Kuracja witaminą A i pochodnymi. Czym jest retinol i protinol?

Kuracja witaminą A i pochodnymi. Czym jest retinol i protinol?

Retinol i protinol to zgrany duet, którego cenne właściwości wykorzystane zostały w kosmetologii. Każda z tych substancji aktywnych poprawia wygląd i kondycję skóry, a razem mogą zdziałać jeszcze więcej. Dowiedz się, czym są i jak działają retinol i protinol oraz kiedy i w jaki sposób stosować kosmetyki je zawierające.

Retinol i protinol – na ratunek cerze

Retinol (czysta witamina A) i pochodne witaminy A są dobrze znane ze swoich właściwości poprawiających kondycję skóry. Stymulują odnowę komórek naskórka, dzięki czemu warstwa ochronna skóry staje się grubsza i lepiej chroni ją między innymi przed utratą wody. Retinol redukuje też przebarwienia, zarówno te spowodowane promieniowaniem słonecznym, jak i powstające na tle hormonalnym. Kosmetyki z retinolem pobudzają syntezę kolagenu w skórze właściwej oraz produkcję nowych włókien elastynowych, co przywraca skórze jędrność i redukuje zmarszczki. Witamina A i jej pochodne przyczyniają się również do tworzenia się w skórze nowych naczyń krwionośnych, dzięki czemu cera jest lepiej dotleniona i odżywiona, a to ma korzystny wpływ na jej koloryt i sprężystość.

Protinol jest aminokwasem, który wzmacnia działanie retinolu, ma też wiele unikalnych i korzystnych dla skóry właściwości. Przyczynia się do utrzymania równowagi między dwoma głównymi rodzajami kolagenu w skórze, czyli między kolagenem typu I i III. Przywraca ich proporcje do tych z lat młodości, co w wyraźny sposób wpływa na wygląd cery. Spektrum działania protinolu na włókna kolagenowe jest szersze niż retinolu i pochodnych witaminy A, dlatego te dwie substancje doskonale się uzupełniają. Protinol zwiększa też produkcję kwasu hialuronowego w skórze, optymalizując poziom jej nawilżenia, co również ma duże znaczenie dla jędrności i sprężystości cery.

Dla kogo polecane są kosmetyki z retinolem i protinolem?

Kosmetyki z retinolem i innymi pochodnymi witaminy A oraz protinolem są szczególnie zalecane do pielęgnacji cery dojrzałej, która potrzebuje impulsu do odnowy. Przywracają jej zdrowy koloryt, rozjaśniają przebarwienia i przywracają skórze jędrność. Kosmetyki z witaminą A są też dobrym wyborem dla cery ze skłonnością do przetłuszczania się i powstawania wyprysków. Retinol reguluje pracę gruczołów łojowych oraz wydzielanie sebum, co zapobiega zapychaniu się porów i powstawaniu zaskórników. Kosmetyki z protinolem i retinolem sprawdzą się też do cery przesuszonej, poszarzałej, z przebarwieniami i oznakami zmęczenia.

Kosmetyki z retinolem protinolem – jakie wybrać?

Do wyboru mamy kremy, serum oraz ampułki z retinolem i protinolem. Kremy zawierają te substancje aktywne w stężeniu, które pozwala używać ich na co dzień, w rutynowej pielęgnacji. Serum i ampułki z witaminą A oraz protinolem to kosmetyki do zadań specjalnych. Zawartość składników aktywnych jest w nich bardziej skoncentrowana, dlatego będą miały silniejsze działanie. Dobrym wyborem są kremy, serum i ampułki młodości z serii Anew Avon z Protinolem™. W linii Reversalist Protinol™ pomaga zwiększyć produkcję kwasu hialuronowego w komórkach skóry, co redukuje zmarszczki, w kremach z linii Ultimate stymuluje produkcję kolagenu, co pomaga ujędrnić skórę, zaś w linii Platinum pomaga zwiększyć produkcję elastyny, co daje efekt liftingu.

Jak stosować kosmetyki z retinolem i pochodnymi witaminy A?

Retinol i pochodne witaminy A mają działanie fotouczulające. Kosmetyki z ich dodatkiem zaleca się stosować na noc. Należy też pamiętać o stosowaniu na dzień kremu z filtrem przeciwsłonecznym. Retinol może mieć też na początku kuracji działanie lekko podrażniające skórę, dlatego kurację warto przeprowadzić na wiosnę, kiedy warunki atmosferyczne są łagodne dla skóry, a słońce nie operuje jeszcze tak mocno jak latem. Retinol może też spowodować na początku stosowania przesuszenie naskórka, dlatego zaleca się stosować równocześnie lekki krem nawilżający.

Dodaj komentarz