Łaty i kontrłaty w konstrukcjach dachowych – jaka jest ich rola i dlaczego warto wybrać takie poszycie?

Łaty i kontrłaty w konstrukcjach dachowych – jaka jest ich rola i dlaczego warto wybrać takie poszycie?

Realizując poszycie dachowe, bez wątpienia chcesz mieć pewność co do stabilności i wytrzymałości całej konstrukcji. To właśnie dlatego warto dokładnie przemyśleć jej rodzaj. Jednym z możliwych rozwiązań jest zastosowanie łat i kontrłat. Czy metoda ta może na dobre zastąpić sztywne poszycie dachu? Kiedy warto się na nią zdecydować? Tego dowiesz się z poniższego artykułu. Wyjaśnimy w nim m.in. znaczenie łat i kontrłat w konstrukcjach dachowych. To nieco przybliży Ci tę tematykę i pozwoli dokonać najlepszego wyboru.

Znaczenie łat i kontrłat w konstrukcjach dachowych

Łaty i kontrłaty to drewniane listwy o przekroju w kształcie kwadratu lub prostokąta. Wykorzystuje się je jako elementy konstrukcji dachowej, które mocowane są do więźby. Na czym polega ta metoda?

Otóż wzdłuż krokwi przybija się kontrłaty. Następnie prostopadle do nich mocowane są łaty dachowe. Oba elementy pełnią bardzo ważną funkcję. Kontrłaty tworzą odstęp między więźbą a dachówką. Są to tzw. szczeliny wentylacyjne w warstwach dachu, które odpowiadają za odpowiednią cyrkulację powietrza pod poszyciem. Dzięki temu nie gromadzi się tam wilgoć. Za pomocą kontrłat można także wyrównać ewentualne nierówności poszycia, co daje solidną podstawę do dalszych działań. Na łatach z kolei układa się dachówki.

Tak przygotowana konstrukcja jest więc idealna pod poszycie dachowe. To właśnie dlatego uznano ją za znakomitą alternatywę dla pełnego poszycia dachu. Niemniej jednak rozwiązanie to wymaga dużej precyzji. Istotne jest przede wszystkim prawidłowe rozmieszczenie łat dachowych. Odstępy pomiędzy nimi powinny być dopasowane do konkretnego typu dachówki. Wymaga się również, aby łaty i kontrłaty były wykonane z drewna najwyższej jakości. To właśnie dlatego warto kupić je w tartaku online, takim jak chociażby Woodrive – https://woodrive.pl/pl/c/Laty-i-kontrlaty/48. Znajdziesz w nim elementy wykonane z drzew iglastych, które są odpowiednio przechowywane i dodatkowo zaimpregnowane.

Czy konstrukcja z łat i kontrłat może zastąpić sztywne poszycie dachowe?

Konstrukcja dachowa z łat i kontrłat uważana jest za znakomitą alternatywę dla sztywnego poszycia dachu. Nie zawsze jednak musi się sprawdzić. Okazuje się bowiem, że ostatecznie dużo zależy od konkretnego typu dachu.

Rozwiązanie to odradzane jest m.in. przy małym nachyleniu, które nie przekracza 10-20 stopni. Niekoniecznie zalecane jest także przy poszyciu o niestandardowej bryle.

Zupełnie inaczej sytuacja prezentuje się w przypadku większości dachów spadowych. Łaty i kontrłaty są idealne zwłaszcza w przypadku dachówek, przy których nie do końca sprawdza się sztywne poszycie. Dobrze spisują się także pod blachą trapezową. Jak więc widzisz, ostatecznie dużo zależy od konkretnego projektu domu.

Dodaj komentarz