Osoby pełnoletnie, które nie ukończyły jeszcze 26 lat, mogą założyć konto bankowe na atrakcyjnych warunkach. Jest ono najczęściej bezpłatne, choć ma wszystkie funkcje dostępne w bankowości. Jak wybrać konto dla studenta?
Konta studenckie to świetna opcja dla osób, które osiągnęły pełnoletność, a nie ukończyły jeszcze 26 lat. Co istotne, nie jest konieczne posiadanie statusu studenta. Jest to więc tylko intuicyjna nazwa, która informuje nas, że są to konta bankowe przeznaczone dla osób w określonym wieku. O czym warto wiedzieć, decydując się na założenie konta studenckiego?
Konto dla studenta – czym się charakteryzuje?
Konto dla studenta zostało stworzone specjalnie dla grupy wiekowej 18-26, czyli osób, które najczęściej studiują i nie pracują jeszcze na pełnym etacie. Nie mają więc regularnych wpływów na konto lub też są one niewielkie. Prowadzenie konta studenckiego jest zwykle bezpłatne lub miesięczna opłata jest bardzo niska i można je uniknąć, np. wykonując co najmniej jedną transakcję bezgotówkową w miesiącu. Brak opłat to najważniejsza cecha konta studenckiego, jego funkcjonalność jest natomiast taka sama jak w przypadku zwykłego konta bankowego. Gdy osoba skończy 26 lat, konto jest najczęściej przekształcane w zwykłe konto, co jest uwzględnione w umowie. Warto więc nie przegapić tego momentu, aby nie zdziwić się, gdy bank zacznie naliczać opłaty za prowadzenie rachunku.
O czym warto pamiętać, wybierając konto studenckie?
Duża liczba banków sprawia, że przeglądanie wszystkich ofert może zająć trochę czasu. Łatwo też pogubić się w tym i przeoczyć ofertę idealnie dopasowaną do własnych potrzeb. Warto więc sprawdzić ranking kont, który pozwala szybko porównać oferty wielu banków i wybrać tę najlepszą. Wybierając konto dla studenta, musisz przede wszystkim sprawdzić, jakie opłaty są pobierane. Sprawdź, czy jest opłata za prowadzenie konta i używanie karty debetowej, a jeśli jest – czy można jej uniknąć. Niektóre konta są darmowe bezwarunkowo, inne natomiast wymagają spełnienia prostych warunków, takich jak wykonanie jednej transakcji bezgotówkowej w miesiącu. Trzeba też sprawdzić opłatę za przelewy. Te internetowe są zwykle bezpłatne, natomiast za wpłatę pieniędzy w placówce często trzeba zapłacić. Istotne jest również to, czy wypłata z bankomatów w Polsce jest darmowa. Bardzo często tylko wybierając pieniądze z bankomatu danego banku, można zrobić to za darmo. Ciekawą opcją jest też konto walutowe i karta wielowalutowa, które są bardzo przydatne, gdy płacimy poza granicami kraju. Warto też sprawdzić prowizję, która jest pobierana za wybieranie pieniędzy z bankomatów za granicą. Zwróć więc uwagę na te rzeczy, jeśli wybierasz się na wakacje lub do pracy.