Metody cięcia metali

Metody cięcia metali

Zanim metale zostaną wykorzystane do tworzenia różnorodnych konstrukcji, muszą zostać poddane odpowiedniej obróbce. Jedną z podstawowych metod obróbki metali jest cięcie. To proces, w czasie którego materiał jest rozdzielany.

Wybór metody cięcia zależy od rodzaju materiału, od szybkości cięcia, który chcemy przeciąć oraz od tego, jaki cel i efekty chcemy osiągnąć. Każda z dostępnych metod cięcia ma swoje zalety i wady. Czynnikiem, który ma kluczowy wpływ na decyzję, jest cena. W zależności od potrzeb i od rodzaju materiału można wykonać m.in. cięcie laserem oferowane np. przez firmę ciecielaser.pl, cięcie palnikiem tlenowym, cięcie plazmą, wodą. 

Cięcie laserem

Metoda cięcia laserowego cieszy się obecnie dużą popularnością. To rozwiązanie bardzo precyzyjne i wydajne. Za pomocą tej metody można uzyskać maksymalnie równo pocięte elementy z idealnie gładkimi krawędziami. 

Urządzenie do cięcia laserowego można odpowiednio zaprogramować, co umożliwia osiągnięcie wysokiej powtarzalności. To bardzo istotne, gdy chcemy uzyskać dużą ilość jednakowych elementów. Powtarzalność to właściwość wyróżniająca cięcie laserowe wśród innych metod cięcia. Cięcie laserowe to proces bardzo szybki, idealny, gdy istnieje potrzeba dokonania cięcia w szybkim tempie. 

Cięcie palnikiem tlenowym

Cięcie palnikiem tlenowym (cięcie gazowe) to najstarszy proces cięcia stali miękkiej. To proces dość prosty, a sprzęt do cięcia jest stosunkowo tani. Za pomocą palnika tlenowego można przeciąć nawet bardzo grubą blachę. To jednak proces dość powolny. Wadą jest też mała precyzja cięcia. 

Cięcie plazmą

Cięcie plazmą to idealna metoda cięcia blach miękkich. Oferuje większe prędkości niż cięcie palnikiem tlenowym, ale nie zapewnia tak wysokich jakości krawędzi. To metoda zaawansowana technologicznie. Za pomocą palnika plazmowego można wycinać różnorodne kształty, również te nieregularne. 

Cięcie wodą

Za pomocą wysokiego ciśnienia wody można przeciąć blachę metalową o grubości nawet 2 cm. Cięcie wodne to metoda niezwykle dokładna. W procesie cięcia wodą nie są generowane wysokie temperatury. W obrabianych materiałach nie występują odkształcenia cieplne. 

Za pomocą strumienia wody można przeciąć materiały grubsze niż w przypadku cięcia laserem i plazmą. Można też ciąć kilka blach jednocześnie i zaoszczędzić czas. W przypadku materiałów miękkich wystarczy sam strumień wody pod wysokim ciśnieniem. W przypadku twardszych materiałów trzeba wykorzystać domieszkę środka ściernego. 

Dodaj komentarz