Ławka ogrodowa – stylowy i wygodny element małej infrastruktury

Ławka ogrodowa – stylowy i wygodny element małej infrastruktury

Ławka ogrodowa jest elementem małej architektury, z którym można spotkać się nie tylko w przestrzeni publicznej, ale i na posesjach prywatnych. Ten estetyczny dodatek znacząco determinuje wygląd ogrodu, parków, miejskich uliczek, a także zwiększa funkcjonalność tych miejsc. Wybór stylowej i wygodnej ławki może jednak niektórym sprawiać problem. Jakie obecnie modele cieszą się dużym zainteresowaniem? Z czego są wykonane? Gdzie najlepiej odnajdują się i uzupełniają przestrzeń stylowe ławki ogrodowe?

  • Ławka ogrodowa — na co warto zwrócić uwagę przy jej wyborze?
  • Miejsce ustawienia a rodzaj ławki — gdzie pasują najlepiej?
  • Jakie są standardowe wymiary ławek?

Ławka ogrodowa — na co warto zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Dobrze dobrana ławka ogrodowa pozytywnie wpływa na estetykę przestrzeni, tworzy z nią spójną wizualnie całość, a także zapewnia komfort podczas odpoczynku na świeżym powietrzu wskazanej liczbie osób. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka aspektów (również użytkowych) wybierając idealny model ławki do ogrodu, do miejsc publicznych, komercyjnych, czy rekreacyjnych.

Ławki drewniane

Ławki drewniane to świetne rozwiązanie, ponieważ do ich produkcji wykorzystywany jest naturalny surowiec. Jest to opcja ekologiczna, gdyż drewno z czasem można poddawać recyklingowi.

Ławeczki ogrodowe są produkowane z wysokiej jakości drewna, a odpowiednio zabezpieczone będą świetnym elementem architektonicznym odpornym na warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Ponadto ławka drewniana jest wyposażona w solidny, ciężki stelaż, dlatego nie ma obaw o jej przewrócenie i brak jej stabilności podczas użytkowania.

Trwałe ławki ogrodowe metalowe

Ławki ogrodowe z metalu są bardzo trwałe, wytrzymałe i znoszą duże obciążenie. Wymagają systematycznej konserwacji, aby zachować swoją odporność na warunki atmosferyczne i estetyczny wygląd. Są ciężkie, dlatego często stosuje się je w miejscach publicznych.

Ze względu na możliwości obróbki metalu, taką ławkę ogrodową można wykonać w dowolnym stylu, w klasycznej odsłonie lub z ciekawymi zdobieniami. Również i takie modele nadają się do recyklingu, a metal można przetworzyć i wykorzystać ponownie przy innych projektach.

Co ważne, takie ławki, ze względu na zastosowany w ich produkcji materiał, są znacznie trwalsze na wszelakie akty wandalizmu.

Miejsce ustawienia a rodzaj ławki — gdzie pasują najlepiej?

Wybór ławki przeważnie zależy od charakteru i przeznaczenia miejsca, w jakim mają się znajdować.

Ławki ogrodowe drewniane świetnie komponują się z zielenią i roślinnością w prywatnych, przydomowych ogródkach, a także w ogrodach w stylu cottage i angielskim. Nierzadko stanowią wybór właścicieli ogródków działkowych, ale i znajdują zastosowanie w miejscach publicznych o historycznym znaczeniu.

Z kolei ławki do ogrodu wykonane z metalu, szczególnie w prostej odsłonie, są świetnym uzupełnieniem ogrodów o minimalistycznym planie, a także w przestrzeniach miejskich, gdzie dominuje szkło, stal i beton. Są również elementem infrastruktury w strefach rekreacyjnych, przy obiektach sportowych i w parkach miejskich.

Jakie są standardowe wymiary ławek?

Podczas selekcji ławki warto pamiętać o jej rozmiarach. Wielkość tego mebla zależeć będzie od tego, dla ilu osób jednocześnie ma ona zostać przeznaczona. Przeważnie jednak można spotkać się w sprzedaży ze standardowym modelem o szerokości między 120-150cm i długości między 150-200cm. Dla uzyskania większej stabilności i wytrzymałości na obciążenie warto również rozważyć zakup typowej ławki metalowej lub z siedziskiem drewnianym, gdzie poszczególne deski mają przynajmniej kilka centymetrów grubości.

Ławki nie bez powodu goszczą zarówno w miejscach publicznych, jak i w przydomowych ogrodach. Zapewniony przez nie komfort, wygoda, estetyka i miejsce na wypoczynek sprawiają, że stanowią istotny, wręcz niezastąpiony element aranżacji każdej przestrzeni.

Dodaj komentarz