Modne meble skandynawskie w Twoim wnętrzu – harmonia i funkcjonalność

Modne meble skandynawskie w Twoim wnętrzu – harmonia i funkcjonalność

Styl skandynawski od kilku lat utrzymuje się na fali popularności. Z chwilowego trendu przeobraził się w sposób wystroju wnętrz, który na dobre zagościł w wielu polskich domach. Nic dziwnego, jego funkcjonalny charakter i prostota estetyki idealnie wkomponowują się w różne typy pomieszczeń, przez co chętnie są wykorzystywane podczas urządzania mieszkań i domów po dziś dzień.

Choć dodatki są ważne i sprawiają, że wnętrze staje się przytulne, to jednak najważniejszym elementem są tutaj meble skandynawskie. To od nich najlepiej zacząć proces planowania nowego wnętrza, dlatego jeśli zależy nam na pomieszczeniu w stylu scandi – warto w pierwszej kolejności dowiedzieć się o nim co nieco. 

Czym charakteryzują się meble skandynawskie?

Styl skandynawski czerpie dużo z natury. Łatwo odróżnić go od pozostałych, ponieważ odznacza się przede wszystkim prostotą formy i jasnymi pomieszczeniami. We wnętrzach urządzonych w takim charakterze dominuje nieodłączna biel, która może występować w każdym z elementów wystroju: meblach, dodatkach, ścianach, a nawet podłogach. Dzięki temu często pomieszczenie sprawia wrażenie bardziej przestronnego i większego niż jest w rzeczywistości. Jest to szczególnie ważne w mieszkaniach z mniejszym metrażem, w których częstych problemem jest “zagracanie” przestrzeni. Meble skandynawskie odznacza prostota i przemyślane wykonanie, ponieważ ich głównym celem jest funkcjonalność. Jako że w stylu scandi dużo inspiracji pochodzi z przyrody, często właśnie mają one drewniane wykończenie, które sprawia, że pomieszczenie jest bardziej przytulne. Istotną cechą są też meble skandynawskie zaopatrzone w delikatne nóżki, które nadają lekkości masywnym pozornie elementom, jak np. kanapa czy regał na książki.

Meble skandynawskie w trzech rodzajach

Specjaliści wyróżniają trzy rodzaje skandynawskiego stylu: duński, fiński i szwedzki. Każdy z nich łączy przede wszystkim biel i jasność wnętrz, dzieli natomiast charakterystyka formy. Przykładowo duńskie meble skandynawskie odznacza delikatność i romantyzm, jest to najłagodniejsza forma stylu scandi. Meble rodem z lat 50. i 60. – zaokrąglone ramy łóżek czy krzeseł, a także cienkie nóżki podtrzymujące kanapę są jego idealnym odzwierciedleniem. Z kolei meble w stylu fińskim, w odróżnieniu od duńskiej wersji, są zwykle dosyć kanciaste. Świetnie sprawdzi się tu prostokątny stół i sofa o ostrych kształtach. Tym, co wyróżnia ten rodzaj na tle innych jest przede wszystkim kontrastowość kolorów – np. biel łączona jest z granatem czy czernią. Jest on zdecydowanie najbardziej barwnym ze wszystkich rodzajów stylu scandi, dlatego jeśli kochasz kolory oraz zależy Ci na jednoczesnej funkcjonalności pomieszczeń warto przemyśleć aranżację “po fińsku”. Typ szwedzki charakteryzuje przede wszystkim surowość, jest o wiele bardziej minimalistyczny od pozostałych. Jeśli lubisz nowoczesne meble skandynawskie i wnętrza, szwedzka forma jest zdecydowanie dla Ciebie. Niekonwencjonalne formy lamp stojących czy wiszących półek przy jednoczesnej, maksymalnej prostocie mebli to kwintesencja stylu szwedzkiego.

Dodaj komentarz