Lampy orientalne, czyli jakie?

Lampy orientalne, czyli jakie?

Jeśli nie przekonuje cię nowoczesne i minimalistyczne oświetlenie wnętrz, lampy orientalne mogą okazać się bardzo miłą odmianą. Są chętnie wybierane przez zwolenników oryginalnych dekoracji. Wbrew swojej nazwie, pasują nie tylko do wystroju inspirowanego Wschodem. Sprawdź, jak możesz wykorzystać je w swoim domu.

1. Popularność lamp orientalnych

2. Lampy orientalne – jakie to wzornictwo?

3. Jak wykorzystać lampy orientalne w pomieszczeniach?

Poszukując oświetlenia swojego mieszkania lub domu, możesz wybierać wśród propozycji znanych producentów, między innymi Azzardo Bross. Wiele osób decyduje się na poszukiwanie prawdziwych perełek.

Popularność lamp orientalnych

Orientalne lampy wzornictwem i kolorystyką nawiązują do szeroko rozumianej kultury Wschodu. W tej kategorii mieszczą się więc zarówno lampy marokańskie lub arabskie, jak i modele inspirowane stylem chińskim i japońskim.

Wprowadzanie do wnętrz akcentów w stylu orientalnym po raz pierwszy pojawiło się na szeroką skalę pod koniec XIX wieku, kiedy to Europejczycy, zainspirowani efektami kolonializmu, zaczęli wykorzystywać egzotyczne z ich punktu widzenia akcenty w swoich domach. Trend powrócił w latach 60. i 80. XX wieku, wraz z popularnością wschodnich religii i filozofii. Dzisiaj lampa orientalna może stanowić naturalny element wyposażenia w danej aranżacji lub być ciekawym akcentem, przełamującym charakter wnętrza.

Lampy orientalne – jakie to wzornictwo?

Czym wyróżniają się orientalne lampy? To pytanie jest nieco podchwytliwe, ponieważ kategoria produktowa jest mocno zróżnicowana i bardzo pojemna. Swoje miejsce znajdzie w niej zarówno tradycyjna lampa orientalna stojąca, jak i nieco nowocześniejsze lampy wpuszczane w sufit podwieszany.

Uogólniając, można jednak stwierdzić, że prym wiodą modele z charakterystyczną ornamentyką opartą na geometrii. Nieco bezpieczniejszą wersją są lampy chińskie i japońskie o prostych kloszach w ciepłej kolorystyce. Z kolei lampy indyjskie to miedź lub mosiądz uformowane w fantazyjne kształty. Co ważne, w przypadku lamp orientalnych chętnie wykorzystuje się naturalne materiały, w tym drewno tradycyjne i tekowe, bambus, bielone drewno mango oraz heban.

Jak wykorzystać lampy orientalne w pomieszczeniach?

Z modeli lamp orientalnych możesz korzystać nie tylko wówczas, gdy twoje wnętrze urządzone jest w duchu Wschodu, choć oczywiście takie otoczenie będzie najbardziej naturalne. Takie światło sprawdzi się także w pomieszczeniach kolonialnych, afrykańskich, a nawet boho. Dobrym dodatkiem są kolorowe dywany i poduszki oraz pamiątki z podróży.

Dodaj komentarz