Mandala tattoo – modna ozdoba ciała

Mandala tattoo – modna ozdoba ciała

Mandala tattoo, czyli tatuaż z motywem mandali, to prawdziwy hit ostatnich kilku lat. Na ten wzór decydują się zarówno młode osoby, jak i nieco starsi miłośnicy tzw. tattoo design. Poza ciekawym wzorem, stanowiącym niewątpliwą ozdobę ciała, zyskują w ten sposób intrygującą symbolikę, którą można wyjaśniać na kilka sposobów. Dowiedz się, czym wyróżnia się tatuaż mandala, gdzie można go umieścić i jaką postać przyjmuje.

1. Mandala tattoo – podstawowe informacje

2. Tatuaże mandala – warianty i znaczenie

3. Gdzie wytatuować mandalę?

Mandala tattoo, jak żaden inny wzór, kojarzy się z duchowością. Tego typu motywy były wykorzystywane przez starożytnych mnichów, jeszcze zanim zdobyły popularność w sztuce hinduskiej czy buddyjskiej. Obecnie tatuaż mandala ma konotacje raczej wschodnie, dlatego najczęściej sięgają po niego właśnie zwolennicy takich nurtów w myśli filozoficznej i religijnej.

Mandala tattoo – podstawowe informacje

Czym właściwie wyróżnia się tzw. mandala design? To tatuaż w kształcie koła wpisanego w kwadrat lub kilku koncentrycznych kół. W środku motywu znajduje się detal przypominający fraktal – tzw. obiekt nieskończenie złożony, który odpowiada za imponujący efekt ostateczny. Mnogość detali, jakie wchodzą w skład mandala tattoo, oraz szczegółowość rysunku sprawiają, że zwłaszcza tzw. larger tattoo – pokrywający większą powierzchnie ciała – robi wrażenie.

Planując tatuaż mandala, można korzystać z gotowych wzorów lub opracować swój własny. Dowolnie można dodawać także swoje pomysły lub nakładać na siebie kilka motywów w formie tzw. next tattoo. To wszystko sprawia, że mandale – choć w swej istocie podobne – nigdy nie są identyczne.

Tatuaże mandala – warianty i znaczenie

Tatuaże mandala cieszą się ogromną popularnością zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Aby zobaczyć inspiracje z całego świata, wystarczy wpisać w przeglądarkę internetową nazwę motywu w połączeniu z hasłami takimi jak: finger tattoo, the shoulder, the spine czy full sleeve. Możliwości jest naprawdę wiele.

Tatuaże mandala na gruncie hinduizmu i buddyzmu symbolizują wszechświat, jednocześnie odgrywając ogromną rolę w medytacji. Motyw zawsze znajduje się na planie koła, jednak w środku może przyjmować najróżniejsze kształty: począwszy od geometrii po formy roślinne i zwierzęce. Najważniejsze, by wszystkie detale rozchodziły się promieniście ze środka.

Gdzie wytatuować mandalę?

Mandale szczególnie efektownie prezentują się na dużych powierzchniach, na przykład na plecach czy klatce piersiowej. Można wykorzystać je także na udzie (sprawdź: mandala hip tattoo) lub karku. Mniejsze motywy mogą trafić na ręce czy stopy – sprawdź chociażby inspiracje pod hasłem „the foot”.

Dodaj komentarz