Kupujesz książki w księgarni? Zobacz, jak mogą funkcjonować już za niedługo!

Kupujesz książki w księgarni? Zobacz, jak mogą funkcjonować już za niedługo!

Dzisiejsza rzeczywistość w zestawieniu z tym, co mogliśmy obserwować parę lat temu różni się niewiarygodnie. Aktualnie to Internet gra pierwsze skrzypce w większości obszarów działalności. Z pewnością większość z nas nie wyobraża sobie zupełnego odcięcia od jego zasobów. I nie chodzi tu nawet o kwestie rozrywkowe, a konieczność wykonywania obowiązków w pracy, które najczęściej odbywają się właśnie z użyciem Internetu. Co więcej, dostępne komunikatory pozwalają nam na szybki i sprawny kontakt z bliskimi czy znajomymi. Jedno jest pewne, tendencja przenoszenia wszystkiego do wirtualnego świata jest faktem. Dotyczy to także księgarni, do których kiedyś musieliśmy udać się osobiście, teraz natomiast całą ofertę możemy przejrzeć na stronie internetowej nie wychodząc z domu. Dzieje się tak, ponieważ w jak największym stopniu chcą one dopasować się do preferencji klientów i wyjść im naprzeciw. Dostawa zamówionych książek pod same drzwi brzmi tym bardziej zachęcająco, ponieważ nie musimy dźwigać ich przez pół miasta czy na ostatnie piętro w bloku. Obserwując tą tendencję, w głowie pojawia się pytanie, co tak naprawdę stanie się z księgarniami stacjonarnymi. Zamkną się czy znajdą swoją grupę klientów?

Fenomen księgarni internetowej

Korzyści i możliwości jakie oferuje Internet jesteśmy z pewnością w stanie zaobserwować wszyscy. To dzięki niemu możemy wykonywać obowiązki w pracy czy utrzymywać kontakt z innymi osobami. Wszelkie czynności pozazawodowe również zostały usprawnione. Zakupy dokonywane przy pomocy stron internetowych są tak wygodne jak nigdy dotychczas. Dotyczy to również księgarni. W dostępnej ofercie możemy szybko znaleźć interesującą nas pozycję czy przeszukać konkretną kategorię w poszukiwaniu czegoś w kręgu naszych zainteresowań. Czas, który poświęcamy na zakupy w ten sposób jest zdecydowanie krótszy w porównaniu z tradycyjnymi księgarniami. Co więcej, przy każdej pozycji mamy szczegółowe opisy techniczne czy te dotyczące fabuły. Nie brakuje również opinii innych użytkowników, dzięki czemu wiemy czy książka spełnia oczekiwania. Transakcję zakupu możemy dokonać będąc w dowolnym miejscu, więc podróż komunikacją miejską czy czekanie w kolejce do lekarza nie muszą być już takie nudne. Oczywiście, kolejną niezwykle ważną korzyścią jest dostawa pod same drzwi naszego mieszkania.

Klimat księgarni stacjonarnej

Księgarnia internetowa to zdecydowanie niebywały fenomen, który pozwala zaoszczędzić sporo czasu, a czasem nawet i pieniędzy. Taka forma zakupów bez dwóch zdań zrewolucjonizowała rynek książki. Szczególnie w dzisiejszych czasach, gdy w obawie przed zarażeniem wolimy zachować jak największy dystans od obcych osób. Jednak mimo to, w dalszym ciągu możemy zaobserwować tłumy ludzi czy to w sieciówkach czy kameralnych, prywatnych księgarniach stacjonarnych. Dlaczego tak się dzieje? Wiele osób podkreśla, że klimat panujący w takich miejscach jest nieodłączną częścią kupowania książek. Regały pełne ciekawych pozycji tworzą niezrównaną atmosferę, której księgarnia internetowa nie jest w stanie zaoferować. Następnym powodem jest otrzymanie książki natychmiast, bez potrzeby oczekiwania na nią tych 2-3 dni. Co więcej, sami wybieramy konkretny egzemplarz, dzięki czemu wiemy, że nie ma żadnych zagnieceń czy zniszczeń.

Jaka przyszłość je czeka?

Każda z form księgarni ma swoich zwolenników i przeciwników. Jednak tendencja przenoszenia każdej dziedziny życia do Internetu jest faktem, dlatego obawy o stacjonarne punkty sprzedające książki są słuszne. Niejednokrotnie możemy spotkać się z dylematem czy księgarnia internetowa to jedynie alternatywa, czy jednak następca. Na szczęście na razie nic nie wskazuje na to, aby stacjonarne punkty miały się w najbliższym czasie zamknąć. Pomimo trudnej sytuacji pandemicznej, kiedy w niektórych okresach galerie handlowe były zamknięte, a klientów w księgarniach mniej, nie podjęto takiej decyzji. Z uwagi na to, że ludzie wciąż chętnie do nich uczęszczają, a towarzyszący w nich klimat jest nie do zastąpienia, księgarnie internetowe oraz stacjonarne będą działać równocześnie.

Dodaj komentarz