Na ulice Łomży wyjechały pierwsze autobusy elektryczne

Na ulice Łomży wyjechały pierwsze autobusy elektryczne

W poniedziałek w Łomży zaprezentowano pierwsze dwa z ośmiu zeroemisyjnych autobusów niskopodłogowych przystosowanych do transportu niepełnosprawnych zakupionych dzięki dotacji z funduszy europejskich przyznanej przez samorząd województwa podlaskiego – poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele zarządu województwa podlaskiego: marszałek Artur Kosicki i wicemarszałek Marek Olbryś oraz wiceprezes NFOŚiG Artur Michalski.

„To bardzo dobry, mądrze przemyślany i kompleksowy projekt. Mieszkańcy Łomży będą korzystali z ekologicznego transportu w sposób komfortowy. I to nie tylko z autobusów, ale i roweru miejskiego” – ocenił marszałek.

Marszałek Kosicki przypomniał, że w ramach projektu powstanie również tzw. system roweru publicznego, w którego skład wejdzie 15 stacji wypożyczania rowerów wraz z pełnym wyposażeniem a także rowery: 100 tradycyjnych i 30 elektrycznych. Dodał, że pozostała część inwestycji, na którą składa się ponad 400 metrowa ścieżka rowerowa na ul. Stacha Konwy oraz centrum przesiadkowo-komunikacyjne jest już gotowa. Podsumował, że wartość całej inwestycji to blisko 44 mln zł, z czego z dotacji z programu regionalnego pochodzi prawie 30 mln zł.

„W kolejnym programie również będą środki na takie inwestycje, zwłaszcza że jego budżet będzie o 90 mln euro większy niż w tej edycji” – zapowiedział.

Cytowany przez podlaskie.eu wicemarszałek Marek Olbryś podkreślił, że „jako łomżanin cieszy się, że miasto dzięki tym zakupom zmniejszy ilość zanieczyszczeń emitowanych do atmosfery”.

„Te piękne autobusy to sygnał, aby mieszkańcy przestali jeździć masowo autami i przesiedli się do komunikacji publicznej” – ocenił.

Podczas spotkania została również podpisana umowa z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na dofinansowanie sumą 8,5 mln zł kupna kolejnych czterech autobusów elektrycznych. Dzięki obu dofinansowanym projektom w 2024 r. po łomżyńskich ulicach ma się poruszać 12 pojazdów zasilanych prądem.

„To dobry dzień dla Łomży. Autobusy są bezemisyjne, ciche, bezpieczne i innowacyjne. Mamy na to pieniądze. Rząd chce, aby takie pojazdy docierały nie tylko do bogatych i dużych miast jak Warszawa, ale również do miast takich, jak Łomża” – podkreślił cytowany przez portal wiceprezes NFOŚiG Artur Michalski.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

Dodaj komentarz