Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty kredytowej?

Na co zwrócić uwagę przy wyborze karty kredytowej?

Karta kredytowa to wygodny i niedrogi sposób na regulowanie codziennych wydatków. Zwłaszcza jeśli poprzedzisz jej wybór rzetelnym porównaniem ofert wielu banków. Na co zwrócić uwagę przy wyborze? Podpowiadamy.

Karta kredytowa to popularny produkt bankowy – niezastąpiony przy płatnościach bezgotówkowych, wygodny i bardzo bezpieczny. Jak wynika z danych udostępnionych przez PRNews, na koniec marca Polacy mieli w swoich portfelach niemal 5,9 mln kart.

Czym jest w praktyce karta kredytowa i kto może po nią sięgnąć?

Czym jest karta kredytowa?

Karta kredytowa online jest rodzajem kredytu bankowego. W przeciwieństwie do tradycyjnych kredytów gotówkowych wypłacanych na konto przybiera formę limitu środków. W zależności od konkretnej oferty i zdolności kredytowej wnioskującego może on wynosić kilkanaście, kilkadziesiąt, a nawet kilkaset tysięcy złotych. Spłata limitu odbywa się przez zasilanie środkami specjalnego rachunku technicznego, który do obsługi karty tworzy bank. Każda transakcja z udziałem karty zmniejsza dostępny limit, każda spłata go odnawia.

Nie tylko płatności bezgotówkowe

Najpopularniejszym zastosowaniem karty kredytowej jest regulowanie transakcji bezgotówkowych – płatności za towary i usługi. Nie wszyscy wiedzą jednak, że przy pomocy karty można także wypłacać środki z bankomatów. Choć takie operacje wiąże nią z reguły z koniecznością uiszczenia dodatkowej prowizji, w podbramkowych sytuacjach, kiedy zwyczajnie nie możesz zapłacić kartą, są na wagę złota.

Kto może sięgnąć po kartę kredytową online?

Każdy bank stawia kredytobiorcom konkretne, często nieco inne niż konkurenci oczekiwania. Z powodzeniem można jednak uznać, że po kartę kredytową przez internet może sięgnąć osoba, która:

  • jest pełnoletnia i ma pełną zdolność do czynności prawnych,
  • dysponuje dowodem osobistym i numerem PESEL,
  • dysponuje wymaganą przez bank zdolnością kredytową. Od niej zależy bowiem sama decyzja i – jeśli będzie pozytywną – wysokość przyznanego limitu.

Zanim złożysz wniosek o kartę – 5 kwestii, na które warto zwrócić uwagę

Aby karta kredytowa online okazała się realnym wsparciem i nie obciążyła nadmiernie Twojego budżetu, przed wyborem tej jedynej dokładnie porównaj oferty poszczególnych banków. Na jakie parametry warto zwróć uwagę? Najważniejsze to:

  • koszty,
  • długość trwania okresu bezgotówkowego,
  • możliwość otrzymania karty przez internet,
  • bezpieczeństwo transakcji – dostępność usługi 3D Secure,
  • możliwość spłaty w ratach.

Poniżej przyjrzymy się bliżej każdemu z nich.

Koszty

Z punktu widzenia kredytobiorcy kredyt bankowy nie powinien być drogi. Taka zasada dotyczy także kart kredytowych. Zanim rozpoczniesz analizowanie kolejnych parametrów, sprawdź, ile zapłacisz za użytkowanie i obsługę „plastiku”. Najlepszym odzwierciedleniem kosztów będzie jednak nie oprocentowanie, ale tabela opłat i prowizji. Analizując zawarte w niej dane, dowiesz się, ile zapłacisz za poszczególne operacje.

Długość trwania okresu bezgotówkowego

Nie wszyscy wiedzą, że kredyt na karcie jest jednym z najtańszych na rynku. Pod warunkiem jednak, że spłacisz zadłużenie z danego okresu rozliczeniowego w czasie trwania tzw. okresu bezodsetkowego. Jeśli tak się stanie, bank nie naliczy odsetek (dot. wyłącznie transakcji bezgotówkowych). W zależności od banku okres bezodsetkowy trwa od 48 do 54 dni. Im dłuższy wybierzesz, tym więcej czasu na spłatę bez odsetek zyskasz.

Możliwość otrzymania karty przez internet

Wnioskowanie o kartę przez internet jest nie tylko szybsze i wygodniejsze, ale przede wszystkim bezpieczniejsze od wizyty w oddziale. Jeśli chcesz ochronić zdrowie swoje i swoich bliskich, upewnij się, że bank, który wybrałeś, zapewni możliwość otrzymania karty kredytowej bez wychodzenia z domu.

Bezpieczeństwo transakcji – dostępność usługi 3D Secure

Usługa 3D Secure daje pełne bezpieczeństwo transakcji bezgotówkowych. Porównując oferty banków, koniecznie sprawdź, które ją zapewniają.

Możliwość spłaty w ratach

Chcesz sfinansować środkami z karty większy wydatek? Nic prostszego! Przed zawarciem umowy z bankiem sprawdź tylko, czy będziesz mógł rozłożyć spłatę na wygodne raty. Oczywiście z niskim RRSO.

Dodaj komentarz