Na co zwrócić uwagę, wybierając konto dla studenta

Na co zwrócić uwagę, wybierając konto dla studenta

Osoby pełnoletnie, które nie ukończyły jeszcze 26 lat, mogą założyć konto bankowe na atrakcyjnych warunkach. Jest ono najczęściej bezpłatne, choć ma wszystkie funkcje dostępne w bankowości. Jak wybrać konto dla studenta?

Konta studenckie to świetna opcja dla osób, które osiągnęły pełnoletność, a nie ukończyły jeszcze 26 lat. Co istotne, nie jest konieczne posiadanie statusu studenta. Jest to więc tylko intuicyjna nazwa, która informuje nas, że są to konta bankowe przeznaczone dla osób w określonym wieku. O czym warto wiedzieć, decydując się na założenie konta studenckiego?

Konto dla studenta – czym się charakteryzuje?

Konto dla studenta zostało stworzone specjalnie dla grupy wiekowej 18-26, czyli osób, które najczęściej studiują i nie pracują jeszcze na pełnym etacie. Nie mają więc regularnych wpływów na konto lub też są one niewielkie. Prowadzenie konta studenckiego jest zwykle bezpłatne lub miesięczna opłata jest bardzo niska i można je uniknąć, np. wykonując co najmniej jedną transakcję bezgotówkową w miesiącu. Brak opłat to najważniejsza cecha konta studenckiego, jego funkcjonalność jest natomiast taka sama jak w przypadku zwykłego konta bankowego. Gdy osoba skończy 26 lat, konto jest najczęściej przekształcane w zwykłe konto, co jest uwzględnione w umowie. Warto więc nie przegapić tego momentu, aby nie zdziwić się, gdy bank zacznie naliczać opłaty za prowadzenie rachunku.

O czym warto pamiętać, wybierając konto studenckie?

Duża liczba banków sprawia, że przeglądanie wszystkich ofert może zająć trochę czasu. Łatwo też pogubić się w tym i przeoczyć ofertę idealnie dopasowaną do własnych potrzeb. Warto więc sprawdzić ranking kont, który pozwala szybko porównać oferty wielu banków i wybrać tę najlepszą. Wybierając konto dla studenta, musisz przede wszystkim sprawdzić, jakie opłaty są pobierane. Sprawdź, czy jest opłata za prowadzenie konta i używanie karty debetowej, a jeśli jest – czy można jej uniknąć. Niektóre konta są darmowe bezwarunkowo, inne natomiast wymagają spełnienia prostych warunków, takich jak wykonanie jednej transakcji bezgotówkowej w miesiącu. Trzeba też sprawdzić opłatę za przelewy. Te internetowe są zwykle bezpłatne, natomiast za wpłatę pieniędzy w placówce często trzeba zapłacić. Istotne jest również to, czy wypłata z bankomatów w Polsce jest darmowa. Bardzo często tylko wybierając pieniądze z bankomatu danego banku, można zrobić to za darmo. Ciekawą opcją jest też konto walutowe i karta wielowalutowa, które są bardzo przydatne, gdy płacimy poza granicami kraju. Warto też sprawdzić prowizję, która jest pobierana za wybieranie pieniędzy z bankomatów za granicą. Zwróć więc uwagę na te rzeczy, jeśli wybierasz się na wakacje lub do pracy.

Dodaj komentarz