Ponieważ badania neurodydaktyczne potwierdziły, że ma ogromny wpływ na zapamiętywanie, pobudza ośrodek przyjemności, który wzmacnia skuteczność przyswajania sobie określonych umiejętności. W ten sposób książeczki stają się naprawdę sensoryczne, dodatkowo jakość ich wykonania pozwala stymulować także zmysł dotyku. Uruchamiamy więc jednocześnie wzrok, słuch i dotyk. 

Książeczka do nauki czytania 

Książeczki do czytania dla maluchów mogą dotyczyć bardzo różnych tematów — od samego alfabetu, przez gotowanie, kosmos czy wodny świat. Do tego można dołączyć także stymulowanie innych umiejętności: np. matematycznych przez pojawiające się w książeczce wyliczanki. Kluczem do wszystkiego jest jednak koncepcja globalnego czytania, która zakłada pokazywanie dziecku całych wyrazów, czemu towarzyszy jednoczesne ich głośne wypowiadanie. Badania neurobiologiczne i kognitywna pokazują, że łączenie słów z muzyką znacznie ułatwia ich zapamiętywanie. Dźwięki zaczynają się znacznie szybciej wizualizować, zagnieżdżają się w pamięci, nawet jeśli dziecko jeszcze nie zna liter. 

Co ważne, w ten sposób można jednocześnie oswajać dziecko z naturalną melodią języka, jego akcentem. Nie bez powodu analogiczne metody coraz częściej wykorzystuje się przy nauce języków obcych. Przy tych wszystkich dydaktycznych korzyściach warto jednocześnie wspomnieć, że tego typu książeczki stają się z czasem świetną zabawą dla dzieci, wspomagają także budowanie wyjątkowej więzi między dzieckiem a czytającym mu rodzicem lub innym opiekunem. Nic więc dziwnego, że tego typu propozycje cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Szeroki wybór książeczek opierających się na metodzie globalnego czytania znajdziesz tutaj: https://pomelody.com/

Dodaj komentarz