Mata do akupresury – czy warto?

Mata do akupresury – czy warto?

Wiele osób upatruje w akupresurze świetnego rozwiązania swoich problemów zdrowotnych. Często uważa się, że jest to sprawdzona metoda, która może pomóc w pozbyciu się zarówno migren, jak i bólów kręgosłupa czy rwy kulszowej. Czy dla takich osób specjalistyczna mata może być uznana za panaceum na ich dolegliwości?

Czym jest akupresura?

Należy rozpocząć od tego, że nie jest to dyscyplina medyczna w rozumieniu kultury zachodniej. Oznacza to, że wpływ akupresury na zdrowie nie został jednoznacznie potwierdzony i nie można mówić o tym, że w wybranym schorzeniu ta metoda może być stosowana na równi z lekami, jakie przepisze lekarz.

Akupresura polega na odpowiednim masowaniu lub naciskaniu stref przepływu energii na naszym ciele. U podstaw tej metody leży założenie, iż jeśli te „kanały” transportujące energię po naszym ciele, są uszkodzone lub nie przekazują jej w sposób odpowiedni, to pojawiają się problemy zdrowotne.

Często porównuje się akupresurę do akupunktury. Owszem, pochodzą one z tego samego obszaru kulturowego. Łączy je też to, że w tradycyjnej medycynie chińskiej korzysta się z nich od tysięcy lat, jednak jest też jeden podstawowy wyróżnik.

W przeciwieństwie do akupunktury akupresura nie wymaga nakłuwania igłami naszego ciała. Tutaj kluczową rolę odgrywa odpowiednia forma masażu, jaką zwykle proponuje masażysta. Z biegiem czasu pojawiły się też profesjonalne maty do akupresury, które z roku na rok zyskują sobie coraz większe grono zwolenników.

Zwłaszcza teraz, w sytuacji podwyższonego zagrożenia epidemiologicznego takie maty mogą być świetnym rozwiązaniem dla osób, które obawiają się uczęszczania na tradycyjne masaże i – zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia – ograniczają wychodzenie na dwór lub do miejsc publicznych, by nie zarazić się koronawirusem.

Kolejnym atutem takich mat jest też to, że są to urządzenia tanie, które szybko się spłacą. Uśredniony koszt zakupu jest zbliżony do kilku sesji u dobrego masażysty. Nie musimy jednak zmieniać lub dopasowywać do grafiku osoby wykonującej masaż całego swojego dnia. Możemy zadbać o naszą codzienną dawkę masażu z domu, leżąc wygodnie w salonie i słuchając ulubionej muzyki.

Co wyróżnia dobre maty do akupresury?

Na pewno warto postawić na produkty z atestem. Taka mata będzie miała przecież kontakt z naszym ciałem, więc byłoby dobrze, gdyby go nie podrażniała oraz by odpowiednie punkty odpowiadające za masaż były wykonane z najwyższej jakości surowców.

Takie rozwiązania oferuje na przykład firma All4Fit. Warto zwrócić uwagę na to, czy produkt ma na przykład Świadectwo Jakości Zdrowotnej oraz, czy jest on bezpieczny zarówno dla ludzi, jak i dla środowiska. Zawsze warto szukać takich urządzeń do masażu, które są zarejestrowane w Urzędzie Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych.

Maty spełniające na przykład takie standardy dają już dość dużą pewność co do tego, że ich model produkcji jest zgodny z jasno określonymi standardami, czyli że każda taka mata zjeżdżająca z linii produkcyjnej została wykonana zgodnie z obowiązującym wzorcem.

Zawsze warto upewnić się też, że kolce masujące są wykonane ze specjalistycznego tworzywa, jak choćby materiału ABS. Jeśli decydujemy się na zakup maty z poduszką, sprawdźmy, czy ma ona w składzie bawełnę oraz, czy poszewka jest zdejmowalna. Pomoże to utrzymać ją w czystości przez długi czas.

W jakich schorzeniach mata do akupresury może pomóc?

Mimo tego, że nie jest to uznana metoda leczenia, to często zwraca się uwagę na to, że odpowiednio stosowana mata redukuje poziom stresu, a także przynosi ulgę w bólach pleców, szyi oraz barków. Jej dobroczynne działanie podkreśla też wielu chorych borykających się ze rwą kulszową oraz osoby mierzące się z migreną lub bezsennością.

Mimo tego, że mata do akupresury uchodzi za bezpieczną, to nie jest ona polecana dla wszystkich. Nie mogą jej używać m.in. osoby z zaburzeniami krzepliwości krwi, a także chorzy przyjmujący leki przeciwzakrzepowe. Na liście przeciwwskazań znajdują się też choroby serca, nowotwory oraz ciąża. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy mata do akupresury jest dla nas dobrym wyborem, zawsze warto zasięgnąć opinii lekarza.

Dodaj komentarz