Piękna zastawa stołowa jest ozdobą każdego przyjęcia. Bywają jednak sytuacje, gdy warto postarać się o nakrycia o mniejszej wartości materialnej. Tanie rozwiązania, takie jak kubeczki jednorazowe, znajdują stale licznych odbiorców. Co decyduje o ich popularności i gdzie znajdują zastosowanie?
Kubeczki jednorazowe – podstawowe informacje
Wiele osób uważa, że użycie kubeczków jednorazowych jest sprzeczne z zasadami szeroko pojętej ekologii. Nie jest to do końca prawda. Faktycznie, w przeszłości naczynia takie były produkowane niemal wyłącznie z plastiku, jednak obecnie bez trudu znajdziemy modele wytwarzane z biodegradowalnej masy papierowej. Oczywiście warto zastosować się do zasad odpowiedzialnego konsumenta i odpowiednio segregować naczynia jednorazowe po ich użyciu – pozwoli to na zmniejszenie zużycia nieodnawialnych surowców.
Chociaż kubeczki jednorazowe są popularne głównie ze względu na swoją niską cenę, warto zwrócić uwagę na ich walory użytkowe. Są to naczynia niezwykle lekkie. Po ich wykorzystaniu nie ma konieczności mycia, co znacznie przyspieszy sprzątanie, a ich ewentualna utrata nie powoduje znaczącego uszczerbku w naszym majątku.
Gdzie stosowane są kubeczki jednorazowe?
Artykuły, takie jak kubeczki jednorazowe i podobne naczynia jednokrotnego użytku, są powszechnie stosowane od lat w gastronomii. Nie należy się temu dziwić – jest to produkt niezwykle tani i łatwy w użyciu. Jego zastosowanie ogranicza również konieczne do prowadzenia baru lub jadłodajni prace – jak już wspomniano, eliminują konieczność zmywania.
Miejscem, gdzie użycie kubeczków jednorazowych jest zawsze na miejscu, są różnego rodzaju imprezy w plenerze. Naczynia takie są lekkie, bez problemu dostarczymy je więc na miejsce pikniku. Jednocześnie potencjalne ich zagubienie nie powoduje znaczących strat materialnych. Na wyjazdy tego typu warto oczywiście zaopatrzyć się w naczynia, wykonane z materiałów biodegradowalnych, na przykład – papieru.
Inną sytuacją, w której kubeczki jednorazowe świetnie się sprawdzą, są imprezy dla dzieci. Zastosowanie naczyń, których nie można stłuc, ma w tym kontekście dwie podstawowe zalety. Po pierwsze – eliminowane jest ryzyko powstania urazu u jednego z uczestników. Dziecko, które niechcący upuści taki kubek, nie ryzykuje przecięcia skóry odłamkiem szkła czy porcelany. Jednocześnie ewentualna nieuwaga naszego podopiecznego nie doprowadzi do utraty cennej filiżanki czy kubka – wszak wszystkie użyte naczynia zostaną po zakończeniu spotkania zutylizowane.