Czajnik elektryczny to ogromne udogodnienie w każdej kuchni. Znacznie szybciej można w nim ugotować wodę, nawet wtedy, gdy odwiedzi nas kilku gości, nie będą musieli czekać na przygotowanie kawy lub herbaty. Nie da się ukryć, że jest to także urządzenie, które idealnie sprawdzi się w biurach oraz zakładach pracy. Możemy postawić je na małym stoliczku lub biurku, ponieważ te modele nie zajmują dużo miejsca. Na jakie więc aspekty warto zwrócić uwagę, wybierając czajnik elektryczny?
Czajnik elektryczny – zalety
Jedną z największych zalet czajnika elektrycznego jest jego cena, kolejną zaś – komfort użytkowania tego urządzenia. Warto dodać, że samo gotowanie wody odbywa się naprawdę szybko – wystarczy minuta i herbata jest gotowa. Ten sprzęt jest nam szczególnie przydatny, gdy mamy naprawdę mało czasu przed np. wyjściem do pracy, a chcemy napić się ciepłego napoju. W tym przypadku czas gotowania wody jest znacznie krótszy niż w przypadku tradycyjnego czajnika. Jednak zdecydowaną przewagą w tym wypadku są dodatkowe możliwości czajnika elektrycznego. Do takich funkcji zaliczamy przede wszystkim regulację temperatury, podtrzymanie ciepła wody czy np. automatyczne wyłączenie czajnika po zagotowaniu.
Parametry mają znaczenie
Choć na pierwszy rzut oka każdy dostępne na rynku czajniki elektryczne są takie same i działają w identyczny sposób, to…cała prawda o nich znajduje się we wnętrzu. Podczas zakupów, zwróć uwagę na kilka istotnych elementów:
- moc – to właśnie od niej zależy, jak szybko woda zostanie ugotowana oraz jak dużo prądu zużyje czajnik elektryczny. Aktualnie dostępne na rynku czajniki elektryczne można podzielić na: niskowatowe (200-1500 W), średniowatowe (1500-2000 W) i wysokowatowe (powyżej 2000 W),
- pojemność – w sklepach znajdziemy zarówno malutkie czajniki (0,4 l), jak i te bardzo pojemne – nawet do 2,2 l. Jednak podczas zakupu warto zastanowić się nad codziennymi potrzebami swojego gospodarstwa domowego. Jeśli wiesz, że najczęściej gotujesz wodę na 1-2 filiżanki, zainwestuj w model o małej pojemności, który pozwoli na zmniejszenie zużycia energii,
- typ grzałki – aktualnie większość modeli to te, z ukrytą grzałką płytową, które powoli wypierają popularne niegdyś czajniki z grzałką spiralną. Warto dodać, że te drugie są nie tylko mniej wydajne i bardziej energochłonne, ale także szybciej się brudzą i ciężko utrzymać je w czystości. Z drugiej strony, urządzenie z taką grzałką będzie tańsze, a jego praca powinna być zdecydowanie cichsza,
- filtr – w zależności od modelu filtr to np. aluminiowa siateczka, która zatrzymuje osad wapienny, albo filtr z prawdziwego zdarzenia, który czyści wodę jeszcze zanim ją zagotujemy.
Postaw na jakość wykonania
Aktualnie dostępne na rynku czajniki elektryczne są wykonane z różnorodnych materiałów. Jednak różnią się one między sobą przede wszystkim estetyką, trwałością, a także ceną. Najpopularniejsze modele dostępne w oryginalnych wzorach i kolorach są wykonane z tworzywa sztucznego. To lekkie, odporne na uszkodzenia i stosunkowo tanie modele. Nieco droższe, a przede wszystkim cięższe będą czajniki metalowe, które pasują do np. nowoczesnej kuchni. Dodatkowo są one odporne na wszelkie obicia. Czajniki ceramiczne niezwykle łatwo się czyszczą, choć tak naprawdę są drogie. Warto dodać, że najdroższe oraz najbardziej “kruche” są czajniki szklane, jednak charakteryzują się najlepszym designem.
Nie da się ukryć, że czajnik elektryczny to podstawowe wyposażenie w każdej nowoczesnej kuchni. Odpowiednio dobrany model z pewnością posłuży nam przez wiele lat, dlatego warto dokonywać tego typu zakupów z głową i nie bać się zainwestować w lepszy produkt.